איום דאעש

מסוריה, מירדן וממצרים: כך תיראה המלחמה בין צה"ל לדאעש

ארגון "המדינה האיסלאמית" אמנם החל את דרכו בעיראק, אולם שלח את זרועותיו עם הזמן לעבר אזורים נוספים, כולל רצועת עזה – וניצניו אף נראים ביישובי הגדה המערבית וישראל. מפת האיומים על ישראל

ספק 500

לוחמי "המדינה האיסלאמית" (דאעש) מתקרבים לגבולות ישראל מכל עבר: ארגון הטרור הסוני פועל בחצי האי סיני, בלבנון, בגבולות עם ירדן וסוריה, בתוך רצועת עזה ויהודה ושומרון ואפילו ניצנים נראים בתוך גבולות המדינה. בקהילת המודיעין כבר מדברים בפומבי על מעקב אחרי אנשי דאעש, שמציבים אתגר מורכב מאוד לגופי ביון בארץ ובעולם. ללא שילוב זרועות והחלפת מידע בין גופי המודיעין, קשה יהיה להציב חומות למשנה האיסלאמיסטית של הארגון שסוחפת אחריה באינטרנט המון מתוסכל שחולמים על מדינת חליפות.

השאיפה הדתית הקיצונית משכה אחריה אט אט המוני מוסלמים. רעיון הקמת מדינת שריעה נוסח דאעש התמקד תחילה בעיראק, אך עם האוכל הגיע גם התיאבון - ואנשי הארגון זורמים זה זמן מה לסוריה במטרה להוות משקל משמעותי נגד צבא אסד. במערכת הביטחון כבר מכנים את הרצף הטריטוריאלי של דאעש בסוריה – בדגש על חאלב, חומס וערים נוספות – בשם "דאעשטן". ישות בפני עצמה שמתפקדת בתחום הרווחה, כלכלה, משפט וביטחון חרף התקיפות של המשטר הסורי. ואולם, שני מהלכים דרמטיים הטו את הכף לרעת ארגון הטרור הסוני: שריפת הטייס הירדני בתחילת השנה, וכניסת הצבא הרוסי לסוריה ללחימה משולבת מהים, מהאוויר ומהיבשה.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

המציאות הנוכחית מציבה מפת איומים חדשה על ישראל – מירדן וסוריה במזרח, מלבנון בצפון, מחצי האי סיני בדרום ואף מיהודה ושומרון, מרצועת עזה ומתוך שטח ישראל.

ירדן

שריפת הטייס מועאז אל-כסאסבה בעודו בחיים ליכדה את הממלכה ההאשמית סביב המלך עבדאללה, שהוביל בתגובה מתקפה אווירית חסרת תקדים נגד הארגון בגבול עם סוריה והרחיב את שיתוף הפעולה עם מדינות האזור, ארצות הברית ואירופה.

הניסיונות של דאעש להכות שורשים באזור דרעא בדרום מערב סוריה, תוך ניסיון לכרות ברית עם שבטים בדואים תמורת כסף, לא התממשו. המודיעין הירדני פועל בצורה אפקטיבית ונוקט יד קשה נגד ניצני דאעש שנראים בשטח. אחת מנקודות התורפה של ירדן היא הגבול הארוך והלא מגודר עם סוריה, ולאחרונה הודיעו הירדנים כי הם מתכוונים להקים גדר בגבול, בדומה לזו הישראלית.

שריפת הטייס הביאה למתקפה חסרת תקדים נגד דאעש (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

נקודת תורפה נוספת היא מאות אלפי הפליטים הסורים שמתגוררים במחנות וזוכים לסיוע הצלב האדום. אנשי המודיעין הירדנים עוקבים בדריכות אחרי הניסיונות של דאעש לחדור ללבם של המוני העקורים. על רקע המתרחש בצד הירדני הוחלט בישראל להקים גדר חדשה לאורך 30 קילומטרים מים סוף לכיוון בקעת הירדן, וכשלב שני לסגור את כל הגבול הירדני, זאת במסגרת היערכות לעתיד שתדרוש השקעה כספית של מיליארדי שקלים, לטענת מערכת הביטחון. בשלב זה, משולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל מוגדר כרגוע, אולם כפי שהעיד סיפורו של הערבי-ישראלי מג'לג'וליה, שחצה את הגבול לסוריה בעזרת מצנח רחיפה לפני חודש וחצי – האזור הולך ומתחמם.

סוריה

המאזן האסטרטגי בסוריה השתנה. הצבא הרוסי, שהקים בסיסים באזור החוף בסוריה, מגביר את קצב התקיפות נגד דאעש. בשלב זה התקיפות לא אפקטיביות, מאחר שמרבית הפעולות של חיל האוויר הרוסי לא מדויקות, זאת בשונה מהצבא האמריקני, שמבצע סיכולים ממוקדים. ההרס שזורעות הפצצות הרוסיות פוגעות בעיקר בצבא סוריה החופשי ושאר הארגונים ובאופן מועט נגד דאעש. התקיפות מקימות על הצבא הרוסי בעיקר את האזרחים הסורים, שמתקוממים על חוסר האבחנה בין מטרות.

למרות זאת, מעריכים בישראל, המשטר הרוסי נחוש להכות בארגון הסוני, לדכא אותו ולפחות להבריח את רובו חזרה לעיראק. בשלב זה, הוא לא מצליח להתקדם והמהלכים שלו מוגדרים ככישלון על ידי גורמים בצה"ל.

מטוס קרב רוסי בשמי סוריה (צילום: AP)

גורמים בכירים במערכת הביטחון בישראל מעריכים כי בניגוד למערכה שניהל הצבא הרוסי באפגניסטן, הפעילות שלו בסוריה תהיה שונה לחלוטין. "פוטין נחוש להכריע את דאעש", הסביר גורם ביטחוני. "לא מדובר רק ביוקרה או במלחמת בין גושים, אלא בעיקר חשש שדאעש יצבור כוח וינסה לייצא את פעיליו לגבולותיה של רוסיה". עם זאת, הרוסים - למרות המכות שחוטף דאעש מהטורקים, מהירדנים, מהאמריקנים, מהצרפתים ומצבאות נוספים - לא יצליחו להכריע את הארגון, אלא להסב לו אבדות כבדות.

בשלב זה ישראל עוקבת אחרי דאעש, כמו גם אחרי יתר ארגוני הג'יהאד העולמי שפועלים בסוריה לצד כוחות חמושים מקומיים. בדרום רמת הגולן נשמר שקט יחסי, בצפון שולטים חיזבאללה, איראן והדרוזים, ובמרכז פועלים צבא סוריה החופשי וארגון ג'הבת א-נוסרה.

עם זאת, בצה"ל נערכים לאפשרות כי יגיע הרגע שבו הוא ינסה לכרות ברית נגד דאעש, או במקרה הגרוע יותר – להצית אש בגבול הישראלי. בהקשר זה, מתרגל צה"ל אירועים נקודתיים ורחבים, כולל חדירות של ארגוני ג'יהאד, ובהם גם אלו של דאעש. אם כוחות דאעש בעתיד ינסה להשתלט על שטחים נרחבים יותר, מה שלא נראה בשלב זה מכל הבחינות, לצה"ל יש תכניות מבצעיות גם לכך כולל פגיעה בהם באמצעות כוחות קרקעיים.

לבנון

בניסיון לשמור על משטר אסד, חבר מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה ללחימה בסוריה. דאעש הבין כי על מנת להקשות על מנהיג חיזבאללה יש להעתיק את הלחימה גם לשטחה של לבנון. דאעש החריף את המאבק בהרי קלמון הגובלים בין המדינות והביא להרוגים ופצועים רבים בקרב הארגון השיעי. לאחר מכן, חדר לעומק השטח הלבנוני עד ביירות על מנת להילחם בחיזבאללה במגרש הביתי שלו, ברובע דאחיה שבדרום העיר.

פיגוע במעוז חיזבאללה בביירות, לפני כחודש (צילום: AP)

אף שחיזבאללה הוסט ללחימה בסוריה ובאזור בקעאה שבמזרח לבנון, שליטתו בדרום המדינה בלתי ניתנת לערעור. החשש הישראלי הוא כי חוליות של הארגון האיסלאמי יצליחו לעבור מתחת לרדאר של חיזבאללה ושל כוחות יוניפי"ל, ולהגיע לגבול ישראל.

מצרים

לפני כשנה, ארגון הטרור הפועל בחצי האי סיני, אנסאר בית אל-מקדס, נשבע אמונים לדאעש וקיבל כספים רבים בתמורה להוצאה לפועל של פיגועים נגד המשטר בקהיר. צבא מצרים אמנם פועל ביעילות רבה והגביר את רמת האבטחה סביב הגבול, אך לא מצליח להכריע את הארגון בשטחו.

בצה"ל מבינים כי זה עניין של זמן עד שהאש תופנה לישראל. כוחות בפיקוד הדרום תרגלו לפני כשבוע וחצי לא רק תרחישי פיגועים על הגדר, אלא גם חטיפות חיילים. בינתיים, אילת מוסיפה להיות הבטן הרכה של ישראל בגבול וחשופה לרקטות ולאירועי טרור. למול התרחישים האלה, עומדים סוללת כיפת ברזל ואנשי אמ"ן שעוסקים באיסוף מידע ממוקד, למרות הקושי הרב.

פעילי דאעש ברצועת עזה (צילום: אתר רשמי, סקיי ניוז)

רצועת עזה

חמאס מנהל יחסי אהבה-שנאה עם דאעש בחודשים האחרונים. מחד, הוא זקוק לקשריו של הארגון בסיני על מנת להמשיך ולהבריח אמצעי לחימה ותחמושת מארצות ערב לרצועה, דרך חצי האי. עם זאת, למנהיגי חמאס אינטרס לשמור שאנשי דאעש ברצועה לא יתרבו וכי יהיה קל לשלוט עליהם. לכן, חמאס מבצע גלי מעצרים ולעתים יוצא במתקפות קשות על פעילי דאעש, בעיקר בדרום הרצועה, כאשר הוא מעריך שהם עומדים להוציא לפועל פיגוע גדול במיוחד. לא מן הנמנע שחמאס מקפיד להמשיך ולטפל בפצועי דאעש שמגיעים מסיני ולסייע להם בהכוונה נגד המשטר המצרי על מנת לשמור על צרכי הארגון בחצי האי, המשמש עבורו מחסן לוגיסטי אחורי וצינור הברחות.

יהודה ושומרון

העליונות המודיעינית של שב"כ ביהודה ושומרון מקלה על קיצוץ ניצני דאעש שנראו באזור בשנים האחרונות. אמנם ייתכן שהאידאולוגיה עודנה חיה, אך השב"כ פועל לסיכול כל ניסיון פיגוע. לפני כשלוש שנים, לדוגמה, חוסלו פעילים שעל פי הערכות היו מזוהים עם דאעש, לאחר שזוהתה בדרום הר חברון התארגנות קיצונית סלפית והימ"מ פתח במצוד אחריה. סקרים שבוצעו מטעם צה"ל לאחרונה העלו כי 14% מהאוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית תומכת בארגון. לפי הצבא, מדובר בנתון קיצוני ובהשוואה לנתונים בעולם הערבי, כולל סעודיה, לא עולים אחוזי התמיכה במדינות השונות על יותר מ-4%.

ישראל

השב"כ והמשטרה לא מקלים ראש בכל הנוגע לחזרתם של אזרחים ישראלים שיצאו ללחום עם שורות הארגון בסוריה, או בנוגע לאזרחים שניסו להקים תאי טרור השטח ישראל על בסיס אידאולוגיה שנרכשה באינטרנט. עם זאת, במודיעין אין 100% ולראייה, סרטון שבו נשמע אזרח ישראלי, חבר הארגון בסוריה, מאיים על ישראל בפיגועים. לפי ההערכות בישראל, מדובר בערבי-ישראלי שזהותו עדיין לא ידועה.

שני המקרים האחרונים של אירועים על בסיס אידאולוגיה של דאעש, כללו את הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע לפני כחודשיים ואת התשתית של ערבים ישראליים שנתפסה בצפון בטרם הספיקה לבצע פיגוע נגד בסיס צה"ל. ההערכות במערכת הביטחון נעות בין בנים רבות של מאבק בדאעש לבין גוויעתו הקרובה של הארגון, והקמה של ארגון איסלאמיסטי מתוחכם יותר שידע לחדור למערב ביעילות ולבצע פיגועים קשים אף יותר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully