החטיבה להתיישבות מימנה הקמת שבילי אופניים על שטחים פלסטיניים

על רקע הצעת החוק להסדרת הקשר בין המדינה לחטיבה להתיישבות, לוואלה!NEWS נודע כי החטיבה מימנה הקמת שבילים החוצים אדמות פלסטיניות פרטיות ללא היתר. המנהל האזרחי הוציא צווי הריסה

השביל שנפרץ במימון החטיבה להתיישבות (צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

הצעת החוק השנויה במחלוקת בנוגע להסדרת מעמדה של החטיבה להתיישבות, אשר תעגן בחוק את הקשר בין החטיבה למדינה עברה אתמול (רביעי) בקריאה טרומית ברוב של 24 קולות. זאת, על אף המלצת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, לפני כמה חודשים שלפיה יש לסגור את החטיבה בשל התנהלותה בחוסר שקיפות. לוואלה!NEWS נודע כי עוד פרויקט בלתי-חוקי בגדה מומן, בין היתר, על ידי החטיבה.

מדובר בפרויקט של שבילי רכיבה והליכה במעיינות טלמונים שבאזור בנימין, אשר מומן גם על ידי משרד התיירות והקרן הקיימת לישראל. השבילים, אשר נפרצו לפני מספר חודשים, עוברים בכמה מעיינות באזור ההתנחלויות טלמונים ודולב על אדמות מדינה, אדמות סקר (אשר יש לגביהן ספק בנוגע לבעלות עליהן, ש"ב) ואדמות פלסטיניות פרטיות של תושבי הכפרים הסמוכים.

עוד בנושא צבא וביטחון
מתחילת השנה: עלייה במספר הפלסטינים שנהרגו בגדה
דיווח: "ישראל העבירה מסוקי קרב לירדן כדי להילחם בדאעש"

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - מרחק שעה מפתרון טבעי וקבוע להתקרחות נשית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה
"הממשלה מעבירה כספים בדלת האחורית". הכניסה לשביל באזור בנימין (צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

לתוכנית של השביל לא ניתנו היתרים, גם בנקודות שבו הוא עובר על אדמות מדינה, ולכן מדובר בבנייה בלתי-חוקית. בנוסף לכך, כבר לפני כמה חודשים הוצאו לעבודות במקום צווי הפסקת עבודה, אך העבודות המשיכו למרות צווים אלו. עוד נודע כי על אף שחלקים מהשביל עוברים בתוך מטעים של פלסטינים, שאליהם יכולים בעלי הקרקע להגיע רק בזמנים מסוימים ובתיאום מול מפקדת התיאום והקישור הגזרתית, המטיילים והמתנחלים יכולים להתהלך בשבילים ללא כל הגבלה וללא תיאום מראש.

"שוב רואים איך החטיבה להתיישבות וגורמים ממשלתיים אחרים ממשיכים להעביר כספים לפרויקטים לא חוקיים, שהמנהל האזרחי לא אישר אותם והם נבנו בניגוד לחוק תוך כדי גזילת קרקע פלסטינית פרטית הרשומה כחוק", אמר גורם המעורה בפרטים. "הזוי שהמדינה שולחת את המנהל האזרחי לאכוף את החוק על בנייה בלתי חוקית שמומנה על ידי כספים ממשלתיים".

המנהל האזרחי: "פריצת השביל אינה חוקית"

עוד אמר הגורם כי "יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. ההתנהלות הזו מוכיחה איך הממשלה מעבירה כספים בדלת האחורית כדי להסתיר את הפעילות במקומות שהיא לא יכולה להעביר כספים כחוק בצורה שקופה וגלויה. שוב רואים איך החטיבה להתיישבות שאינה שקופה היא למעשה היד המבצעת של הממשלה לעשות דברים המנוגדים לחוק".

לדברי דרור אטקס, החוקר ועוקב אחר פעילות ההתנחלויות בגדה, "לכל הישראלים שחשבו שקק"ל, החטיבה להתיישבות וממשלת ישראל עושות סיבוב רק על אזרחי ישראל באמצעות מיסים והיטלים שונים, יכול להירגע. ההשתוללות של הגופים הללו נמשכת גם מעברו המזרחי של הקו הירוק. אלא ששם הקורבנות הם פלסטינים, ולהם עוד הרבה יותר קשה להתנגד לגופים נטולי העכבות הללו שעשקנותם אומנותם".

מהמנהל האזרחי נמסר כי העבודות הללו נעשו ללא תיאום איתם והן בלתי חוקיות. "פריצת השביל לא תואמה כפי הנדרש ואינה על דעת המנהל האזרחי. משכך, פריצת השביל אינה חוקית ולכן הוצאו צווים".

מקק"ל נמסר כי אושר תקציב תמיכה בפרויקט, אך הכסף טרם הועבר. בקק"ל מדגישים כי התקציב יועבר רק לאחר קבלת אישורי הבנייה לפרויקט ושלא היה ידוע להם כי העבודות במקום החלו.

משרד התיירות מסר בתגובה: "משרד התיירות רואה חשיבות רבה בפרויקט הארצי של פיתוח שבילי אופניים, ובכלל זה גם בפיתוח שבילי האופניים באזור טלמונים. העברת כספים לפרויקט זה, כמו לכל פרויקט אחר, תיעשה בהתאם לחוק ולנהלים, באופן שיבטיח כי הציבור הרחב יוכל לעשות שימוש בשביל באופן תקין ומסודר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully