נשק, סכינים ונפצים: "מחסן האינתיפאדה" נחשף

אנשי המכס בנמל אשדוד סיכלו בחודשים האחרונים הברחות ענק של אמצעי לחימה מגוונים בדרכם לפלסטינים. השלל: עשרות אלפי שוקרים, כלי נשק, מדים, חרבות, מערכות ראיית לילה וכלים להצפנת תקשורת. מנהל המכס: "אם נפספס מכולה אחת, לא רוצה לדעת מה יקרה"

17/12/2015
צילום: יותם רונן, עריכה: ניר חן

בחדר תחת אבטחה כבדה בבניין המכס באשדוד נמצא "מחסן האינתיפאדה": 50 אלף סכינים, עשרות אלפי שוקרים, אלפי כובעי גרב, מדים מנומרים, רובי אוויר, חרבות, אלות, סכינים, אולרים, רוגטקות ואגרופנים, מערכות לראיית לילה וכלים להצפנה ושיבוש תקשורת. כל אלו נתפסו בחודשים האחרונים במכס והוחרמו בטרם הגיעו לידיהם של פלסטינים.

לדברי גורמים במכס, מגמת ההתחמשות של הפלסטינים החלה כמה חודשים לפני פרוץ גל הטרור הנוכחי. זה החל עם סיכול הברחות ענק של מכולות עם זיקוקים ונפצים, שהיו מיועדים לגורמים במזרח ירושלים. "תפסנו כמות שיא של 27 טון נפצים. חבלני משטרה שבדקו אתנו את המכולה דרשו שנפנה את האזור למרחק של מאות מטרים. לדבריהם, הכמות הזו יכולה להביא להרס של כל מה שיש בסביבה של 300 מטר. כל מי שהיה במעגל הזה היה נפגע ונהרג", אמר רפי גבאי, מנהל המכס באשדוד.

לקריאה נוספת:
הפתעה במכולות שיובאו לארץ: בובות פלסטיני רעול פנים אוחז באבן

סכינים, אגרופנים וכלי נשק. השלל שנתפס במכס(צילום: יותם רונן)

התפיסות, מעידים אנשי המכס, נעשו על בסיס יומי. במשך הזמן, הפכו שיטות ההסלקה למקוריות יותר ויותר. כך, למשל, אותר ציוד בין דפנות כפולות בתוך רהיטים, בתוך שקי אבקת כביסה ואפילו בשקי חיטה וסולת. "אם נפספס מכולה אחת עמוס ב-TNT או בכלי נשק, אני לא רוצה לדמיין מה עלול להתרחש", סיפר גבאי בדאגה.

המציאות הכתיבה לאנשי הארגון להמציא פתרונות יצירתיים. באחרונה פיתחו אנשי המכס בשיתוף עם גורמי ביטחון אמצעים מתקדמים, ובהם מנהרות שיקוף מכולות, מערכת להרחת חומרי נפץ במכולות ובכלי רכב, ומערכת שיתוף מידע עם כלל גורמי הביטחון והמודיעין כדי לאתר מכולות ומשלוחים חשודים.

עוד בוואלה!

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי - כעת במבצע

מוגש מטעם שחל
"מחסן האינתיפאדה", נמל אשדוד. 16 בדצמבר 2015(צילום: יותם רונן)

לדברי גבאי, בתחילת החודש הוחרמו חומרים שיכלו לשמש ארגוני טרור לביצוע פיגועים גדולים. "לפני שבועיים איתרנו 15 טון של חומר כימי, שבתהליך לא מורכב אמור לשמש חומר בסיס להרכבת מטעני חבלה. באתרי ההדרכה של ארגוני טרור אפשר לקרוא איך מייצרים את המטענים. החומר הזה מיובא לישראל בכמויות של עד 20 קילוגרמים בכל משלוח. ברשות הפלסטינית מעולם לא יבאו את החומר, לכן ברגע שזיהנו את היקף המשלוח, מיד פעלנו ועצרנו את המזמין. לדעתנו הוא שימש 'קוף' עבור גורמי הטרור".

במכס סיכלו אתמול הברחה של מוצרי מתכת לאנשי חמאס, שעל פי החשד תכננו להשתמש בהם כקורות לבניית מנהרות. בינתיים, "מחסן האינתיפאדה" ממשיך להתמלא מדי יום באמצעי לחימה שהוזמנו על ידי פלסטינים.

(עדכון ראשון: 19:44)

"מחסן האינתיפאדה", נמל אשדוד. 16 בדצמבר 2015(צילום: יותם רונן)
"מחסן האינתיפאדה", נמל אשדוד. 16 בדצמבר 2015(צילום: יותם רונן)
"מחסן האינתיפאדה", נמל אשדוד. 16 בדצמבר 2015(צילום: יותם רונן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully