האובך נמשך: הטיסות מתחדשות בהדרגה, איפה הכי מזוהם?

היום ממשיכות לשרור רמות זיהום אוויר גבוהות ברחבי הארץ. עם זאת, בשירות המטאורולוגי סבורים כי ישנה מגמת השתפרות באופק. רשות התעופה חידשה את הטיסות לשדה התעופה עובדה, לאחר שנאסרו עד השעה 14:00. המשרד להגנת הסביבה פרסם נתוני זיהום אוויר

  • מזג אוויר
  • אובך
עריכה: ניר חן, צילום: עומר מירון

(מנהל מחלקת ריאה בהדסה עין כרם בריאיון לאולפן וואלה! NEWS)

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה

יום שלישי לאובך: היום (חמישי) ימשיך להיות אביך אך מהשירות המטאורולוגי נמסר כי המצב במגמת השתפרות. המשרד להגנת הסביבה מתריע בפני זיהום אוויר גבוה מאוד בכל רחבי הארץ.

שדה התעופה בעובדה, שנסגר עד השעה 14:00, נפתח לנחיתה ראשונה בשעה 14:00. נוסעי חברות התעופה הועברו מאילת אל השדה וממנו לאילת באוטובוסים. ישראייר הודיעה גם היא על חידוש הטיסות שלה החל משעה 14:00 לכיוון עובדה. ייתכנו שינויים במועדים המקוריים של הטיסות. קודם לכן הודיעה חברת ארקיע על חידוש פעילותה החל מ-12:30.

בשירות המטאורולוגי פורסמה אזהרה על הגבלות ראות בכל רחבי הארץ בין השעות 10:00-06:00. הגבלת הראות היא למרחק של 3,000 מטרים, ולפרקים עד 1,500 מטר עקב אבק, לא צפוי שינוי משמעותי.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי למרות שיפור בריכוזי האבק, בשעות אלו עדיין שוררים רמות גבוהות מאוד של חלקיקים נשימים בכל רחבי הארץ, בריכוזים של פי שניים ויותר מערך ההתרעה, הערך שיש בו סיכון לבריאות הציבור.

לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה (עד השעה 9:00), בית שמש היא שיאנית זיהום האוויר בארץ ובה נמדדו בממוצע 10,288 מק"ג/מ"ק, אחריה ממוקמת בהפרש ניכר עפולה שבה נמדדו 1,810 מק"ג/מ"ק. במקום השלישי ברמות הזיהום בארץ ניצבת מודיעין עם 1,730 מק"ג/מ"ק.

לקריאה נוספת:
מנזקי האובך: עלייה של עשרות אחוזים בפניות למד"א, 632 איש טופלו
נשבר שיא צריכת החשמל לכל הזמנים; איפה הזיהום הגבוה ביותר?

אובך בחיפה, הבוקר (צילום: ערן גילווארג)

המשרד, בהתייעצות עם משרד הבריאות, ממליץ לאוכלוסייה רגישה, כמו חולי לב, חולי ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהיריון להימנע משהייה מחוץ למבנים, ולאוכלוסייה הבריאה להימנע מפעילות גופנית מאומצת בחוץ ובמיוחד פעילות ספורטיבית.

תלמידי מערכת החינוך מתבקשים לשהות בהפסקות בכיתות ושיעורי ספורט יש לקיים באולמות סגורים. כמו כן טיולים בחוץ יבוטלו. האובך עדיין מכסה את ישראל ושיפור באיכות האוויר יחול בהדרגה עם שקיעת האבק עד סוף השבוע.

עומסי החום הכבדים ישררו ברוב אזורי הארץ ולא יחול שינוי ניכר של הטמפרטורות ועדיין יהיה חם מהרגיל והביל במישור החוף. הלילה יהיה חם מהרגיל לעונה. מחר אומנם צפוי האובך לשקוע בהדרגה ותחול ירידה קלה של הטמפרטורות אך עדיין ישררו עומסי חום כבדים. בשבת יהיה מעונן חלקית עד נאה, אולם הטמפרטורות עדיין יהיו גבוהות מהממוצע לעונה. ביום ראשון תחול ירידה קלה של הטמפרטורות.

הטמפרטורות החזויות היום והלילה: 41-31 באילת, 34-22 במצפה רמון, 37-25 בבאר שבע, 36-24 בירושלים, 31-27 באשדוד, 35-26 בלוד, 32-26 בתל אביב, 41-27 בבית שאן, 38-25 בעפולה, 32-26 בחיפה, 34-24 בנצרת, 39-30 בטבריה, 38-24 בקצרין, 36-25 בצפת.

(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אתמול העניקו צוותי מד"א טיפול ליותר מ-632 בני אדם שנפגעו מהאובך ומהחום. בנפגעים, יותר מ-374 בני אדם שסבלו מקוצר נשימה, התקפי אסטמה והחמרה של מחלות ריאה, יותר מ-175 אנשים שסבלו מהחמרה בתסמיני מחלות לב שמהן הם סובלים ויותר מ-83 אנשים שהתעלפו.

הבוקר נמסר ממגן דוד אדום כי "במד"א ממשיכים לשמור על כוננות בעקבות האובך וגל החום הכבד", אמר מנכ"ל הארגון אלי בין. "על מנת להימנע מפגיעות בנפש אני שב ומבקש מהציבור הרחב להישמע להמלצות מד"א, לשים לב לאוכלוסייה הפגיעה יותר - הקשישים, הילדים והתינוקות - להרבות בשתייה ולהימצא במקומות מוצלים וממוזגים".

מפדלים באבק. תל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)

האובך ועמו עומסי החום הכבדים הביאו גם לטמפרטורות מינימום גבוהות מהממוצע בלילות האחרונים. ברוב האזורים נשברו שיאים של טמפרטורות מינימום גבוהות לחודש ספטמבר ובים המלח ובערבה נשברו אף שיאים מוחלטים של טמפרטורות מינימום לכל השנה. כך, למשל, טמפרטורת המינימום שנמדדה בלילה שבין שלישי לרביעי בסדום, 36.5 מעלות, שברה את השיא שנקבע ביוני 1942, אז נמדדו 36 מעלות.

טמפרטורות המינימום הגבוהות ביותר בלילה הזה נמדדו באזור ים המלח ובערבה - 35-33 מעלות ואף יותר. בהרים ובעמק יזרעאל נמדדו 29-27 מעלות, במישור החוף ובשפלה 28-27 מעלות, בצפון הנגב 27-26 מעלות, ובעמק החולה ובאזור הכנרת נמדדו 29-27 מעלות. הטמפרטורות הגבוהות לוו בלחות יחסית של 95%-85% במישור החוף, בשפלה, בעמק יזרעאל ובצפון הנגב.

(עדכון ראשון: 8:01)

אובך בנגב (צילום: רשות הטבע והגנים, גל ביסמוט)
אובך מעל ישראל, שלשום (צילום: אתר רשמי, אתר נאס"א)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully