המונים בהילולת הרשב"י במירון; 92 איש נפגעו באורח קל

מאות אלפים השתתפו בהילולה המסורתית שנערכת בסמוך לצפת. הנהירה למירון החלה כבר הבוקר, והגיעה לשיאה בשעות הלילה המאוחרות. 12 מהנפגעים פונו לבית החולים זיו

07/05/2015
עריכה: שניר דבוש

בהר מירון שבגליל נפתחה אמש (רביעי) ההילולה המסורתית לרבי שמעון בר-יוחאי (הרשב"י), ובה השתתפו מאות אלפי בני אדם. מדובר באחד האירועים ההמוניים בישראל אשר מתקיים מדי שנה בל"ג בעומר. רבי נחום דב בראייר, האדמו"ר מבויאן, הדליק את המדורה הראשונה במתחם הקבר – ובכך נתן את האות לתחילת ההילולה הגדולה.

92 בני אדם נפגעו באורח קל במהלך ההילולה. רוב הנפגעים סבלו מהתייבשות, חבלות, צריכת יתר של אלכוהול ומחלות כרוניות. מבין הנפגעים, 12 נזקקו להמשך טיפול ופונו לבית החולים זיו שבצפת.

עוד בנושא
כך תבחרו את המקום הטוב ביותר להדליק מדורה

עוד בוואלה!

5 הנקודות הכי טובות בארץ לפיקניק לא שגרתי

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
תצפית מלמעלה על אזור ההילולה(צילום: משה מזרחי - דוברות אור הרשב"י)
ההילולה השנתית במירון לרבי שמעון בר יוחאי, 7 במאי 2015(צילום: משה מזרחי - דוברות אור הרשב"י)
ההילולה השנתית במירון לרבי שמעון בר יוחאי, 7 במאי 2015(צילום: משה מזרחי - דוברות אור הרשב"י)

לפי המסורת, ל"ג בעומר זה היום שבו נעצרה המגפה שפגעה בתלמידי רבי עקיבא, ובכך תמים ימי האבלות הנוהגים עד תאריך זה. המנהג להדליק מדורות מקורו בהילולת הרשב"י, שעל-פי המסורת נפטר בתאריך זה. הדלקת המדורות וריבוי האור הוא ביטוי לשמחה. הנהירה למירון החלה כבר הבוקר, והיא תגיע לשיאה בשעות הלילה המאוחרות. הכבישים המובילים להר נחסמו והכניסה ברכב למתחם ולאזורים הסמוכים נאסרה.

עבור הציבור החרדי והדתי, ההילולה במירון היא ההזדמנות לשים ליום אחד את כובד הראש התלמודי בצד ולשחרר אנרגיות של רגש עמוק והתעלות נפש. אולם, לא רק עבורם. מבקרים אחרים רואים בהילולה הזדמנות להדליק נרות על חומת האבן המקיפה את אתר הקבר או לחילופין לזרוק את הנרות לאש המדורה תוך מלמול מתמשך של פרק תהילים או קטעי תפילה אחרים. אלפים מהמבקרים מגיעים גם מכוח האמונה כי העלייה לקברו של רבי שמעון תזכה אותם בנס נסתר או גלוי.

הזכות להבעיר את האש בהילולה, נחשבת למכובדת מאוד בציבור החרדי, וחלק מההדלקות המרכזיות נמכרות על-ידי החסידויות והקהילות למרבה במחיר, כאשר הכסף נתרם למטרות צדקה. הסגולה בהדלקה נזקפת לזכותו של הקונה. בשנים קודמות, מחירי ההדלקות טיפסו ליותר מ-100 אלף שקלים.

גם ספרים חרדים הגיעו לעזור במצוות ה"חלאקה"

מלבד ישועות וסגולות רבות המחולקות למשתתפים תמורת תמורת סכומי כסף קטנים וגדולים לצדקה, גם השנה, הגיעו להילולה ספרים חרדים מרחבי הארץ, ופתחו סניף מאולתר לל"ג בעומר, לטובת ילדי ה"חלאקה", התספורת הראשונה לילדים שהגיעו לגיל שלוש. אחרי שרבנים ובני המשפחה גוזרים לילדיהם את השיער הראשון - משלימים הספרים את התספורת בצורה מקצועית.

בארגון "לב מלכה" יצאו בקריאה לנצל את השיער הרב שנותר אחרי ה"חלאקה" ולתרום אותו לייצור פאות לילדים חולי סרטן או לחילופין לתרום כסף עבור קניית פאות לילדים חולים. אהרן אברמן, יו"ר הארגון, הסביר כי "פאה יכולה לתת תחושה טובה לילדים חולי סרטן אשר מתביישים לצאת מביתהם ללא שיער, והורים שעורכים לילדים בני שלוש תספורת יכולים להקל את סבלם של חולי הסרטן במתן שערותיו של בנם".

בארגוני החסד, המארחים ללא תשלום את באי המקום, נערכו גם ליממה הצפופה ביותר, לקליטת המונים. אליעזר קרליבך, ראש "הכנסת אורחים מירון", אמר כי בארגונו כבר נערכים זה זמן רב להכנת האוכל לכלל באי הילולה. בין היתר, עבדו להכין אוכל שיחולק מיום עד מוצאי ל"ג בעומר- יום חמישי בערב.

"יש לנו 40 אלף סנדביצ'ים, 80 אלף מנות חמות, 45 אלף מנות דגים, 1,500 תבניות קוגלים, ארבע מכונות שתיה מוגזת קרה שתספק 200 אלף ליטר שתיה", נמסר. הארגון של קרליבך הוא אחד מרבים שפועלים ביישוב מירון בהילולה.

לכל אורך היממה הקרובה צפויות הדלקות מרכזיות נוספות של אדמו"רים ורבנים, בהם גם רבה של ירושלים והראשי הספרדי לשעבר שלמה עמאר. כמו כן ידליקו אדמו"רים מחסידויות "תולדות אהרן", "תולדות אברהם יצחק" ו"קרלין". גם חסידי סאטמר האנטי-ציונית ידליקו מדורה. בכל אחת מההדלקות צפויים להשתתף חסידיו של המנהיג הרוחני המדליק, והן תלוונה בניגון כלייזמרים ובריקודים אל תוך הלילה.

ההילולה השנתית במירון לרבי שמעון בר יוחאי, 7 במאי 2015(צילום: משה מזרחי - דוברות אור הרשב"י)
ההילולה השנתית במירון לרבי שמעון בר יוחאי, 7 במאי 2015(צילום: משה מזרחי - דוברות אור הרשב"י)

את הילולת הרשב"י מאבטחים רפואית כבר מאמש כוחות גדולים של מד"א הכוללים רופאים, מאות פרמדיקים וחובשים, חוליות עזרה ראשונה רגליות ורכבי הצלה ייחודים וייעודיים לתנאי המקום. במד"א פונים לציבור המגיע להילולה להימנע מהצטופפות יתרה, להימנע מטיפוס במקומות מסוכנים בזמן הדלקת המדורות של הרבנים והאדמו"רים ולהישמר מסכנות מיותרות.

בהתאם למזג האוויר, במד"א המליצו לחוגגים להצטייד בכמויות שתייה מספיקות, ולשתות כשלושה ליטרים לאדם ביום.

במרכז הרפואי זיו שבצפת נערכו בעוד מועד לתגבור צוותי הרפואה, ועמדו בקשר הדוק עם מד"א ועם כוחות הביטחון וההצלה האזוריות והעירוניות, בכדי לאפשר טיפול בנפגעים, אם יהיו. זאת, במקביל לתפעול השגרתי של בית החולים. מידי שנה מטופלים במרכז הרפואי זיו עשרות נפגעים מההילולה במירון, בשל כוויות, חבלות והתייבשות.

(עדכון ראשון: 19:30)

הרב שלמה עמאר במירון, הלילה(צילום: משה מזרחי - דוברות אור הרשב"י)
ההילולה השנתית במירון לרבי שמעון בר יוחאי, 7 במאי 2015(צילום: משה מזרחי - דוברות אור הרשב"י)
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
המוני משתתפים בהילולה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות המשרד לשירותי דת)
השר אהרונוביץ' בחמ"ל המשטרה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
ההילולה בקברו של רבי שמעון בר יוחאי במירון, מאי 2015(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות המשרד לשירותי דת)
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
דיפולט(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
מחסומים בדרך למירון(צילום: חטיבת דובר המשטרה)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully