הרכב המתקדם שיחליף את הנגמ"ש המיושן מהתקרית בשג'אעיה

אחרי שחיילים רבים שילמו בחייהם בגלל הנסיעה בנגמ"ש הלא ממוגן, בהם שבעה לוחמי גולני ב"צוק איתן", החליט הרמטכ"ל איזנקוט להחליף את ה-M-113 בכלי חדש המבוסס גלגלים. החלופות: כלי רכב תוצרת ארה"ב הפועל באפגניסטן ופיתוח ישראלי של רכב 8X8

עריכה: טל רזניק

כשנה וחצי לאחר אסון הנגמ"ש בשג'אעיה בעזה, שבו נהרגו שבעה לוחמים בחטיבת גולני, החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט לנקוט צעדים על מנת להחליף באופן מדורג את הנגמ"ש המיושן M-113 בכלי חדש יותר ומבוסס על גלגלים במקום על זחל.

ההחלטה הגיעה לאחר שהרמטכ"ל ושר הביטחון משה יעלון החליטו לבנות מחדש את הרכב האוגדות בצה"ל כך שיעברו לשימוש בכלים קלים יותר וגלגליים, שיכולים לנסוע עצמאית ולא זקוקים להובלה, במקום טנקי המרכבה ונגמ"שי הנמ"ר. לדברי גורמים המצויים בתהליך, ההכרעה תיפול לקראת אמצע שנת 2016, לאחר ההודעה האמריקנית על גובה הסיוע האמריקני.

עוד ידיעות בוואלה! NEWS:
נתניהו: הפתרון הוא מדינה פלסטינית מפורזת שתכיר במדינה יהודית
"דבר לא עצר אותו": השר לשעבר יוסי שריד הובא למנוחות
הוויכוח על חופש הביטוי: "לא לכולם יש עור עבה מספיק לעמוד בביקורת"

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה
הכלים החדשים ייסעו לשטחי כינוס ללא מובילים. נגמ"שים בדרך לרצועת עזה (צילום: AP)

התעשיות הביטחוניות קיבלו לאחרונה הודעה בנוגע להצעות עבור כלי רכב קרביים ממוגנים, במקום M-113. לדברי גורמים במערכת הביטחון, המעבר מכלי זחל לכלי רכב קרביים גלגליים, ישנה את פני צבא היבשה.

"במערכה הבאה יפלו ברחבי הארץ לפחות מאות טילים ורקטות ביממה, שיגרמו להרס תשתיות", הסביר גורם ביטחוני. "במציאות כזו, קשה לשנע אוגדות מאזור לאזור על גבי מובילים, במיוחד כשיש לצה"ל משק של אלפי נגמ"שים עם זחל כמו ה-M-113. לכן הרמטכ"ל רוצה ליצור תמהיל מאוזן של אוגדות קלות שכוללות כלים גלגליים. כך, הן לא יהיו תלויות במובילים שעשויים להיתקע בכבישי הארץ בגלל תקלות, פקקים או פגיעה בתשתיות כתוצאה מנפילות טילים. היתרון של כלי הרכב הגלגליים הוא מובהק: יציאה מהמחסנים ונסיעה עצמאית עד לשטחי הכינוס".

האופציות שעומדות למבחן

בשלב זה נבחנים שני סוגי כלים: האחד הוא כלי רכב ארבע על ארבע מתוצרת ארצות הברית, שניתן לרכוש באמצעות כספי הסיוע האמריקני. החלופה השנייה נקראת "איתן" - כלי רכב שמונה על שמונה, שמפותח במנהלת טנק המרכבה של משרד הביטחון, ולו מיגון מתקדם וייחודי למרות משקלו, הקל יחסית.

החלופה הבאה? MATV (צילום: AP)

"הדיון על זחל או גלגלי הוא דרמטי ויוכרע בקרוב בהתאם לתכנית הרב שנתית של צה"ל", הסביר גורם ביטחוני. "במציאות של היום, אין ברירה אלא לעבור לרכבים קלים שיש להם תנועה עצמית, מהירות גבוהה ומחיר זול יחסית. הרכב שמפתחת מנהלת טנק המרכבה הוא חלופה יקרה לרכב גלגלי, אך ממוגן הרבה יותר מרכבי הארבע על ארבע האמריקנים".

כמו כן, נבחנת בצה"ל האפשרות לשלב שני כלי רכב שכבר בשימוש צבא ארצות הברית. הראשון, מסוג MATV, והשני הוא מסוג MRAP, המופץ בעשרות אלפים בצבא האמריקני. השניים ממוגני ירי ומתמחים בהובלת לוחמים ובנהיגה בשטחים אורבניים, כמו באפגניסטן.

רכב מסוג MRAP. פועל בשטחים עירוניים (צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully