בתגובה לסנקציות של ארה"ב: איראן תרחיב את תכנית הטילים

רוחאני הודיע כי בשל העיצומים החדשים שמתכנן להטיל אובמה על טהראן, ארצו תרחיב את תכנית הטילים בליסטיים. "זכותנו לפתח טילים מאחר שהם לא מסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים"

רויטרס
31/12/2015
צילום: רויטרס עריכה: יאיר דניאל

נשיא איראן חסן רוחאני הודיע היום (חמישי) כי הורה למשרד ההגנה להרחיב את תכנית הטילים הבליסטיים בעקבות הסנקציות שמתכננת ארצות הברית להטיל על טהראן. ממשלו של ברק אובמה צפוי להטיל עיצומים על כמה חברות וגורמים פרטיים באיראן, בהונג קונג ובאיחוד האמירויות הערביות, בשל תפקידן בפיתוח תכנית הטילים.

"יש לנו את הזכות לפתח טילים מאחר שהם לא מסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים", הסביר רוחאני. בתקופה האחרונה חלו סדקים ביחסים המשופרים בין וושינגטון לטהראן, שהתחממו לאחר החתימה על הסכם הגרעין. באיראן הבהירו כי הסנקציות החדשות מהוות הפרה של עסקת וינה, שיישומה אמור להתרחש בימים אלו.

לקריאה נוספת בנושא
דיווח: ארה"ב מתכננת סנקציות חדשות עקב תכנית הטילים של איראן
האו"ם: שיגור הטיל הבליסטי האיראני הפר את החלטת מועצת הביטחון
איראן ערכה ניסוי בטיל בליסטי חדש המסוגל לפגוע בכל נקודה בישראל

טוב לדעת (מקודם)

נתפס לכם הצוואר? הגיע הזמן לשחרר בטיפול ביתי וטבעי

מוגש מטעם בי קיור לייזר
שיגור "עימאד" בחודש אוקטובר(צילום: אתר רשמי, טוויטר)

תכנון הסנקציות מגיע לאחר שטהראן ערכה שני ניסויים בטיל הבליסטי "עימאד", המסוגל לשאת ראש קרב גרעיני ולפגוע בכל נקודה בישראל – אחד באוקטובר והשני בנובמבר. הניסוי מהווה הפרה של החלטה 1929 של האו"ם משנת 2010, האוסרת על איראן לערוך ניסוי בטילים בליסטיים.

כמו כן, מדובר בהפרה של החלטה 2231, שעברה במועצת הביטחון יום לאחר החתימה על הסכם הגרעין, ולפיה על איראן להימנע מייצור של טילים בליסטיים למשך שמונה שנים. החודש קבע האו"ם כי הניסוי הראשון הפר את החלטת מועצת הביטחון.

הסנקציות צפויות להיות מוטלות על שתי חברות הקשורות בפיתוח תכנית הטילים של איראן, כמו גם על אנשים העובדים בחברות אלה. מדובר בחברת "מברוקה", היושבת באיחוד האמירויות הערביות, וחברת הבת שלה "אנהוי" היושבת בהונג קונג. על פי משרד האוצר האמריקני, חברות אלה סייעו לחברות השייכות למשטר האיראני לרכוש סיבי פחמן ההכרחיים לפיתוח טילים בליסטיים בשל גמישותם ויכולתם לספוג חום קיצוני. גם מייסד החברות, חוסיין פורנרשבנד, צפוי לסבול מהסנקציות

כמו כן, הסנקציות נוגעות לחמישה גורמים רשמיים איראניים שעובדים בחברת הלוגיסטיקה הצבאית, השייכת למשרד ההגנה במדינה, בשל עבודתם על תכנית הטילים הבליסטיים.

על פי הסנקציות, אזרחים אמריקניים ואזרחים זרים נוספים לא יוכלו לבצע עסקאות עם אותן החברות. כמו כן, הבנקים בארצות הברית יקפיאו את נכסיהם של הגורמים שעליהם מוטלות הסנקציות, הנמצאים בתוך המערכת הפיננסית האמריקנית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully