תלונה לשר הביטחון עקב הפשיטות על בתי חולים פלסטיניים: "מסכנות חיים"

ארגון רופאים למען זכויות אדם פנה לשר הביטחון ולשר הבריאות והתלונן על פשיטות שבוצעו על בתי חולים במזרח ירושלים. לתלונה צורפו עדויות צוותים רפואיים: "גז מדמיע, רימוני הלם וכדורי ספוג לעבר רחבת בית החולים"

עריכה: טל רזניק

(תיעוד פשיטה על בית החולים אל-מקאסד שבמזרח ירושלים, בחודש שעבר)

ארגון "רופאים למען זכויות אדם" פנה בשבוע שעבר לשר הביטחון משה יעלון, לשר הבריאות יעקב ליצמן ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, והתלונן על פשיטות שביצעו כוחות הביטחון על בתי חולים פלסטיניים במזרח ירושלים. בארגון טוענים כי בפשיטות נעצרו חולים, הוחרמו מסמכים וציוד רפואי ובחלק מהמקרים אף נגרם נזק לציוד רפואי.

"מתחילת אוקטובר 2015 רבו הדיווחים על פריצות כוחות הביטחון לבתי חולים פלסטיניים במזרח ירושלים ובגדה המערבית", כתב עו"ד מחמוד אבו ערישה במכתב הארגון. "הארגון אסף עד כה חמש עדויות מאנשי צוות רפואי שהיו עדים לפריצות. מעדויות אלה עולה כי הפשיטות בוצעו למטרת עצירת חולים, או החרמת ציוד ומסמכים רפואיים".

על פי עדויות שאסף הארגון, שלוש פשיטות בוצעו לפני כחודש בבתי החולים אל-מקאסד, אוגוסטה ויקטוריה וסנט ג'וזף שבמזרח ירושלים. כשבועיים לאחר מכן, כך אומרים בארגון, בוצעו שתי פשיטות נוספות על בית החולים אל-מקאסד. ניסיון שלישי באותו שבוע לפשוט על בית החולים נכשל בשל משמרת מחאה שהתקיימה במקום.

עוד באותו נושא

המשטרה פשטה על בית חולים בחיפוש אחר חשוד בהשלכת בקבוק תבערה

לכתבה המלאה
תלונה נשלחה ליעלון (צילום: מאיר וקנין)

במכתב טוען עו"ד אבו ערישה כי הפשיטות הפריעו לרופאים בעבודתם ובשל כך נפגע הטיפול בחולים. באחת הפשיטות על אל-מקאסד, הוא טוען, מנעו כוחות הביטחון מהצוות הרפואי להיכנס לאחת ממחלקות הילדים במשך חצי שעה. עוד עולה מהעדויות שאסף הארגון כי בכל פשיטה שהו הכוחות בבתי החולים בין 15 דקות ועד שעה ו-45 דקות. "זמן ארוך של נוכחות גדולה של כוחות הביטחון עלולה לעכב את עבודת בתי החולים והצוותים הרפואיים לאורך זמן רב", נטען.

"גז מדמיע ורימוני הלם"

למכתב צורפה עדותו של סלמאן תרכמאן, ראש מחלקת הסיעוד של בית חולים אל-מקאסד, ובה הוא מתאר את אחת הפשיטות. "חדר המצלמות נמצא בכניסה לחדר ההתאוששות של התינוקות, שם נמצאים 28 ילדים והצוות הרפואי צריך להיכנס ולצאת ממנו. תחילה, הם הרשו בקושי לצוות להיכנס וכעבור חצי שעה לא נתנו לאף אחד להיכנס לחדר ההתאוששות. במקרה אחר הזעיק ילד ממחלקת לב פתוח בקומה העליונה את הצוות למקרה חירום. הפעמון צלצל בחדר האזעקה ליד חדר המצלמות שהיה ריק בגלל הכוח שחדר והצוות לא היה יכול להגיע לשם כדי לראות מהיכן מושמעת האזעקה במשך שלוש-ארבע דקות".

פשיטה בבית החולים אל-מקאסד, בחודש שעבר (צילום מסך מתוך טוויטר)

עוד נטען במכתב, כי בחלק מהמקרים נקטו הכוחות באלימות נגד חולים ונגד הצוותים הרפואיים. לדברי אבו ערישה, "האלימות כללה דחיפות בכוח ברוב המקרים". הוא הוסיף כי "בניסיון הפשיטה על בית החולים אל-מקאסד נזרקו גז מדמיע ורימוני הלם ונורו כדורי ספוג לעבר הרחבה של בית החולים, תוך שהתקיימה במקום משמרת מחאה בלתי אלימה של בית החולים המוחה נגד גל הפריצות".

לטענת הארגון, בפשיטות נטלו חלק "כוחות גדולים של מסתערבים, יס"מ ומג"ב, בנוסף לכוחות של משטרה. בפריצות אלה השתתפו בין תשעה ל-35 אנשי ביטחון, שבחלק מהם השתתפו רעולי פנים שסירבו להוריד את המסכות, על אף שהתבקשו לעשות כך על ידי בתי חולים, כדי לא לגרום לבהלה בקרב החולים והצוותים הרפואיים, ובעיקר בקרב ילדים".

"הילדים, משפחותיהם וצוות האחים נבהלו"

מחמוד שכארנה, המפקח האדמיניסטרטיבי של בית החולים אוגוסטה ויקטוריה, תיאר את הפשיטה על בית החולים ב-10 באוקטובר. "היינו בקרבת חדרי הילדים, חשבתי שהילדים במעבר יפחדו אם יראו את הכוחות. ראיתי עובד ניקיון וביקשתי ממנו שילך לפניי למחלקת הילדים", סיפר. לטענתו, "קצין צעק עליי 'שקט, אסור לך לדבר אתו'. אמרתי לו: 'יש לנו פה ילדים, אני לא יכול להכניס אתך בין ילדים חולי סרטן, הם יפחדו'. הוא אמר לי: 'לא מעניין אותי'".

הוא הוסיף: "הילדים, משפחותיהם וצוות האחים נבהלו מהכוחות כי זה משהו לא שגרתי. קבוצה מהכוחות נשארו במסדרון במחלקת הילדים וקבוצה אחרת נכנסה לחפש בחדרי ההתאוששות במחלקה הכירורגית".

"הפרה של ההגנה המוענקת לצוותי רפואה"

לדברי עו"ד אבו ערישה, מהעדויות עולה כי בפשיטות "יש משום הפרה של ההגנה המוענקת לצוותי רפואה ומתקנים רפואיים מכוח החוק הבינלאומי, שעל פיו אין לפגוע במתקני רפואה ובעבודתם של אנשי צוות רפואי, ואין לחבל בכל דרך בפעילות הרפואית, גם בעת מלחמה או אירועים אלימים אחרים. כמו כן, התנהלות כוחות הביטחון בפשיטות לבתי החולים יש בהם משום פגיעה בזכות לבריאות ולחיים של החולים שנחסמה או עוכבה גישת הצוותים הרפואיים אליהם".

בארגון מדגישים כי בתי החולים במזרח ירושלים נמצאים באחריות משרד הבריאות וצריך לנהוג בהם במידה שווה כפי שנוהגים בבתי חולים ישראליים. "במיוחד מכעיס הפער העצום בין התנהלות כוחות הביטחון בכניסה לבית חולים בישראל, ובין ההתנהלות בבית חולים פלסטיני – הכולל אלימות, הפחדה והפרעה לצוות רפואי", אמרו בארגון. "התנהלות כוחות הביטחון עלולה לסכן באופן ממשי חיי אדם ועלולה להוביל לתוצאות טרגיות".

עד כה לא התקבלה תגובה מהגורמים הנוגעים לדבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully