העין שוב משקרת: באיזה צבע הגלולות שבתמונה?

לפני שאתם ממהרים לענות על השאלה הזאת, אולי כדאי שתעיפו מבט נוסף בתמונות שלפניכם ותנסו להבין - איפה הטריק? רמז: המציאות היא בעיני המתבונן

  • אשליה אופטית
אסור לפספס
אשליית החץ - לאיזה כיוון הוא מצביע? (physicsfun)

מאז השמלה שחילקה את האנושות לשתיים (כחול ושחור!!!), צצו ברשת לא מעט אשליות אופטיות שעושות את אותה עבודה ופשוט משקרות לנו בעיניים.

בואו נתחיל עם תמונת הכדורים כאן למעלה. באיזה צבעים הם?

באיזה צבעים הכדורים?

(צילום: אתר רשמי, Facebook via Mashable)

והתשובה שלכם היא

אם עניתם אדום וכחול אז אתם טועים! שניהם בצבע אפור.

אפור לגמרי (צילום: אתר רשמי, Facebook via Mashable)

על פי הדיווח של אתר mashable, חברה בת של פייסבוק בשם Occulus המתמחה במציאות מדומה, הפיקה סדרה של אשליות אופטיות שנועדו להוכיח לנו עד כמה מה שאנחנו רואים וחושבים שהוא המציאות הוא בעצם רק "אותות חשמליים שפורשו על ידי המוח שלנו".

"עולם וירטואלי שנעשה כמו שצריך הופך למציאותי בעיני המתבונן", הסביר מייקל אבראש, ראש צוות החוקרים בחברה. במהלך הרצאה הוא השתמש באשליות אופטיות נוספות כדי להוכיח את הנקודה שלו, כמו התמונה הבאה.

עוד בוואלה!

כמה הבזקים אתם רואים? "אשליית המסע בזמן" שתגרום לכם לראות משהו שלא קיים

לכתבה המלאה

ענו לנו אתם: מה צבעי דפנות הקובייה המסומנות בחצים?

(צילום: אתר רשמי, Facebook via Mashable)

והתשובה שלכם היא

אם התשובה שלכם היא צהוב וכחול אז גם פה אתם טועים! התשובה היא אפור. שוק!

"אתם מניחים משהו שנראה לכם ברור - ואז מתברר שאתם טועים", אמר אבראש, "אשליות הן ההוכחה לכך שאפשר לעבוד על המוח שלנו ולגרום לו להאמין שדברים לא מציאותיים הם מציאותיים לגמרי". מומחים מסבירים שהסיבה לשינוי הצבעים קשורה לאמצעי התאורה שבתמונה. נשמע הגיוני - ועדיין לא ברור איך אנחנו לא מצליחים לראות את המציאות גם אחרי שאנחנו יודעים מהי.

הנה עוד דוגמא

האם זה נראה לכם עקום?

(צילום: אתר רשמי, Facebook via Mashable)

והתשובה שלכם היא

הביטו בשורות שעל לוח השחמט. הן נראות לכם עקומות לגמרי, נכון? אז זהו - שהן בעצם ישרות כמו סרגל. אלו הנקודות הקטנות שבפינות הריבועים שמבלבלות לנו את המוח.

אותה תמונה רק בלי הנקודות הקטנות שמצליחות לעשות את הטריק (צילום: אתר רשמי, Facebook via Mashable)

הקטע הבא מציג את האשליות האלו ועוד אחרות וטובות, בעוד זו שהכי הפתיעה אותנו מופיעה בסוף הסרטון, (תעבירו ל-4:12) שם אנו רואים אישה שחוזרת על המילים "Bar" ו-"Far", כשבעצם מה שהיא באמת אומרת זה רק את המילה "Bar" וזו בעצם תנועת הפה שלה שעיוותה לנו את השמיעה לגמרי. הזוי.

צפו בקטע המלא

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully