דוח המליץ להגדיל את פנסיות השופטים לפני כשנה - אך מעולם לא נידון

על רקע הביקורת שהשמיע נשיא בית המשפט העליון לשעבר גרוניס על גודל הפנסיות לשופטים, הגיעו לידי וואלה! NEWS מסקנות דוח של ועדה מיוחדת בנושא. זו המליצה בסוף 2014 לשפר את תנאי הפנסיה, אך מסקנותיה נפלו בחלל ריק. השרה שקד: "לומדת את הדוח"

צילום סטילס: עומר מירון, עריכה: יאיר דניאל

ועדה מיוחדת אישרה להגדיל את ההפרשות לפנסיה לשופטים חדשים כבר לפני יותר משנה, אולם דוח המסקנות שלה טרם נידון – כך נודע היום (שני) לוואלה! NEWS. דוח זה הגיע ברקע הקלטה שנחשפה שלשום בוואלה! NEWS ובה נשמע נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס מכנה את הפנסיות של שופטים "בושה וחרפה", וקובל כי לא ייתכן ששופט יקבל קצבה בסך 15 אלף שקלים בלבד.

הוועדה המיוחדת הוקמה על ידי שר המשפטים יעקב נאמן בעקבות תלונותיהם של שופטים שנכנסו למערכת בתי המשפט בתחילת שנות ה-2000. אלה החלו במסלול של "פנסיה צוברת", שבמסגרתה הם הפרישו ממשכורתם לטובת הפנסיה, בעוד המדינה מפרישה סכום זהה. הם טענו אז כי הפנסיות שלהם נמוכות בעשרות אחוזים מאלו של שופטים ותיקים יותר הנהנים מפנסיות תקציביות.

נשיא בית המשפט העליון לשעבר טען בדבריו, שתועדו בכנס סגור של מועדון בוגרי הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית: "כשאני פרשתי, פרשה איתי שופטת מסוימת, לאחר כהונה של עשור. היא מקבלת פנסיה של 7,000 שקלים ברוטו בחודש".

לקריאה נוספת:
נסגר התיק נגד הקצין בימ"ר נגב שנחשד בהעברת מידע לעבריינים
סנגורי אולמרט יציעו לניצן: נמשוך הערעורים תמורת חפיפה בין עונשי המאסר

עוד בוואלה!

באנו לחגוג באשקלון עם מסעדת כולנו

יוליה פריליק-ניב
לכתבה המלאה
קבל על הפנסיות הנמוכות. גרוניס (צילום: עומר מירון)

שופטים שנכנסו למערכת אחרי שנות ה-2000 מקבלים "פנסיה צוברת" השווה לעד כ-40% ממשכורתם האחרונה. שאר השופטים זכאים ל"פנסיה תקציבית", השווה לעד 70% ממשכורתם האחרונה.

הוועדה, בראשות שר המשפטים לשעבר משה נסים, החלה בעבודתה בשנת 2013 והזמינה את השופטים החדשים שביקשו להיטיב עם הפנסיה שלהם להציג את טיעוניהם. השופטים טענו באוזני הוועדה כי הם מתמנים לשופטים רק אחרי גיל 40 ולכן לא מספיקים לצבור די שנים במערכת על מנת ליהנות מפנסיה הוגנת.

מסקנות הוועדה הוגשו לשרי המשפטים והאוצר בדצמבר 2014, אולם מאז לא נידונו עוד. הוועדה המליצה בין היתר לשפר את תנאי הפנסיה של השופטים החדשים על ידי הגדלת ההפרשות מצד המדינה וכן באמצעות מתן מענק מטעם המדינה. עם זאת, הוועדה לא המליצה על הטבות כלכליות שיקרבו את השופטים אל סכומי העתק שמרוויחים בגמלאות שופטים שנהנים מפנסיה תקציבית.

"השרה לומדת את הדוח". שקד (צילום: עומר מירון)

"הוועדה דנה בכובד ראש בנושא מאוד בעייתי, מורכב ומסוכן והגענו למסקנות", סיפר השר לשעבר נסים לוואלה! NEWS. "הגשנו את המלצותינו, ואפשר לומר בקליפת אגוז שיש בהם שיפור לעומת המצב שנוצר בעקבות כניסת שופטים לפנסיה צוברת". גם שרת המשפטים הנוכחית, איילת שקד, ומשרדה, טרם דנו בדוח.

בהקלטה של נשיא בית המשפט העליון הוא נשמע מוחה בתקיפות על הפנסיה הנמוכה שלה זוכים שופטים והגדיר את המצב "ביזיוני". ההקלטה עוררה הדים במערכת המשפט וכן בקרב ארגונים חברתיים, שם מחו על כך שגרוניס רואה ב-15 אלף שקלים פנסיה שאינה מכובדת דיה.

מלשכת השרה שקד נמסר בתגובה כי "השרה לומדת את הדוח. כרגע מתנהל דיאלוג בין הנהלת בתי המשפט לבין משרד האוצר בנוגע ליישומו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully