מנהל המוסד שסרב לקבל ספרדיות באלעד: "יש לי לב של מרוקאי"

בדיון שהתקיים בעתירה של סמינר "דרכי חנה" נגד שיבוץ ארבע הבנות, הכחיש המנהל כי הוא לא מעוניין בשיבוצן בשל מוצאן ואמר כי מדובר בבעיית מקום. בעירייה טענו כי לא ניתן לספק מיידית מבנה לפתרון הצפיפות ועל כן הצדדים לא הגיעו להבנות

28/10/2015
צילום: רוני כנפו, עריכה: טל רזניק

בבית המשפט המחוזי בירושלים התקיים היום (רביעי) דיון בעתירה שהגיש סמינר "דרכי חנה" נגד שיבוץ בנות ספרדיות במוסד. בסמינר לומדות בשבועיים האחרונים ארבע בנות ספרדיות בשתי כיתות שונות, מאחר ששאר התלמידות לומדות בבתים פרטיים במסווה של שביתה, במטרה להימנע מלימודים איתן. הן שובצו בכפייה על ידי משרד החינוך לאחר שהמוסד סירב לקבלן בתחילת שנת הלימודים, לכאורה בשל מוצאן.

בעתירה נטען כי אי-הקבלה למוסד נובע מבעיית צפיפות שבגינה בין היתר אין מקום לתלמידות נוספות. על כן, המוסד ביקש בעתירה לבטל לאלתר את השיבוץ שכפה עליו משרד החינוך. לפי ההורים של ארבע התלמידות, אשר נכחו בדיון, טען המנהל יחיאל צוקר כי הוא לא מפלה ספרדיות והוסיף: "אני אשכנזי עם לב של מרוקאי". בנוסף, בתום הדיון אמר המנהל כי "אם הייתי רוצה לדבר, הייתי יכול להפשיט הרבה מאוד אנשים. אתה לא מכיר אותי. אני לא דיברתי ולא אדבר עם התקשורת".

עוד כתבות בנושא:
"הן בטראומה": הורי התלמידות הספרדיות באלעד מדברים לראשונה
תיעוד הגזענות באלעד: לומדות בבית - כדי לא ללמוד לצד ספרדיות
"שערורייה": תשע ילדות מזרחיות מאלעד טרם החלו ללמוד

עוד בוואלה!

טמנאוולין: מהגבעה בסקוטלנד לראש טבלת המכירות

בשיתוף ויסקי טמנאוולין
התלמידות נכנסות לבתים פרטיים ולומדות, בעוד ההורים הכריזו שביתה(צילום: מערכת וואלה!)

בתום דיון שנמשך שש שעות, ולמרות שמשרד החינוך הודיע כי הוא מאשר תקציב למבנה נוסף במטרה לפתור את בעיית הצפיפות בסמינר, עורך הדין המייצג את העירייה, צפריר סלומון, טען כי רק בעוד שבעה ימים היא תדע אם תוכל להקצות מבנה באופן מיידי, או שתוכל להציע פתרון רק בעוד חודש וחצי. בתגובה אמרה עורכת הדין המייצגת את הסמינר, קרן רז מורג, כי לא מדובר בפתרון מיידי, ולכן לא תוכל לבקש מההורים של התלמידות לשוב ללימודים מיידית.

הוריהם של ארבע התלמידות קראו פרקי תהילים במהלך המשפט והתפללו להצלחתו. "אנחנו מזועזעים מהיהירות וההתנשאות של הנהלת הסמינר", אמרו. עורכת הדין ליהי איינס המייצגת את ההורים טענה כי "לאחר שבית המשפט הציע הסדר שהיה מקובל על כל הצדדים, העותרת התנגדה לו משום שהוא כלל חזרה ללימודים בצירוף ארבע התלמידות".

בשל חוסר ההסכמה בין הצדדים, השופט דוד מינץ ייתן פסק דין בימים הקרובים. "אנחנו מקווים שזה יסתיים בהקדם עבור כולנו", אמרו ההורים.

"מזועזעים מהיהירות וההתנשאות של הנהלת הסמינר". המנהל צוקר(צילום: ספק 500)

התלמידות הן חלק מסאגת האפליה בעיר שהחלה ערב פתיחת שנת הלימודים. עתירה שהוגשה אז לבית המשפט המחוזי העלתה טענות נגד שני סמינרים שמפלים לכאורה תלמידות ממוצא מזרחי, ואחרי מאבק ארוך החליטו הצדדים להגיע לפשרה לפיה הנערות ייקלטו במוסדות בפיקוח משרד החינוך.
ואולם, גם לאחר שהושגה הפשרה, תשע בנות נותרו בבית. עקב כך, כפה המשרד את שיבוצן בסמינרים "דרכי חנה" ו"לדעת חכמה". בסמינר "לדעת חכמה" סירבו לאפשר לתלמידות את הלימודים במוסד עד ש"דרכי חנה", שבו לומדות כרגע ארבע הספרדיות לבדן לגמרי, יקבל את התלמידות לשורותיו.

  • חרדים
  • אלעד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully