פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נשיא בורונדי הודיע כי יתמודד בבחירות - והוביל למהומות

   פייר נקורונזיזה, נשיא המדינה שבמרכז אפריקה, הודיע כי יתמודד בפעם השלישית בבחירות הדמוקרטיות לנשיאות - דבר המנוגד לחוקה במדינה. שני בני אדם נהרגו בהפגנות שפרצו בבירה ואלפים ברחו מהמדינה מחשש למהומות

   מהומות בבורונדי נגד החלטת הנשיא להתמודד לכהונה שלישית (רויטרס)
   המשטרה ניסתה לפזר את ההפגנה באמצעות זרנוקי מים (צילום: רויטרס)

   שני בני אדם נהרגו היום (ראשון) במחאות שפרצו בבוג'ומבורה, בירת בורונדי שבמרכז יבשת אפריקה, שבהן השתתפו מאות בני אדם. זאת, לאחר שנשיא המדינה, פייר נקורונזיזה, הודיע כי יתמודד לכהונה שלישית - דבר המנוגד לחוקה במדינה. "שני מפגינים נהרגו על ידי המשטרה וארבעה נוספים נפצעו", אמר אלכסיס מנירקיזה, דובר הצלב האדום במדינה. "אדם אחד נמצא בתרדמת בבית החולים לאחר שנפגע מהירי".

   המהומות פרצו לאחר שמפלגת השלטון במדינה, CNDD-FDD, בחרה בנקורונזיזה כמועמד המפלגה בבחירות לנשיאות. החוקה בבורונדי קובעת כי הנשיא הנבחר יכול לכהן בתפקיד פעמיים בלבד, אך מפלגתו של נקורונזיזה טוענת כי הוא זכאי לכהונה שלישית, שכן בכהונתו הראשונה הוא נבחר על ידי הפרלמנט במדינה ולא על ידי העם.

   עוד חדשות מהעולם:
   "מוסלמי, כחוש ומעשן בשרשרת": ראש תכנית החיסולים של ה-CIA נחשף
   "מתפללות לשלומם": נפאליות בישראל חוששות למשפחתן
   תקרה קורסת ומלכודות מוות: תיעוד רגעי האימה ברעש בנפאל

   מהומות בבורונדי נגד החלטת הנשיא להתמודד לכהונה שלישית (רויטרס)
   כוחות המשטרה בסמוך להפגנה, היום (צילום: רויטרס)

   ארגון העוקב אחר המתרחש בבורונדי הזהירו כי ההחלטה של הנשיא לרוץ לכהונה נוספת תגרור חוסר שקט במדינה. יותר מעשרת אלפים אזרחים כבר ברחו מהמדינה לשכנה רואנדה בשל חשש מעימותים אלימים. רבים מהאזרחים שברחו אומרים כי עזבו בשל הלחץ הגובר עליהם לתמוך במפלגתו של נקורונזיזה. כמו כן, יש שטענו כי ברחו לאחר חברי תנועת הנוער של המפלגה ביצעו פעולות אלימות במדינה.

   במהלך ההפגנה השתמשה המשטרה בגז מדמיע ובזרנוקי מים כדי לפזר את הקהל. במקרים מסוימים ירו כוחות המשטרה אש חיה לעבר המפגינים - דבר שהוביל למותם של השניים.

   במקביל, ביקרה ארצות הברית את ההחלטה של מפלגת השלטון. "על פי החלטה זו, בורונדי מפספסת אפשרות היסטורית לחיזוק הדמוקרטיה במדינה על ידי מיסוד מסורת של העברת השלטון באופן דמוקרטי", נכתב בהודעת מזכירות המדינה.

   מהומות בבורונדי נגד החלטת הנשיא להתמודד לכהונה שלישית (רויטרס)
   מפגינים בבירת בורונדי (צילום: רויטרס)
   מהומות בבורונדי נגד החלטת הנשיא להתמודד לכהונה שלישית (רויטרס)
   המשטרה עוצרת את אחד המפגינים (צילום: רויטרס)
   הפגנות בבירת בורונדי, בוג'ומבורה, נגד כוונת הנשיא להתמודד על כהונה נוספת, 26 באפריל 2015 (רויטרס)
   פיזור ההפגנה בבירת בורונדי (צילום: רויטרס)