וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בצל המתיחות: משרד הביטחון הודיע על ניסוי מוצלח ב"שרביט קסמים"

21.12.2015 / 15:00

הניסוי במערכת היירוט, שצפויה להפוך למבצעית בשנה הקרובה ונועדה לספק הגנה מטילים לטווח קצר ובינוני שבידי חיזבאללה, נעשה מאתר בדרום הארץ. לפי משרד הביטחון, "המיירטים ביצעו את כל שלבי הטיסה והשמידו את המטרות כמתוכנן"

צילום: דוברות משרד הביטחון, עריכה: טל רזניק

משרד הביטחון הודיע היום (שני) כי השלים ניסוי מוצלח במערכת היירוט "שרביט קסמים" משדה ניסויים בדרום הארץ. על פי ההודעה הרשמית, "הצלחת הניסוי היא אבן הדרך האחרונה בפיתוח המערכת, לקראת מסירתה לחיל האוויר והכרזתה כמבצעית במהלך שנת 2016".

הניסוי המדובר הוא האחרון בסדרת ניסויים שבה נבחנו היכולות והביצועים של המערכת, שתהווה חלק ממערך ההגנה הרב-שכבתית שמפתח משרד הביטחון. לטענתו, המערכת תאפשר התמודדות יעילה הרבה יותר עם האיומים על ישראל, יחד עם המרכיבים הקיימים של מערך ההגנה מפני טילים.

עוד נכתב בהודעה: "בניסויים נבחנה יכולת המערכת בכמה תרחישים, שמדמים את האיומים שעמן מתוכננת המערכת להתמודד. במהלכם שוגרו טילי מטרה, שנתגלו על ידי מכ"ם ה-MMR. המכ"ם העביר את הנתונים אל מרכז ניהול הירי, שחישב את תכניות ההגנה נגדם. מיירטי 'שרביט קסמים' שוגרו בהצלחה, ביצעו את כל שלבי הטיסה והשמידו את המטרות כמתוכנן".

לקריאה נוספת:
"פגיעה כדי להרוג": מערכת הביטחון ביצעה ניסוי מוצלח במערכת "חץ 3"

IFB עם אלוף במיל' יעקב עמידרור, על שרביט קסמים. למגזין סופ"ש. מערכת וואלה
"אבן דרך בפיתוח המערכת". ניסוי במערכת "שרביט קסמים"/מערכת וואלה
מערכת שרביט קסמים ניסוי. אגף דוברות והסברה,, משרד הביטחון
ניסוי במערכת "שרביט קסמים", הבוקר/משרד הביטחון, אגף דוברות והסברה,

הניסויים בוצעו על ידי מנהלת "חומה" במפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) שבמשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA). בייצור המערכת השתתפו חברת רפאל, הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק; אלתא, חברה בת של התעשייה האווירית; ואלישרא מקבוצת אלביט מערכות.

יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה במפא"ת, סיפר על הניסוי: "השלמנו הבוקר בהצלחה מלאה את סדרת ניסוי יירוט של מערכת נשק 'שרביט קסמים'. הסדרה הסתיימה הבוקר בהצלחה מלאה. במסגרת הסדרה שוגרו מול כמה מטרות מיירטי שרביט קסמים. סדרה זו חותמת את פרק הפיתוח הראשון שיאפשר למערכת הביטחון למסור, לפי התכנון, בסוף הרבעון הראשון של שנת 2016 את מערכת נשק 'שרביט קסמים' לידי חיל האוויר. אני חושב שזה אירוע מרכזי בתכנית הפיתוח, שנמשכת שנים רבות, והיא תאפשר לנו להתקדם לשלב הפיתוח הבא".

לדבריו, תזמון הניסוי היה ידוע זה זמן מה. "אין שום קשר לאירועים האחרונים ולתכניות ניסוי אחרות. נמשיך בשנה הבאה לבצע ניסויים עם כל מערכות הנשק של חומה: 'כיפת ברזל', 'שרביט קסמים' ו'חץ'".

מענה לטילים לטווח קצר ובינוני

עוד נכתב: "מערכת 'שרביט קסמים' נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים ורקטות לטווח קצר ובינוני - בדגש על איומים מדויקים - וכן להוסיף הזדמנויות יירוט למערכת נשק ה'חץ', ובכך לאפשר עיבוי מערך ההגנה מפני איומי הטילים והרקטות.

מערכת ההגנה הרב-שכבתית כוללת את מערכת "חץ 3", שאמורה להיות מבצעית בעוד כמה שנים. היא פותחה כדי להתמודד בחלל עם טילים בליסטיים נושאי ראש גרעיני או כימי שאולי ישוגרו מאיראן. בשכבה התחתונה יותר נמצאת מערכת "חץ 2", שתתמודד עם טילים בליסטיים בתוך האטמוספירה.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
אין תמונה/מערכת וואלה, צילום מסך

השכבה השלישית היא מערכת "כיפת ברזל", שמתמודדת עם רקטות קצרות טווח אך אולי בעתיד תוכל להתמודד עם רקטות לטווח בינוני. בתווך נמצאת מערכת היירוט "שרביט קסמים". תת-אלוף צביקה חיימוביץ, מפקד מערך ההגנה האווירית (הגנ"א), הסביר: "המערכת תבצע שלוש משימות: יירוט רקטות ארוכות טווח ומדויקות למדי, מתן גיבוי למערכת ה'חץ' בשכבה התחתונה שלה ויירוט טילי שיוט".

בשלושת החודשים האחרונים גויס גרעין ראשוני ובו צוותי קליטה לגדוד "שרביט קסמים", שמונה כמעט 85 חיילים. גם מפקד גדוד נבחר, שיהיה אחראי על תהליך הסבת המקצועות לצד בית הספר של מערך ההגנה האווירית והתעשיות הביטחוניות, שאחראיות על פיתוח וייצור המערכת. מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, החליט כי במקום השם התעשייתי "שרביט קסמים", יינתן למערכת שם עברי.

כיפת ברזל בצפון. ינואר 2015. ג'יליס
נדבך נוסף במערכת ההגנה של ישראל. סוללת "כיפת ברזל"/ג'יליס

מרכז השליטה והבקרה וניהול היירוטים של מערכת "שרביט קסמים" היא מערכת "שקד זהב", מבית אלביט. על פי משרד הביטחון, המערכת מחשבת את "מסלול האיום" ובונה תמונת מצב תוך זיהוי סוג המטרה, הערכת רמת האיום ותיאום יירוט המטרות, וזאת באמצעות חיבור למערכות המודיעיניות וההגנה ולחיישנים השונים.

"לא מדובר באוסף של מערכות נשק, אלא באוסף של יכולות שלכל אחת מהן יש תפקיד ייחודי, כל אחת מהן יודעת לגבות את השנייה", התייחס קצין בכיר בחיל האוויר לכניסת "שרביט קסמים" לצד מערכות ההגנה האקטיבית. "ל'שרביט קסמים' יש את הייחודיות שלה והיא תהיה בחפיפה עם האחרות. ל'שרביט קסמים' יהיה רצף של יכולות מגובה מטרים ספורים ועד האטמוספרה בגובה 200 קילומטרים. היא מורכבת ממכ"ם, קרון בקרה, משגרים ומיירטים ויהיה לה תפקיד מאוד משמעותי במערכה הבאה כי יש לה יתרון על פני המערכות האחרות".

(עדכון ראשון: 12:00)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully