משפחת הלוחם הניחה מצבה זמנית: "נהרג במשמרת של נתניהו ויעלון"

משפחתו של לי מט נאבקת מזה שנה על כך שעל מצבת בנם שנפל ב"צוק איתן" ייחרטו גם שמותיהם של אחיו. באזכרתו, הם הניחו את המצבה הזמנית. "מר נתניהו, פה זה לא הקונגרס ולא נמחא כפיים אחרי כל משפט. פה דורשים תשובות"

24/07/2015
עומר מירון

שנה חלפה מאז מבצע "צוק איתן", ובבית הקברות בהר הרצל התכנסו אתמול (חמישי) כמאה בני אדם לזכרו של סמל-ראשון לי מט, שנפל בקרבות בחאן יונס שבדרום רצועת עזה. שם, במקום שבו נקבר, עדיין לא הונחה כרית המצבה שלו, ראיה למאבק העיקש שמנהלת משפחתו בשנה האחרונה מול המדינה בעניין הנוסח שייחרט עליה. המשפחה דורשת להוסיף על כרית המצבה את שמות אחיו של מט, אולם נענית בשלילה.

לפיכך, הגיעו בני המשפחה לאזכרה עם מצבה זמנית שהכינו, עד שיוסדר העניין, ועליה כתבו את שמות האחים – וגם את שמותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה יעלון, תוך הפניית אצבע מאשימה אליהם. "נכון להיום, הנחנו מעין מצבה זמנית, עליה נכתבו שמות אחיו של ליליק (כינויו של לי בפי קרוביו - ש"ב). חשוב לדעת במשמרת של מי ההרוגים נהרגו, לכן כתבנו גם: 'ליליק נהרג במשמרת של ראש הממשלה ביבי ושר הביטחון משה בוגי יעלון'", אמר מוטי, אביו של לי.

עוד באותו נושא

"הם רוצים שנתייאש": שנה מאז "צוק איתן" - וללוחם עדיין אין מצבה

לכתבה המלאה
כרית המצבה הזמנית(צילום: נועם מושקוביץ)

"החיילים האלה יצאו לקרב עבור כל הישראלים ב-100%, אז אל תהיו גיבורים על המתים", אמר מוטי בדברים שנשא באזכרה והפנה לפוליטיקאים. מוטי התייחס גם לפעילות המשפחה בכנסת, במסגרתה הגיש ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תיקון לחוק הקבורה הצבאית. "עברנו ויה דולורזה עם הצעת החוק הזו, כל מיני גורמים אמרו: 'תעשו בלי שידעו'. אני אומר פה למערכת ולחברי הכנסת: על קברו של לי לא תהיה מצבה לפני שזה יהיה מאושר וחוקי", אמר. ההצעה לתיקון אמנם הגיעה לוועדת השרים לענייני חקיקה, אולם הוחלט לדחות את הדיון בעניינה לעוד כשלושה חודשים. מאיימים עלינו שאם ההצעה תגיע להצבעה, הם יטילו משמעת קואליציונית", אמר האב השכול. "אתם לא מתביישים? ככה אתם עושים על חשבונם של ההרוגים?", תמה.

האב הוסיף והתייחס למבצע שבו בנו נפל כאל כישלון שהממשלה מסרבת להודות בו. "נתניהו ויעלון, לבוא ולבקש יושרה מפוליטיקאים זה לא פשוט, אבל להגדיר את מבצע 'צוק איתן' כהצלחה – טעיתם", אמר. "הכוונות טובות, אבל התוצאה – כישלון. 50 ימי קרב ועוד יורים משם טילים. סליחה? אלפי טונות עפים מצד לצד זה 'ניצחנו'? היושרה מחייבת אתכם לומר 'נכשלנו. רצינו, אבל במבחן התוצאה נכשלנו'".

"להגדיר את מבצע 'צוק איתן' כהצלחה זו טעות". מוטי, אביו של לי(צילום: נועם מושקוביץ)

מט הוסיף ותקף את נתניהו בגין העמימות שבה הוא ומשפחתו שרויים כבר שנה. "מר נתניהו, אתה לא תורה מסיני. זה לא 'נעשה ונשמע'", אמר. "פה בישראל זה לא כמו בקונגרס, שאחרי כל שני משפטים תקבל מחיאות כפיים. פה אנחנו נדרוש תשובות".

ח"כ עפר שלח, שנכח באזכרה, נשא גם הוא דברים וגיבה את דברי המשפחה בנוגע למצבה. "הגיעו אנשים רבים מעמדות פוליטיות שונות לכבד את ליליק", פתח שלח. "המצבה של אדם זה מה שאנשים הכירו בו, או למדו עליו. אני לא הכרתי אותו. פגשתי אותו לפני שנה, פה. הוא היה חלק מצוות פז, וגם הבן שלי חלק מהצוות הזה", סיפר.

"המשפחה לא זקוקה למצבה, מי שזקוק לה זו המערכת. לצערנו, אם לא נשכיל לעשות שלום ולא נידרש להוציא שוב חיילים למלחמה, נמשיך להזדקק למצבות האלה. המדינה צריכה להשלים את החקיקה ולאפשר להעמיד מצבה, כי המערכת חייבת להם את זה".

(עדכון ראשון: 21:27)

לפניות לכתב שבתי בנדט: sben72@walla.co.il

אזכרה לסמ"ר לי מט, הר הרצל, 23 ביולי 2015(צילום: נועם מושקוביץ)
אזכרה לסמ"ר לי מט, הר הרצל, 23 ביולי 2015(צילום: נועם מושקוביץ)
אזכרה לסמ"ר לי מט, הר הרצל, 23 ביולי 2015(צילום: נועם מושקוביץ)
אזכרה לסמ"ר לי מט, הר הרצל, 23 ביולי 2015(צילום: נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully