וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בצעד חריג: צו מעצר מנהלי לישראלית מהצפון שאיימה "להיות שהידית"

אלי אשכנזי ויהושע בריינר

16.10.2015 / 0:33

בת 19 מנצרת כתבה לחברותיה כי היא רוצה "להיות שהידה ולהתקרב לאלוהים", ונעצרה לאחר שהובאה למשטרה על ידי משפחתה. בית המשפט אישר את הצו של השר יעלון "לתכילת מניעתית" למשך שלושה חודשים, על אף שאין די ראיות להעמדתה לדין

צילום: דוברות מג"ב עריכה: מתן חדד

(תושבת נצרת ניסתה לדקור חייל בתחנה המרכזית בעפולה)

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת אברהם אברהם אישר אתמול (חמישי) הוצאת צו מעצר מנהלי לשלושה חודשים לתושבת האזור בת 19, שהודיעה לקרוביה כי היא "רוצה להיות שהידית". השימוש במעצר מנהלי נגד ערבייה ישראלית הוא חריג, ומעיד ככל הנראה על מידע ממשי ומידי שהיה למערכת הביטחון לביצוע פיגוע על ידי החשודה, וכן כי לא הצליחו להשיג די ראיות לצורך מעצרה בדרכים המקובלות או להעמידה לדין פלילי.

בשבוע שעבר הגיעו בני משפחתה המודאגים של הצעירה לתחנת משטרת בעיר, ודיווחו כי היא שלחה לאחותה ולחברותיה מסרון, ממנו עולה החשש כי בכוונתה לבצע פיגוע. לאחר מסירת הדיווח, הביאו עמם בני המשפחה את הצעירה לתחנת המשטרה והיא נעצרה במקום. במסרון ששלחה הצעירה למשפחתה ולחברותיה היא כתבה: "האהובים שלי והמשפחה. ראיתי בנים ובנות שנהפכים לשהידים בשביל ירושלים והארץ, ואני הייתי מופתעת מאהבתם ומהסיבה שגרמה להם לעשות את זה, והיום כשהייתי בטוחה וידעתי מה זה להיות שהיד ליד אל-אקצא ופלסטין, אני רוצה מאוד להיות שהידית, והיום אני מודעת לכך שאני רוצה להיאבק ולהילחם כדי להיות שהידית בירושלים".

עוד בנושא:
הפלסטינים על המחבלת בעפולה: "השתילו לידה את הסכין, חפה מפשע"
אבי המחבלת מנצרת: "ברוצח רבין לא ירו, למה בבת שלי כן?"
צפו בתיעוד: הכוחות מקיפים את המחבלת בעפולה, ויורים
המחבלת מעפולה: תושבת נצרת בת 30 ואם לילדה

מהומות בנצרת. אוקטובר 2015. ערן גילווארג
"אני רוצה להרים את דגל חופש הארץ על הקבר שלי". מהומות בנצרת, בשבוע שעבר/ערן גילווארג

הצעירה הוסיפה וכתבה כי היא "רוצה למות אצל אלוהים תחת כנפי השהאדה, אני רוצה להרים את דגל חופש הארץ על הקבר שלי, אני רוצה להשתחרר מכבלי נפשי והעונג שלי, כעת אני רוצה לקומם את הפצעים שלי ונפשי, אני רוצה להתקומם כדי להיות שהידה קרובה לאלוהים. אני לא בורחת מהחיים אבל אני רוצה להיות להגן על ירושלים, אני חפצה יותר לעמוד לצד בני העם שלי, אני לא יודעת מתי אני עוזבת, אני לא יודעת מה צפוי לי, אבל אם אני אהיה זכר אל תשכחו אותי ותתפללו בשבילי".

בתום חקירתה של הצעירה ועל דעת פרקליט המדינה, שי ניצן, הוחלט שאין די ראיות להעמדתה לדין פלילי. אלא שלנוכח אופיין וטיבן של הראיות שהצטברו הורה שר הביטחון משה יעלון על המעצר המנהלי "לתכלית מניעתית סיכולית". יעלון השתכנע כי קיימת סבירות גבוהה שהצעירה תממש את כוונותיה או תבצע עבירות חמורות אחרות, שיסכנו את ביטחון המדינה ושלום הציבור, וכי אין דרך אחרת למנוע את הסכנה הנשקפת ממנה, מלבד בהחזקתה במעצר מנהלי.

במסגרת חקירת המשטרה סיפרו כמה מחברותיה כי גם בשיחות שקיימה עמן בעל פה היא ציינה שברצונה להיות שהידית. בנוסף לכך, בחודשים האחרונים פרסמה הצעירה כמה פוסטים בפייסבוק, שבאחד מהם, שהתפרסם בחודש יוני האחרון, כתבה: "למות שהיד/מחילה אחרי המוות/ רחמנות ביום הדין/הגנה מעינוי לזכות בגן עדן".

המחבלת אסרא עאבד, מבצעת ניסיון הפיגוע בתחנה מהרכזית בעפולה , אוקטובר 2015. טוויטר, צילום מסך
איסרא עאבד, המחבלת מנצרת שניסתה לבצע את פיגוע הדקירה בעפולה/צילום מסך, טוויטר

בית המשפט המחוזי בנצרת קבע בהחלטתו כי אצל הצעירה "חלה התפתחות הדרגתית החל לפחות מחודש יוני ועד שבשלה וגמלה החלטה בלבה לבצע פיגוע, כשהיא מודעת לכך שהיא עשויה למצוא בו את מותה שלה".

השופט אברהם הדגיש כי יש לבחון את הדברים על רקע מאורעות הימים הנוכחיים. "אין לי אלא להכביר מילים על גל הטרור הפוקד אותנו ומטיל אימה על כלל האזרחים החוששים לצאת את פתח ביתם, ובהתהלכם בכל מקום שאליו יבואו חוששים הם שמא יידקרו בסכין מימין, ייסקלו באבן משמאל, יידרסו מלפנים או מאחור על ידי רכב הנהוג בידי מפגע, ואולי יאמרו הימים הבאים אילו כלי משחית אחרים ישמשו את המפגעים נגד האזרח התמים, והכל בשם האלוהים ואל-אקצא".

"מהווה פגיעה קשה בחירותו של אדם"

לדבריו, "המפגעים בדרך כלל צעירים הם – כך ידענו – ובלא רקע פלילי או השתייכות לארגון או תנועת טרור זו או אחרת. אווירת ההסתה, לה אנו עדים בכל מדיה מכל סוג, מביאה את הילד/ה, הנער/ה, האיש/ה הצעיר/ה לצאת את הבית כשהם נושאים כלי משחית זה או אחר, ובראותם יהודי – יפגעו בו".

השופט אברהם הדגיש אמנם כי צו מעצר מנהלי עומד בניגוד לזכויות האדם הבסיסיות ביותר, אולם במקרה האמור מדובר בהכרח. "צו מעצר מנהלי מהווה פגיעה קשה בחירותו של אדם, שנעצר אף שלא עבר כל עבירה על החוק הפלילי, אלא שזהו הכרח שאין לגנותו במקרה כגון זה שהובא לפניי", אמר. "מן המעט שיש בידי המדינה לעשות על מנת לגונן על אזרחיה, שביטחונה האישי בימים אלה נפגע באופן חמור".

(עדכון ראשון: 22:25)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully