"הסכם הגרעין ייחתם ב-48 השעות הקרובות - או כלל לא"

גורמים בשיחות הגרעין הבהירו כי "הגענו לסוף". הצדדים הסכימו להארכה נוספת של יומיים, עד יום חמישי. סגן שר החוץ של איראן: "לא תהיה הארכה ארוכת טווח. נוסח ההסכם כמעט הושלם". גרמניה: "איראן חייבת לסייע בבניית אמון"

סוכנויות הידיעות
07/07/2015
צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

גורם המעורה בפרטי השיחות בין איראן למעצמות בנוגע לתכנית הגרעין של טהראן אמר היום (שלישי) כי "הגענו לסוף". לדבריו, "החלטנו על הארכה אחת, סופית. קשה לראות איך נמשיך מעבר לכך. או שזה יקרה ב-48 השעות הקרובות, או כלל לא". סגן שר החוץ של איראן עבאס עראקצ'י הבהיר כי "הנוסח המלא של ההסכם ושל הנספחים כמעט הושלם".

עראקצ'י הבהיר כי "לא תהיה הארכה לטווח ארוך", אולם הוסיף כי "אף תאריך יעד אינו קדוש. אנחנו מוכנים להישאר בווינה ולהמשיך במגעים, גם אם הם יוארכו יום אחר יום". לדבריו, הסוגיה המרכזית שלגביה עדיין קיימים חילוקי דעות בין הצדדים היא הסרת הסנקציות. לפי שעה, נציגי האיחוד האירופי, איראן ושש המעצמות – ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת, רוסיה וסין – הסכימו להאריך את השיחות עד יום חמישי הקרוב, לאחר שתאריך היעד האחרון, 30 ביוני, הוזז להיום.

עוד בוואלה חדשות:
ארה"ב: "שיחות הגרעין עשויות להימשך מעבר לתאריך היעד"
הנגבי: "גם אם ייחתם הסכם גרעין, ישראל לא תהיה מחויבת לו"
קרי: "לא נוותר על עקרונותינו כדי לחתום על הסכם עם איראן"

טוב לדעת (מקודם)

בדיקה חכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי - כעת במבצע

מוגש מטעם שחל
שר החוץ קרי ונציגי המשלחת האמריקנית בשיחות בווינה, היום(צילום: רויטרס)

"אנחנו מוכנים לשוב לווינה ביום חמישי, ואנו מצפים להתקדמות משמעותית", הבהיר שר החוץ של בריטניה פיליפ המונד, ששב מוקדם יותר היום ללונדון. דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט טען היום כי הארכת השיחות היא "הזדמנות לדון בחילוקי הדעות בין הצדדים". הוא אישר כי המגעים קרובים לסיום ו"שווה להמשיך אותם". כמו כן, נמסר מהבית הלבן כי הנשיא ברק אובמה ידון הלילה בהסכם הגרעין המסתמן עם סנאטורים דמוקרטים.

שר החוץ של גרמניה פרנק-וולטר שטיינמאייר, שהגיע השבוע לווינה יחד עם כל שרי החוץ של המעצמות, של איראן ושל האיחוד האירופי, טען כי "איראן חייבת לסייע בבניית אמון". לדבריו, "אנחנו חייבים להבטיח שיש אפשרויות לפיקוח על קיום סעיפי ההסכם מצד טהראן. עלינו להיות בטוחים שקיימת שקיפות בנוגע להבטחות של איראן".

"נמשיך בדיונים ביומיים הקרובים". כל שרי החוץ בפגישה בווינה, אתמול(צילום: רויטרס)

"נמשיך בדיונים ביומיים הקרובים", הבהירה מוקדם יותר שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. לדבריה, "אנחנו מפרשים באופן גמיש למדי את תאריך היעד שלנו. אנחנו לוקחים את הזמן שצריך להשלמת ההסכם". שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב הביע אופטימיות וטען כי "יש לנו את כל הסיבות" להאמין כי ניתן להשיג הסכם בימים הקרובים. הוא הוסיף כי הצדדים הגיעו להבנות בנוגע להסרתן של מרבית הסנקציות נגד איראן.

"אנחנו מפרשים באופן גמיש למדי את תאריך היעד שלנו". מוגריני, היום(צילום: רויטרס)
זריף ועראקצ'י, השבוע בווינה(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully