פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בשל ניסוי הגרעין: דרום קוריאה תחדש את שידורי התעמולה בגבול

   צבא קוריאה הדרומית העלה את רמת הכוננות באזור הגבול עם קוריאה הצפונית לדרגה הגבוהה ביותר, והכריז על חידוש פעילותם של הרמקולים הענקיים שפונים לשכנה מצפון

   בשל ניסוי הגרעין: דרום קוריאה תחדש את שידורי התעמולה בגבול
   צילום: רויטרס, עריכה: אביב אירגז

   קוריאה הדרומית העלתה היום (חמישי) את רמת הכוננות באזור הגבול עם קוריאה הצפונית לדרגה הגבוהה ביותר, בעקבות הניסוי הגרעיני שביצעה פיונגיאנג אתמול. בסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" דווח כי סיאול תחדש את שידורי התעמולה ברמקולים שהוצבו בגבול עם הצפון. מלשכת הנשיאות נמסר כי השידורים יחודשו בתגובה לניסוי הגרעיני, שהפר את ההסכם בין הדרום לצפון שנחתם בחודש אוגוסט.

   במקביל, משרד החוץ של בריטניה זימן היום את שגריר קוריאה הצפונית למדינה ודרשה ממנו לגנות את הניסוי הגרעיני. קוריאה הצפונית טענה כי היא ביצעה ניסוי מוצלח בפצצת מימן, אולם להערכת גופי מודיעין רבים, מדובר רק בפצצת אטום משודרגת. מועצת הביטחון של האו"ם החליטה אמש לדון בהטלת סנקציות נוספות על המדינה המבודדת.

   עוד בוואלה! NEWS:
   בשל הניסוי: מועצת הביטחון תטיל סנקציות חדשות על צפון קוריאה
   סוכנות הביון של דרום קוריאה: הניסוי של הצפון - לא בפצצת מימן
   קוריאה הצפונית: ביצענו בהצלחה ניסוי גרעיני בפצצת מימן

   רמקולים שהציבה קוריאה הדרומית בגבול קוריאה הצפונית, 2010 (AP)
   חיילי צבא קוריאה הדרומית לצד רמקולי התעמולה בגבול (צילום ארכיון: אי-פי)
   רמקולים שהציבה קוריאה הדרומית בגבול קוריאה הצפונית, 2010 (AP)
   "אם קוריאה הצפונית תייצר פרובוקציות, יהיה על כך עונש חמור" (צילום ארכיון: אי-פי)

   בתוך כך, הממשלה בסיאול פנתה לארצות הברית בבקשה להציב נשק אסטרטגי אמריקני בחצי האי הקוריאני. גורם צבאי מסר כי החלו מגעים בנושא בין קוריאה הדרומית לארצות הברית, אולם סירב למסור פרטים נוספים בנושא. סיאול הבהירה כי אינה מעוניינת בפיתוח נשק גרעיני משלה, ועל פי ההערכות וושינגטון תסרב להציב טילים בעלי ראש קרב גרעיני בקוריאה הדרומית, שהוצבו שם עד שנת 1991.

   צ'ו טה-יונג, גורם ביטחוני בכיר בממשלה הדרום קוריאנית, מסר כי הניסוי מהווה "הפרה חמורה" של ההסכם שנחתם בין שתי השכנות בחודש אוגוסט במטרה להפיג את המתיחות ביניהן, והוסיף: "הצבא שלנו בכוננות מלאה. אם קוריאה הצפונית תייצר פרובוקציות, יהיה על כך עונש חמור".

   האזור שבו בוצע הניסוי בפצצת המימן בקוריאה הצפונית, ינואר 2016 (עיבוד תמונה)

   משרד החוץ בסין, שהביע זעם על ניסוי הגרעין, קרא לחידוש השיחות בין שתי הקוריאות במעורבות סין, ארצות הברית, יפן ורוסיה. "אנו מודאגים בנוגע להתפתחויות האחרונות", הבהירה דוברת משרד החוץ בבייג'ינג הווא צ'וניינג, שקראה לפירוז קוריאה הצפונית מנשקה הגרעיני.

   השידור המבשר על הניסוי המוצלח בפצצת מימן בפיונגיאנג, בירת קוריאה הצפונית, ינואר 2016 (רויטרס)
   ההכרזה על הניסוי המוצלח בקוריאה הצפונית (צילום: אי-פי)
   אזרחי קוריאה הצפונית צופים בהכרזה על ניסוי מוצלח בפצצת מימן בפיונגיאנג, ינואר 2016 (AP)
   (צילום: אי-פי)