עימותים ועשרות עצורים בפינוי בתים שיועדו להריסה בבית אל

מאות שוטרים וחיילים השתלטו על הבתים בהתנחלות ופינו אותם, לקראת הריסתם בימים הקרובים על פי החלטת בג"ץ. עשרות נערים שהתבצרו בבתים הורחקו מהמקום. במקביל, 250 בני אדם עלו במבצע לילי חשאי לחורבות היישוב שאנור שפונה בהתנתקות

28/07/2015
דוברות בית אל

מאות שוטרים וחיילים השתלטו היום (שלישי) לפנות בוקר על בתי דריינוף שבהתנחלות בית אל לשם פינויים, לקראת הריסתם בימים הקרובים על פי החלטת בג"ץ. במהלך הפינוי פרצו עימותים בין הכוחות לבין מתנחלים שהתבצרו במקום, ועשרות מהם הועלו על אוטובוסים והורחקו מהמקום. במחאה על הפינוי עשרות בני אדם חוסמים את צומת פסגת זאב לתנועה.

למקום הגיע בין היתר ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) וקרא לראש הממשלה למנוע את הריסת הבתים. "אם בתי דריינוף יהרסו בבית אל, בתי משפט יהיו בישראל, אבל ממשלה אולי לא'', איים. ראש מועצת בית אל, שי אלון, הוסיף כי הבתים נבנו על פי החוק. "מקומם ומצער שראש הממשלה ושר הביטחון, אדריכלי חנק ההתיישבות, לא אפשרו להתיישבות למצות את ההליכים המשפטיים והפכו לקבלני הביצוע של מדיניות השמאל. אנו קוראים לראש הממשלה למנוע את הריסת הבתים, שנכון להיום הם חוקיים לפי כל דין", אמר.

עוד בוואלה!NEWS:
האיחוד הלאומי מאיים לפעול נגד הממשלה - וואלה! חדשות
בכיר בציונות הדתית: "ההומואים והלסביות מאיימים על היהדות"
אחרי המהומות: חברי הרשימה המשותפת יעלו היום לאל-אקצא

עוד בוואלה!

בין הגלים: איך מכינים פנקייק מדהים בשטח?

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
עשרות המתנחלים הועלו על אוטובוסים והורחקו מהמקום. הפינוי, היום לפנות בוקר(צילום: אתר רשמי, הלל מאיר, סוכנות תצפית)

מצה"ל נמסר כי הוחלט למקם כוח משמר הגבול במתחם המבנים, "על מנת למנוע התבצרות במתחם המבנים, להקטין את החיכוך והאלימות באזור וכדי לאפשר את השלמתו של המהלך המתוכנן". עוד הוסיפו מצה"ל: "כוחות הביטחון יפעלו לשמירה על החוק והסדר במתחם וערוכים למימוש הנחיות הדרג המדיני".

אלקין: "הריסת הבתים - אבסורד"

שר הקליטה זאב אלקין גינה הבוקר את הפינוי הלילי. "אני קורא לשר הביטחון להשקיע מאמצים לא בפינוי מתיישבים אלא בהשלמת תהליך האישורים לבנייני דריינוף וקידום שכונת מגורים חדשה בהתאם להסכם האולפנה", מסר השר. "אין אבסורד יותר גדול מלהרוס בניינים שדקה אחרי זה יהיה אפשר לבנותם מחדש. בימים שאנחנו מציינים בכאב רב את אסון הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון הגיעה עת לבנות ולא עת להרוס".

גורם ביטחוני הגיב לביקורת וטען: "הצורך לפנות את 24 היחידות דיור היה מבצעי לחלוטין. הרצון להפוך את האזור לשטח צבאי סגור נועד למנוע כניסה של מפגינים נוספים ביומיים הקרובים ולהיערך לאפשרות שבג"ץ יחליט להרוס את המבנים. צריך להמתין לפסיקת בג"ץ".

פינוי בתי דריינוף בבית אל(צילום: אתר רשמי, הלל מאיר, סוכנות תצפית)

בתי דריינוף נבנו על קרקע פלסטינית פרטית שהופקעה מתוקף צו תפיסה ביטחוני. הם נבנו על פי תכנית המתאר של בית אל, אך הבנייה נעשתה על שטח שהוגדר ציבורי. בג"ץ קבע לפני כשמונה חודשים שהבנייה נעשתה ללא היתרים, שהיא אינה חוקית ושעליה להיות מפונה עד סוף יולי.

היום תגיש מועצת בית אל עתירה לבג"ץ בכוונה להביא לביטול ההריסה. שרת המשפטים איילת שקד הגיעה אמש לבית אל ואמרה לתושבים שלא יהיה פינוי במהלך הלילה. לדבריה, תשובת המדינה, שעדיין לא נכתבה ואמורה להיכתב על ידי היועץ המשפטי לממשלה, היא שאין טעם בהריסה. "נפגשתי עם התושבים והבטחתי להם כי שרי הממשלה השונים פועלים במישרין ובעקיפין על מנת לדאוג להתיישבות היהודית בכל רחבי הארץ", אמרה שקד.

פינוי בתי דריינוף בבית אל(צילום: אתר רשמי, הלל מאיר, סוכנות תצפית)

בתוך כך, כ-250 בני אדם עלו הלילה במבצע לילי חשאי לחורבות היישוב שאנור שבצפון השומרון, שפונה בהתנתקות. בין היתר, השתתפו במבצע חבר הכנסת לשעבר ממפלגת האיחוד הלאומי אריה אלדד, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), ראש ישיבת חומש, הרב אלישמע כהן, ראש אולפנת מעלה לבונה, הרב גדי בן זמרה, הרב מאיר גולדמינץ וכן כ-20 משפחות ממפוני שאנור וחומש, שאליהן הצטרפו קבוצות בני נוער ומבוגרים מכל רחבי הארץ.

יהושע בריינר השתתף בהכנת הידיעה.

המבצע הלילי בשאנור, הלילה(צילום: אתר רשמי, מטה חומש תחילה)
פינוי בתי דריינוף בבית אל(צילום: אתר רשמי, הלל מאיר, סוכנות תצפית)
פינוי בתי דריינוף בבית אל(צילום: אתר רשמי, הלל מאיר, סוכנות תצפית)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully