בצל דיון על הריסת בית כנסת: כתובת גרפיטי בבית המשפט העליון

על אחד הקירות של בית המשפט שבירושלים רוססה הלילה הכתובת "לא הורסים בית כנסת - רוצים מדינה יהודית", לקראת הדיון שם בנוגע לבית כנסת בהתנחלות גבעת זאב, שאמור להיות מפונה כי הוקם ללא היתר. במקביל, מאות מתבצרים במקום

יהושע בריינר, שבתי בנדט ויקי אדמקר
04/11/2015
צילום: אלי יורב

מאות פעילי ימין מתבצרים משעות הלילה (רביעי) בבית הכנסת "איילת השחר" שבהתנחלות גבעת זאב. זאת, מחשש שכוחות הביטחון יפנו את המקום שהוקם ללא היתר. המועד האחרון לפינוי הוא מחר.

לפני כחודש הוחלט על פינוי בית הכנסת בהתנחלות שמצפון לירושלים אחרי שנקבע שהוא נבנה על קרקע פרטית של פלסטינים, אולם בשל המצב הביטחוני ביקשה המשטרה מבג"ץ לדחות את המהלך. בתחילת השבוע הגישה המשטרה ארכה לדחיית הפינוי, אך בג"ץ ביקש את התערבות המדינה - ולפי עמדתה יחליט היום אם לאשר את הדחייה הנוספת. את העתירה להחזרת הקרקע לבעליה הפלסטינים ניהלה עמותת "יש דין".

בצל הדברים הללו, במהלך הלילה אותרה כתובת גרפיטי שרוססה בספריי צבע על גבי קיר חיצוני של בית משפט העליון בירושלים, לקראת הדיון שם היום בנושא. "לא הורסים בית כנסת - רוצים מדינה יהודית", נכתב. המשטרה פתחה בחקירה בשיתוף המחלקה לזיהוי פלילי. גם גורמי העירייה נקראו כדי להסיר את הכתובת. מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי המקרה מצוי בחקירת משטרת ישראל וכי הם מנועים מלהגיב בנושא.

עוד ידיעות בוואלה! NEWS
פולארד ישתחרר בעוד שבועיים, אבל עשוי להישאר קלף מיקוח גם כשייצא מהכלא
אובך כבד ורוחות עזות: זיהום אוויר חמור עד פי 20 מיום רגיל
בעלי פרופיל 64, תתכוננו: כך יתמודד צה"ל עם קיצור שירות הבנים

אחד המתבצרים בבית הכנסת שבגבעת זאב אמר שהכוונה להרוס את המקום נגועה בגזענות: "ההחלטה להרוס את המקום היא רק כי הוא שייך ליהודים. במידה והיה שייך לערבים, הוא לא היה נהרס". עוד הוסיף האיש, ש"לא ייתכן שבית המשפט יחליט על הריסה לפני שנקבע מי בעלי הקרקע".

עוד בוואלה!

המדריך המלא לניתוחי אף בשיטה אנדוסקופית

בשיתוף zap doctors
כתובת הגרפיטי על בית המשפט העליון(צילום: חטיבת דובר המשטרה, חטיבת דוברות המשטרה)

זו הפעם השנייה בתוך שבוע שבתי המשפט מהווים יעד לתקיפה, כחלק מהיותם סמלי שלטון. בתחילת השבוע יודה בקבוק תבערה לעבר מתחם בית המשפט המחוזי בירושלים - ככל הנראה על רקע לאומני. הבקבוק הושלך לעמדת שמירה המצויה בחניית השופטים, התקלח וגרם נזק גל לגרם מדרגות. בעקבות המקרה נפתחה חקירה על ידי המשטרה, ובהנהלת בתי המשפט הוחלט לתגבר את האבטחה בבית המשפט. בנוסף, שונו נוהלי משמר בתי המשפט.

מתנחלים בבית הכנסת בגבעת זאב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, זמנים מורדים יהודה פואה)

המחלוקת סביב בית הכנסת היא ארוכת שנים. הוא נבנה על אדמותיו של רבאח אללטיף מהכפר אל-ג'יב בשנת 2000, שניסה ללא הועיל לעצור את הבנייה. המנהל האזרחי הוציא צו הריסה לבית הכנסת, שנבנה ללא היתרים, אולם הצווים לא מומשו. כשצעד זה לא צלח - הוא פנה לבית המשפט.

ב-2008 עתר אללטיף לבג"ץ, באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה מהצוות המשפטי של "יש דין", כדי שבית המשפט יורה על הריסת המבנים. לאחר הגשת העתירה טענה עמותת אי"ה שמפעילה את בית הכנסת כי גורמים מטעמה רכשו את הקרקע כחוק. "יש דין" הגיש תלונה למשטרה בגין חשד לזיוף, וב-2011 נמסר כי המחלקה לזיהוי פלילי קבעה שמסמך הרכישה זויף.

בית הכנסת כבר פונה בעבר, אבל המתנחלים שבו לאכלסו

ביולי 2014 מסר בג"ץ פסק דין שקבע כי יש להרוס את המבנים עד 30 ביולי השנה, וסייג זאת באומרו כי המהלך יבוטל אם בתקופה הזו יימצא שזו אכן קרקע שנקנתה כדין על ידי "בניך ציון" עמותה לחוזרים בתשובה, המפעילה את בית הכנסת.

העמותה ביקשה להאריך את פרק הזמן שניתן לה לצורך השלמת הליכי הבעלות אך המדינה התנגדה לבקשה, בין השאר לאור הודעת המחלקה לזיהוי פלילי על זיוף מסמך הבעלות.

בתחילת אוגוסט פונה בית הכנסת, וזאת כתנאי להענקת דחייה זמנית של ההריסה. אולם, בהמשך הוחזר הציוד לבית הכנסת, בניגוד מפורש לצו בית המשפט. נציגי בית הכנסת ניסו בטענות שונות למנוע את ההריסה, אך המדינה התנגדה לכך.

לבקשת המדינה, הריסת בית הכנסת נדחתה עד לאחר החגים, ובהמשך כאמור המועד נדחה שוב, לאחר שהמדינה טענה כי בשל המצב הביטחוני לא ניתן להקצות כוחות להריסת המבנה. ב"יש דין" אמרו שיום לאחר שבג"ץ העניק את הארכה, השתתפה המשטרה בפינוי משפחה פלסטינית מביתה בסילוואן. כעת מבקשת המדינה שוב לעכב את הריסת בית הכנסת, וזאת בטענה שההריסה עלולה להוביל לפעולות שזכו לכינוי "תג מחיר".

בהכנת הידיעה השתתף יוסי אלי

מאות מתבצרים בבית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב לקראת הכרעת בג"ץ על הריסת המבנה, 4 בנובמבר 2015(צילום: מערכת וואלה! NEWS, זמנים מורדים יהודה פואה)
מאות מתבצרים בבית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב לקראת הכרעת בג"ץ על הריסת המבנה, 4 בנובמבר 2015(צילום: מערכת וואלה! NEWS, זמנים מורדים יהודה פואה)
מאות מתבצרים בבית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב לקראת הכרעת בג"ץ על הריסת המבנה, 4 בנובמבר 2015(צילום: מערכת וואלה! NEWS, זמנים מורדים יהודה פואה)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully