"מחאת הסרדינים" התחדשה: "זה ילדים, אי אפשר לעשות להם את זה"

הלימודים בבתי הספר היסודיים בתל אביב, רמת גן וגבעתיים הושבתו למשך שעתיים, במחאה על הצפיפות במוסדות החינוך. בהמשך השבוע יושבתו ירושלים ובאר שבע. "פשוט בלתי מתקבל על הדעת". ריאיון לאולפן וואלה!NEWS

21/06/2015
עריכה: ניר חן, צילום: יותם רונן

"מחאת הסרדינים" מתחדשת ומתרחבת: בתל אביב, גבעתיים ורמת גן שבתו הבוקר (ראשון) בבתי הספר היסודיים למשך שעתיים. אתמול הודיע פורום ועדי ההורים כי החליט לחדש את השבתות האזהרה במחאה על רמת הצפיפות במוסדות החינוך. בהמשך השבוע יצטרפו ערים נוספות בהדרגה, כך למשל ירושלים – בשני, באר שבע – בשלישי, נתניה – ברביעי, ופתח תקווה – בחמישי. לכל עיר גדולה כזאת יצטרפו במעגל השני ערים נוספות שתומכות גם הן במהלך, שאותו מוביל הפורום.

נציג ועד ההורים בבית ספר כצנלסון בגבעתיים, עוזי ריעני התייחס למצב האבסורדי לדבריו בפיצול ואיחוד הכיתות. "מצד אחד רוצים לאחד את הכיתות כשהם עולים ל-ד', מצד שני כשהם יעלו לכיתה ה' עוד הפעם לפצל את הכיתות. מדובר פה בדיני נפשות, זה ילדים, אתה לא יכול לשחק איתם, אתה לא יכול מצד אחד לפצל אותם, לאחד אותם, אתה לא יכול לשחק איתם. אתה לא יכול לעשות את זה. זה פשוט בלתי מתקבל על הדעת", אמר.

עוד בנושא
"לא עוד פלסטר - מטפלים מהשורש": ההורים מאחורי "מחאת הסרדינים"
בנט על "מחאת הסרדינים": העלויות עצומות, אין פתרון מידי
אחרי "מחאת הסרדינים": הצעת חוק לצמצום מספר התלמידים בכיתה

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה
תלמידי בית ספר נופים ברמת אביב מפגינים, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מיקי רביב)

"אנחנו רוצים בסך הכול שממשלת ישראל תעמוד בהחלטה שלה מינואר 2008 שקבעה שבכיתות יהיו 32 תלמידים", אמר עדי אייזמן, אב לתלמיד כיתה ג' בכצנלסון. הוא התייחס גם לכוונה לאחד כיתות בשנת הלימודים הבאה כך שיהיו 40 תלמידים בכיתה. "אנחנו נעשה הכול כדי שזה לא יקרה, גם ככה קשה לילדים, במצב כזה הציונים שלהם ירדו, המורה לא יכולה להגיע לכל תלמיד ותלמיד, כל מה שאנחנו מבקשים - ישמו את ההחלטה שלכם מלפני שבע שנים, תתחילו כבר משנת הלימודים הבאה - 32 תלמידים בכל שכבות א' בכל הארץ. נאבק שלא יהיו 40 תלמידים בכיתה".

מחאת ההורים והתלמידים מחוץ לבית ספר כצנלסון בגבעתיים, הבוקר(צילום: יותם רונן)

אפרת ציקלג, אם לילד בבית הספר אמרה "אני פשוט בשוק שבשנת 2015 אנחנו צריכים לעמוד פה הורים ולעשות מחאה על 32 ילדים בכיתה. אתה יודע מה, אני מתעוררת בלילה ואני בהלם בעצמי שאני צריכה לעשות את זה עם הילדים שלי. לאן הגענו? לאן? כאילו, קצת להשקיע בחינוך, מה ביקשנו? 25 ילדים בכיתה? על מה אנחנו מדברים פה? איפה שר החינוך, איפה ראש הממשלה? כל אחד רק מגיע לכיסא וזהו, שוכחים את העם, שוכחים את הכול. בנט אומר שיש סייעת שלישית, נכון? אבל מאיפה הוא לוקח את התקציב? מהעיריות. לילדים האלה נפתחה כבר כיתה א', 4 כיתות, שלוש שנים הם ביחד. למה עכשיו לפצל אותם ובשנה הבאה להחזיר אותם? מה הם אקורדיון?".

"מקווה שההורים לא יתייאשו"

ראש עיריית גבעתיים רן קוניק התייחס למחאת ההורים ואמר כי "המחאה הזאת מוצדקת לחלוטין, אני מקווה שהיא גם תתעצם לא רק בגבעתיים וברמת גן ובתל אביב אלא בכל הארץ, אגב אני גם מאמין שהיא תעזור". הוא הוסיף כי הוא "מקווה שההורים לא יתייאשו ויהיה להם כוח להמשך".

"מחאת הסרדינים" בבית הספר גבריאלי בתל אביב(צילום: באדיבות המשפחה, הורי תלמידים בבית הספר גבריאלי בתל אביב)

זאב גולדבלט, מרכז פורום ועדי הורים ויו"ר ועד ההורים של גבעתיים, אמר אתמול לוואלה!NEWS לקראת השביתה שהתקיימה הבוקר כי הוא חושב ש"טוב יעשה משרד החינוך אם יבוא בדברים עם נציגי הפורום, שמייצגים יותר ממיליון ו-300 אלף תלמידים ולא יסתתרו מאחורי גוף שהוקם וממומן על ידו, ארגון ההורים".

"למה עכשיו לפצל אותם ובשנה הבאה להחזיר אותם?"(צילום: יותם רונן)

לדבריו, הממשלה החליטה כבר ב-2008 שהמספר המרבי של תלמידים בכיתה יהיה 32. "מאז, לטענת משרד החינוך, הם יישמו את ההחלטה רק באשכולות 10-9 (יישובים במעמד סוציו-אקונומי נמוך - ד"י), ולא בכל המדינה. הגיע העת שהממשלה תפעל ליישום החלטותיה שלה, תימנע מאיחוד כיתות, שעומד בסתירה להחלטות הממשלה, ותאמץ לאלתר את התקן המרבי של 32 תלמידים בכיתה", אמר.

"מחאת הסרדינים" בבית הספר גבריאלי בתל אביב, 21 ביוני 2015(צילום: באדיבות המשפחה, הורי תלמידים בבית הספר גבריאלי בתל אביב)

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, הצהיר שהוא תומך במחאה של ההורים. "זה לא מספיק להשבית את הלימודים, צריך לבדוק גם כיוונים משפטיים - זאת הדרך להשיג את המבוקש". לדברי ראש העיר, "צריך להילחם על מספר התלמידים בכיתה שיהיה כפי שהתקן קבע, ולהילחם באיחוד הכיתות". קוניק הוסיף כי יש לקבוע מדרג אחוד וברור בנוגע לשינוי כמות הכיתות במוסדות החינוך. הוא פנה לשר החינוך החדש נפתלי בנט ואמר כי הוא "צריך לקבל החלטה אמיצה ולמצוא פתרונות. שיפתח את העיניים, כי הדרישות של ההורים והחינוך כי זה הדבר הכי חשוב".

(עדכון ראשון: 23:05)

"קצת להשקיע בחינוך, מה ביקשנו?", תלמידים מפגינים ברמת אביב, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, מיקי רביב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully