פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "הוא לא ראה בעיניים": חייל חשוד שירה למוות בכלב קשור

   לפי החשד, החייל השתמש ברובה M16 וירה עשרה כדורים במצב אוטומט בכלב שהיה קשור לעץ במשתלה, ולאחר מכן השליך לעברו שני רימוני הלם. החייל אף התעמת עם הבעלים וירה באוויר. "לא מבין איך נותנים לו נשק, הוא יכול להרוג גם בני אדם". מצ"ח פתחה בחקירה

   חייל ירה למוות בכלב (מערכת וואלה! NEWS , רמי עמר)
   "הוא אמר: 'אתה רוצה לדעת מי אני?' ורוקן תשעה כדורים על הכלב" (צילום: רמי עמר)

   המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) הודיעה הבוקר (שני) כי היא פותחת בחקירה נגד חייל בחשד שירה למוות בכלב שהיה קשור לעץ, ללא כל התגרות, ואף השליך לעברו גוויתו שני רימוני הלם. לפי החשד, המקרה אירע ביום שבת האחרון במשתלת "סוכת השלום" בצומת אלקנה. עמותת "תנו לחיות לחיות" התלוננה אמש על המקרה ודרשה להדיח לאלתר את החייל מתפקידו.

   לפי התלונה, החייל התגרה בכלב, בגודל בינוני, וגרם לו לנבוח. בתגובה, הוא שלף רובה M16 וירה בו עשרה כדורים במצב אוטומט. לאחר מכן הוא אף התעמת עם אחד מבני המשפחה שבבעלותה הכלב, וירה כמה כדורים באוויר. חיילים שהיו בסיור שמעו את היריות, הגיעו למקום והתעמתו עם החייל, שטען כי הכלב ניסה לנשוך אותו, אולם עזבו את המשתלה בלא כלום.

   "החייל החמוש הגיע לבדו למשתלה ביום שבת בשעה ארבע אחר הצהריים, ונכנס אליה", אמר רמי עמר, שמשפתחו היא הבעלים של המשתלה ושל הכלב שנורה למוות. "אחי אמר לחייל 'תתרחק מהכלב והוא לא יעשה לך כלום', והוא בתגובה אמר לו 'תסתום את הפה'. אחי ענה לו: 'אתה נכנס לשטח שלי ואתה אומר לי לסתום את הפה? מי אתה בכלל?' והחייל ענה לו: 'אתה רוצה לדעת מי אני?' ורוקן תשעה כדורים על הכלב שלנו".

   חייל ירה למוות בכלב (מערכת וואלה! NEWS , רמי עמר)
   "החייל יכול להרוג גם אנשים". הקליעים שהתגלו במשתלה (צילום: רמי עמר)

   לדברי עמר, החייל לא הפסיק גם לאחר שירה למוות בכלב. "החייל אמר 'אתה רוצה לדעת עוד מי אני?' והשליך שני רימונים על הכלב. אחר כך הוא תקף את אח שלי. היד שלו (של האח) הייתה שבורה ומגובסת. הוא שבר לו שוב את היד ואזק אותו".

   "הוא הזמין ג'יפ מהצבא ולקח את אח שלי לבסיס שלו", הוסיף עמר. "כשהגיעו, החיילים בבסיס, שהיו גם בסיור וראו את המקום, התחילו לריב עם החייל. הוא טען שאנחנו שחררנו את הכלב כדי שיתקוף אותו, אבל הם אמרו לו שהם ראו שהכלב היה קשור. הם דרשו ממנו להחזיר אותנו למשתלה והמליצו לנו להגיש תלונה במשטרה".

   עמר הוסיף כי לדעתו החייל מהווה סכנה גם לבני אדם. "הלכנו למשטרת אריאל והגשנו תלונה. אנחנו בשוק, עד עכשיו אני לא מצליח להירגע. בחיים שלי לא ראיתי כזו אכזריות. אני לא מבין איך נותנים לחייל כזה נשק. זה אדם מסוכן שבקלות יכול להרוג אנשים, בלי בעיה. הוא לא ראה בעיניים", אמר.

   חייל ירה למוות בכלב (מערכת וואלה! NEWS , רמי עמר)
   לפי התלונה, החייל ירה עשרה כדורים במצב אוטומט. גופת הכלב (צילום: רמי עמר)

   עמותת תנו לחיות לחיות דרשה בתלונתה, נוסף על טיפול מקיף בחייל החשוד, לנקוט "צעדי ענישה חריפים נגד חיילי הסיור, שכשלו במתן מענה למותקפים. לנוכח מחדלם האיום של חיילי הסיור, מסתובב כיום חייל חופשי, נושא M16, שאצבעו כה קלה על ההדק, עד שהוא מהווה איום שריר כנגד אוכלוסיית בעלי החיים ובני האדם כאחד".

   יעל ארקין, מנכ"לית "תנו לחיות לחיות", הוסיפה: "אנו רואים את המעשים בחומרה רבה. כעמותה שתפקידה לשמש פה לבעלי החיים, שאינם יכולים לייצג את עצמם, אנו נעשה כל שניתן על מנת לדאוג שהחייל ייעצר ושהחקירה תמוצה עד תומה, ועד שרוצחו של הכלב יבוא על עונשו, לפי חומרת מעשיו".

   מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ביום שבת זוהו שלושה שוהים בלתי-חוקים חוצים את הגדר באזור עזון עתמה, מדרום-מזרח לקלקיליה. כוח שהגיע לנקודה הותקף במכוון על ידי כלב שהיה בחזקת שני ערבים ישראלים, שתיצפתו במקום על מנת לסייע לשוהים הבלתי-חוקיים. משחש סכנה לחייו, פתח החייל בירי לאוויר במטרה להרתיע את הכלב. משלא עצר הכלב, פתח באש שממנה מת הכלב. בנושא נפתחה חקירת מצ"ח".

   לפניות לכתבת עדי חשמונאי: adihashmonai@walla.co.il