וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל הכריז על שטח צבאי בצפון רמת הגולן - וביטל כעבור שעתיים

אתמול בשעות הערב הכריז צה"ל על הצו, בעקבות חשש שצעירים מהגליל ומהכרמל יגיעו לגדר הגבול עם סוריה ויפגינו נגד הסכנה לה נתונים אחיהם מעבר לגבול. המועצה האזורית הפעילה לחץ, ובהמשך בוטל הצו

צילום: מאיר וקנין, עריכה: ליאור קירשנר

(צפו בתיעוד הלחימה בסמוך לגבול, אתמול)

רק שעתיים אחרי שהכריזו על שטח צבאי סגור בצפון-מזרח רמת הגולן, החליטו בצה"ל להסיר את הצו שהוצא על ידי אלוף פיקוד הצפון אביב כוכבי, והוכרזה חזרה לשגרה. ההודעה יצאה לאחר לחץ שהפעיל ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, שחשש שסגירת האזור תביא לפגיעה קשה בתיירות, בעקבות גל ביטולים. מרגע שמוגבלת התנועה באזור לתושביו בלבד, הרי שמדובר בפגיעה של ממש באחד הענפים הכלכליים החשובים של רמת הגולן.

אתמול (שלישי) בשעות הערב קרא מלכה לבטל את הצו, במלים חריפות. בהודעה שהוציא לתקשורת אמר: "אין כל סכנה שנשקפת לעין שמצריכה הכרזה על שטחים נרחבים בגולן כשטח צבאי סגור. מדובר בהחלטה שנעשתה ללא חשיבה מעמיקה וללא כל סיבה הגיונית בשיא עונת התיירות. אם צריך למנוע מגורמים להגיע לכפרים הדרוזים בצפון הגולן, ניתן לעצור אותן בדרך לגולן". כחצי שעה בלבד לאחר הודעתו של מלכה, אכן בוטל הצו. לאחר הביטול, אמרו גורמי צבא כי "ההחלטה על צו שטח צבאי סגור התבססה על הערכת מצב".

הצו עצמו הוכרז על רקע החשש מכך שמאות צעירים דרוזים מהגליל ומהכרמל יעלו לרמה כדי למחות בסמוך לגדר הגבול עם סוריה נגד הסכנה שבה נתונים אחיהם הדרוזים בסוריה על ידי המורדים, בעיקר מקרב הארגונים "המדינה האיסלאמית" (דאעש) וג'בהת א-נוסרה.

החל מאתמול בשעות הלילה מתנהלים קרבות באזור הכפר הדרוזי חאדר שבשטח סוריה, כשני ק"מ מגדר הגבול באזור מג'דל שמס, בין נאמניו של הנשיא בשאר אסד לבין ארגוני המורדים. בקרבות אלו נהרגו קצין דרוזי בצבא אסד וחמישה תושבים מקומיים. כלי תקשורת ערביים מדווחים על כיבוש חלק מהכפר על ידי המורדים, אך טרם נמצא לכך סימוכין מגורמים רשמיים.

עוד בנושא:
דאעש לא ממהר להתנפל על הר הדרוזים, לעת עתה לפחות | פרשנות
סקר יומי: האם על ישראל לסייע לדרוזים שנמצאים בסכנה בסוריה?
אלפים הפגינו בעוספיה למען הדרוזים שנמצאים בסכנה בסוריה

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
מפגינה במג'דל שמס, אתמול/מערכת וואלה!, צילום מסך

הקרבות בחאדר ביממה האחרונה, לצד הקרבות שמנהלים המורדים מול צבא אסד בהר הדרוזים שבדרום המדינה ובעיר הצפונית אידליב, מגבירים את החשש בקרב הקהילה הדרוזית בישראל מפני טבח אפשרי באחיהם שמעבר לגבול. בשבוע החולף קיימו כמה הפגנות במחאה על המצב, האחרונות שבהן אתמול - בכמה מוקדים. בעוספיה יצאו לרחובות אתמול בערב כ-4,000 בני אדם, ובמקביל הפגינו כ-600 דרוזים במג'דל שמס, וכ-200 בני אדם בכפר כנא שבגליל התחתון.

אתמול התגודדו מאות דרוזים בסמוך לגבעת הצעקות, השכונה המזרחית של מג'דל שמס. עקב כך, סגרו כוחות יס"מ ומג"ב החל מאתמול הבוקר את המעבר מאזור ההתגודדות לגדר הגבול עם סוריה. "מאז הבוקר יש כאן פטרולים של הצבא, כדי למנוע מאנשים להתקרב לגבול, אבל היום בבוקר הגיעו לכאן גם ניידות של יס"ם ומאז הן עומדות במעבר ומונעות מאנשים לרדת לגדר", העידה אמש תושבת מג'דל שמס.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
המבנה שבו רוצים תושבי מג'דל שמס להקים את בית חולים השדה/מערכת וואלה!, צילום מסך

הדרוזים שהגיעו לגבעה הניפו את דגלי העדה ונשאו עיניהם בדאגה לצדו השני של הגבול. את הכפר חאדר אי אפשר לראות מהנקודה הזו, אך קולות הנפץ והירי שעלו מעבר לגבעות הגבירו את החשש ואת חוסר האונים שחשו הנוכחים. תחושות אלו הביאו אתמול בשעות הצהריים את חלק מהתושבים לאלתר במקום בית חולים שדה למקרה שפצועים מחאדר יבקשו לקבל טיפול רפואי במקום.

התכנית של ההנהגה הדרוזית מצטרפת ליוזמה בינלאומית להקים בית חולים שדה בצד הסורי, במסגרת היערכות לגל של פליטים שעשוי לברוח מאזורי הלחימה לגבול הישראלי. גורמים המעודכנים בפרטי הדיונים מסרו לוואלה!NEWS כי ישראל לא אמורה לקחת חלק בהקמת בית החולים, אך כפי הנראה גם לא תתנגד לו. מדובר בבית חולים שיופעל על ידי גורמים דוגמת הסהר אדום, שפועל בסוריה ומקבל תמיכה לוגיסטית דרך ירדן.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
כוחות מג"ב בגבעת הצעקות/מערכת וואלה!, צילום מסך

"אנחנו יודעים שלצבא יש כבר תכנית מוכנה להקים באזור בית חולים שדה אם יהיה צורך בכך, אבל אנחנו חושבים שאנשי חאדר הודיעו שהם לא זקוקים כרגע לעזרה מכיוון שהם חוששים שאם הם יבואו לפה אז הם ייתפסו בעיני המשטר כמשתפי פעולה של ישראל. במצב כזה גם משטר אסד עלול להפנות אליהם את האש", הסביר לוואלה!NEWS אחד מיוזמי הקמת בית חולים השדה האזרחי. "אבל אנחנו חושבים שאם בית חולים השדה יוקם ביוזמה מקומית של דרוזים מהמקום אז זה יהיה נייטרלי ויקל על פצועים מחאדר לבוא ולקבל כאן עזרה".

תושבים רבים החלו לנקות מרתף של אחד הבתים שנמצאים בשלבי בנייה בגבעת הצעקות. בשעה שכלי רכב עם ציוד רפואי היו אמורים להגיע, הופיעו במקום קצינים מצה"ל בליווי ראש מועצת מג'דל שמס, דאולן אבו סאלח. נציגי הצבא דיברו אל ליבם של התושבים והסבירו להם שהמקום נעדר בתשתיות בסיסיות ואינו סטרילי, ולכן הוא לא כשיר לשמש כבית חולים שדה. עוד הסבירו להם, כי צה"ל ומפקדיו הבכירים ביותר עוקבים מקרוב אחרי כל ההתרחשויות מסביב לחאדר וכי כל פעילות אזרחית שנעשית בשטח ישראל מצד הדרוזים עלולה רק לפגוע באחיהם בסוריה. אחרי הפגישה השתכנעו הפעילים וגנזו לפי שעה את תכניותיהם להקים את בית החולים במקום.

הרמטכ"ל, גדי אייזנקוט, בטקס סיום קורס חובלים, מרץ 2015. דובר צה"ל
צה"ל יפעל למנוע טבח של פליטים. הרמטכ"ל איזנקוט/דובר צה"ל

מוקדם יותר אתמול התייחס הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, למצב בסוריה. בסקירה שערך בפני חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הודה כי הוא מוטרד מהמציאות ברמת הגולן, ובפרט מהאפשרות שצה"ל ייאלץ להתמודד עם פליטים שיגיעו מסוריה לגבול עם ישראל. איזנקוט התחייב כי בכל מקרה, צה"ל יפעל למנוע מצב שבו יהיה טבח של פליטים.

הרמטכ"ל ציין כי ארגון חיזבאללה מעורב באופן אינטנסיבי בלחימה בסוריה, וכי אלפי לוחמים של הארגון משתתפים בלחימה במדינה. לדבריו, רק החודש נהרגו כמאה מלוחמי הארגון במסגרת הקרבות בתוך המדינה השכנה, ומאות נהרגו מתחילת הלחימה. איזנקוט הוסיף כי ללא מעורבות של איראן וחיזבאללה בסוריה, שלטונו של בשאר אסד כנראה לא היה מחזיק מעמד. הרמטכ"ל אמר עוד כי חיזבאללה נמצא במצוקה אסטרטגית. עם זאת, הוא הדגיש כי הארגון שכלל את יכולותיו בתחום האווירי, בפרט בכל הנוגע לכלי טיס בלתי-מאוישים, לטילים ולרקטות.

(עדכון ראשון: 18:38)

לפניות לכתבים:
אמיר בוחבוט: amirbohbot@walla.com
עמרי נחמיאס: omri_n@walla.net.il
עדי חשמונאי: adihashmonai@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully