כך ניצלה ברגע האחרון עסקת חילופי השבויים בין איראן לארה"ב

הניו יורק טיימס דיווח כי טהראן החזיקה את אשתו ואמו של העיתונאי ג'ייסון רזאיאן וסירבה לאפשר להן לעזוב יחד עמו. בלחץ אמריקני ובהתערבות ישירה של קרי, נפתרה התקרית כעבור שעות. "הן פשוט נעלמו"

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: יאיר דניאל

איראן כמעט טרפדה את עסקת חילופי השבויים עם ארצות הברית אחרי שסירבה במשך כמה שעות לאפשר למשפחתו של העיתונאי ג'ייסון רזאיאן לעזוב את המדינה יחד עמו – כך דווח אתמול (שני) בעיתון "ניו יורק טימס". אשתו ואמו של כתב הוושינגטון פוסט הוחזקו ללא טלפונים בחדר נפרד בשדה התעופה בטהראן, עד שהמשטר נעתר ללחץ שהופעל מצדה של וושינגטון ושחרר את השתיים לצד רזאיאן ושני אסירים אמריקנים נוספים. במסגרת העסקה, שוחררו עוד שני אמריקנים שהיו כלואים באיראן בתמורה לשבעה איראנים שהוחזקו בארצות הברית.

המשבר שפרץ ברגע האחרון, אחרי שיחות חשאיות של 14 חודשים שתוצאותיהן כבר פורסמו ברחבי העולם, חשף פעם נוספת את המחלוקת שקיימת ברפובליקה האסלאמית סביב גישה מפויסת יותר כלפי ארצות הברית. גורם אמריקני אף השווה את הפרשה להברחתם של שישה אמריקנים מאיראן במהלך משבר בני הערובה שהתחולל בין 1979 ל-1981.
"הן נעלמו", מסר גורם אמריקני, שנותר בעילום שם ותיאר את הרגעים שקדמו לעזיבתם של רזאיאן, אמיר חכמאתי וסעד עבדיני. "אף אחד לא יכל למצוא אותן והן לא ענו בטלפון.

האיראנים אמרו כי השתיים לא יוכלו לעזוב את המדינה בשל בעיות בירוקרטיות". טהראן ניסתה לשכנע את ארצות הברית ואת שוויץ, שתיווכה בין הצדדים, לוותר על יגאנה סלאחי, אשתו של רזאיאן, ועל אמו מארי. ואולם, ברט מקגרק, ראש צוות המשא ומתן האמריקני ששהה באותו זמן בז'נבה, סירב לכך וטען שההסכם תמיד כלל גם את משפחתו של כתב ה"וושינגטון פוסט".

לקריאה נוספת בנושא
למען עסקת האסירים עם איראן, אובמה ספג בשקט ביקורת על שבי המלחים
לפני הסרת הסנקציות: עסקת חילופי שבויים בין ארה"ב ואיראן

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון הטבעי לכאב הברכיים קרוב מתמיד - עם החזר מקופ"ח

לכתבה המלאה
הוחזקו ללא טלפונים. רזאיאן לצד בני משפחתו, עם נחיתתם בגרמניה (צילום: רויטרס)

בעקבות הקשיים, הצוות האמריקני שהיה בשוויץ התקשר לשר החוץ ג'ון קרי וביקש את עזרתו. האחרון התקשר במהירת לעמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף, שעמו פיתח קשרי ידידות במהלך שיחות הגרעין. באותו היום הגיעו השניים לווינה, שם הוכרז על תחילת יישומו של הסכם הגרעין. "הבט, ג'וואד, זה חלק מההסכם", תיאר קרי את תוכן השיחה ביניהם. לפי שר החוץ האמריקני, שסיפר את הדברים לכתבים במטוסו, זריף הסכים לסייע במשימה, שאותה הטיל על ארבעה נציגים איראנים.

לאחר ההצהרות בבירת אוסטריה על ביטול הסנקציות, התקשר קרי פעם נוספת לזריף לפני שהמריא בחזרה לארצות הברית כדי לבדוק את הנושא. ואולם, גם אחרי שהתובע הכללי של איראן אישר למשפחתו של רזאיאן לעזוב את שדה התעופה, לא ניתן היה למצוא אותן.

כמה שעות לאחר מכן, במהלך הלילה, נציגים איראנים זימנו את מקגרק לחדר במלון בז'נבה והודיעו לו כי חילופי השבויים לא יכללו את אשתו ואת אמו של העיתונאי. הבכיר האמריקני סירב לכך והזהיר כי אם הן לא יגיעו בתוך זמן קצר למטוס שהמתין להן, ההסכם יקרוס. רק בשעה 6:30 שעון טהראן הצליחו האמריקנים ליצור קשר עם השתיים, שכבר חזרו לבית המלון. גם לאחר שנציגים מטעם שוויץ אספו אותן, הן שוב הופרדו משלושת האסירים האמריקנים, אך כעבור שעתיים נפתרה הסוגיה וכולם עלו על המטוס.

פיתחו יחסים קרובים. זריף וקרי בווינה, שבת (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully