התלונן במשטרה על גז רעיל, ונענה: "לא יכול לחיות? אל תחיה". האזינו

כחלק משיפוץ בניין בפתח תקווה, הוצבו שני גנרטורים מטרים מחלונו של אודי כהן ומשפחתו. המשטרה הבטיחה שתסייע בסילוק המטרד המסוכן, אולם אז התקפלה. בשיחה שהגיעה לידי וואלה נשמע היומנאי במשטרה מאיים: "אף אחד לא עובד אצלך. אתה מטריד". תגובת המשטרה: "הנושא ייבחן"

צילום תמונה: אדי כהן, עריכה: מתן חדד

שיפוץ מסוכן: אודי כהן, תושב פתח תקווה, נשוי ואב לשתי בנות, מצא את עצמו בעימות עם המשטרה – וכל זה בגלל גנרטורים רעשניים ופוליטי גזים רעילים שהוצבו ארבעה מטרים מפתח ביתו כחלק משיפוץ הבניין שבו הוא מתגורר. לדבריו, המשטרה הבטיחה לעזור, אולם בהמשך פשוט החלה להתעמר בו. "אם אתה לא יכול לחיות אל תחיה, אתה חוצפן שאין כמוך, אתה נודניק", אמר לו היומנאי בתחנת המשטרה כשרצה להתלונן על המפגע המסוכן.

כהן, שדר ספורט בערוץ הספורט, תושב שכונת רמת ורבר שבפתח תקווה לא האמין שהסכמתו לשיפוץ הבניין כחלק מפרויקט תמ"א 38 תוביל לסיכון של ממש לו, למשפחתו ולשאר התושבים. הסיבה: יזם הפרויקט, טר-ארמה בע"מ, הציב לפני כשבועיים שני גנרטורים מתחת לדירתו של כהן מחוץ לקומה הראשונה בבניין. ההחלטה להציב גנרטורים, כך לפי החברה, נעוצה בעובדה שרשת החשמל של הבניין לא הייתה יכולה לעמוד בעומס שהיה נוצר עם הפעלת המנוף שדרוש לשיפוץ.

עוד ידיעות בוואלה חדשות
152 בני אדם נהרגו בהתרסקות מטוס בהרי האלפים בצרפת
הדרישות של בנט: תיקי הביטחון, החינוך והדתות
ההדלפות לפעילי הימין: "החייל נקרע בין הצבא לדעתו הפוליטית"

הגנרטורים, שפולטים גזים רעילים ופיח, בדומה למנועים אחרים, לא הוצבו במקום מרוחק אלא ממש בפתחו של בניין המגורים. לפי השכנים, השימוש בהם מתחיל מדי יום ב-7:30 בבוקר ועד 16:30 אחר הצהריים.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
הגנרטורים מחוץ לביתו של כהן (צילום: מערכת וואלה! NEWS, אדי כהן)

"ברגע שזה התחיל פנינו אל הקבלן והיזם מספר פעמים, ואמרנו לו שהגנרטורים פולטים ריח חריף ועשן סמיך", אמר כהן לוואלה חדשות. לדבריו, הקבלן הבטיח בשבוע שעבר להעתיק את הגנרטורים למקום חלופי. הוא הוסיף כי לטענת הקבלן, הוא פנה לחברת החשמל שתשדרג עבורו את הספק רשת החשמל הביתית – כדי לייתר את הצורך בגנרטורים. "ביום רביעי האחרון, משהבטחתו לא מומשה, פניתי למשטרת ישראל, כשבמקביל המשכתי בניסיון לברר מול הקבלן מתי הבעיה תיפתר". עם הגשת התלונה במשטרה, הגיעה ברביעי שוטרת אל המקום ואמרה לכהן שהיא שוחחה עם היזמים ושלמחרת העניין יוסדר. "לפי דברי השוטרת, היזמים הסכימו להעתיק את הגנרטורים" (על פי הוראת משטרה).

אחרי שגם זה לא קרה, נאלץ כהן לפנות שוב למשטרה ביום חמישי. "התקשרתי למשטרה, ואמרו שישלחו סיירת שתבדוק את המקום", סיפר. "ואכן, באמת הגיעה סיירת, אך זו לא עשתה דבר". אז – לדבריו, קרה השינוי בהתייחסות אליו ואל המקרה המטריד. "ביום שישי התקשרתי שוב, ופתאום המשטרה חזרה בה מההצהרות שהיא נתנה לי קודם. החלו לומר לי שמדובר בדבר חוקי, ושאני סתם מטריד אותם. דיברו אליי בזלזול, והרימו עליי את הקול. היומנאי ששוחח עמי ניתק לי את הטלפון והעביר אותי כל פעם למוזיקת המתנה, אפשר לשמוע את זה בהקלטות".

באחת הקלטות שהגיעו לידי וואלה נשמעת שיחה בין כהן לבין המוקדן:

מוקדן: "משטרת פתח תקווה שלום, מדבר לוי"

כהן: "אי אפשר לנשום. יש פה גז, יש פה רעל בתוך הבית. יש פה מנועי אגזוזים.. חייבים לבוא דחוף, ולעצור פה את המנוף הזה. יש לנו פה מנוף ורעלים... יש פה ריח נורא בתוך כל הבתים".

מוקדן: "תקשיב חבר, אני כרגע רואה כאן את התוצאות, ועכשיו אני מבין במה מדובר. קודם כל, אין שום עבירה במקום. אוקיי? אין. ניידת הייתה במקום, בדקה".

כהן: "לא בדקה. לא בדקה. השיחה מוקלטת, יקירי. אני מקליט את השיחה והיא לא בדקה. היא לא עלתה לבית שלי. תקשיב, בוא תקשיב לי אתה".

מוקדן: "תקשיב לי אתה בבקשה. אני לא עובד אצלך".

כהן: "תקשיב לי רגע, יש לי בעיה!"

שיחה נוספת עם המוקד

כהן: "איך אתה לא מתבייש לנתק לי את הטלפון בפנים?"

מוקדן: "אני אנתק לך עוד עשר פעמים".

כהן: "איך אתה לא מתבייש, איך?"

מוקדן: "אם עוד פעם אחת תרים את הטון שלך, אני אנתק עוד פעם".

כהן: "יקירי, אז בוא נדבר בשפה תרבותית. אבל תן לי להעביר מסר, בבקשה! תן לי להעביר מסר!"

מוקדן: "לא מעניין אותי שום מסר. אתה לא תרים את הקול שלך עליי".

כהן: "אני לא מרים".

מוקדן: "אף אחד לא עובד אצלך. ולא מעניין אותי על מה אתה מדבר, כל עוד אתה צועק... אתה מטריד את המשטרה. וכל זה מצוין פה. גם מכירים אותך כל המשטרה, תאמין לי".

תגובת העירייה: "הגנרטור הורחק מדירת המתלונן במידת מה"

כל זה קורה כשכהן, משפחתו ושאר הדיירים, לא רק צריכים להתמודד עם הרעש הבלתי-נסבל, אלא גם עם תחושת המחנק הקשה כתוצאה מההיחשפות והנשימה של הגזים הנפלטים מצינור הפליטה. "זאת המשטרה שאמורה להגן עלינו בשעת סכנה. זה התפקיד שלה, לבוא ולנתק את המפגע. גם הילדות מתלוננות, ואין לי מה לומר להן".

לדבריו, הפתרון אינו כזה מורכב, וההסברים שלפיהם אין כל בעיה אינם מקובלים. "יש כאן שטח ענק שיכלו להציב בו את הגנרטורים האלה. יכלו גם להפנות למקום אחר את הגזים הנפלטים – אבל לא עשו את זה", אמר. לכהן יש ביקורת חריפה על ההתייחסות שקיבל ממשטרת ישראל. "בשיחות עם המשטרה היה ניסיון לחנך אותי. היו זחיחות והתעלמות. רק אחרי שיקרה משהו הם יתעוררו. הילדות שלי ואנחנו מסכנים את החיים שלנו עם שאיפת עשן, וצריכים לחוות כזאת התעלמות?", תהה. הוא סיפר שהמצב הלא פשוט בבניין הוביל אפילו לעימות בין אחד השכנים שמתגורר בקומה הרביעית לבין מנהל העבודה – זאת אחרי שהאחרון סירב להפסיק את פעולת הגנרטורים. "איך אפשר לחיות כך?", שאל כהן.

כהן הנסער פנה אל מחלקת איכות הסביבה בעיריית פתח תקווה, זו שאישרה את הפרויקט ונתנה ליזם את אישורי הבנייה. הוא קיווה שהעירייה, שבמידה רבה אחראית על העניין - תוכל לסיים את האירוע. עם זאת – זו הייתה התשובה שקיבל: "מדובר בפרויקט שמבוצע ביוזמת התושבים והיזם פועל במקום על דעת השכנים".

"מורחים אותנו", אמר דוד, המתגורר בקומה הרביעית. "מדוע איכות הסביבה בעיריית פתח תקווה לא נותנים פה דוחות על מפגע תברואתי, למה המשטרה לא מטפלת בזה? למה האזרח לא מקבל יחס".

היזם, חברת טר. ארמה בע"מ סירב להגיב לכתבה.

מעיריית פתח תקווה נמסר: "ב-23 במרץ נערך סיור במקום עם נציגי האגף לאיכות הסביבה. במהלך הסיור התקיימה שיחה עם נציג הקבלן והמצב בשטח נבדק. הגנרטור הורחק מדירת המתלונן במידת מה, וככל שהדבר התאפשר. הארובה שלו פונה לכיוון הרחוב ולא לכיוון הבניין. המדובר בגנרטור מדגם חדש, ומצאנו כי הוא פועל באופן תקין. נציג הקבלן הבהיר כי אין מקום מתאים יותר למיקומו. זאת ואף זאת, הקבלן יפעל לחיבור האתר לרשת החשמל מוקדם ככל שהעניין יסתייע (לא ניתן לציין לו"ז, בשלב זה), דבר שייתר את השימוש בגנרטור.

צר לנו על המטרדים שנגרמים למשפחות בנסיבות העניין, אולם זהו הכרח בל יגונה, שיביא, בסופו של יום, לשיפור משמעותי באיכות החיים שלהם ושווי הנכס שלהם ושל השכנים".

תגובת משטרת ישראל: "משטרת ישראל אינה הרשות המוסמכת לאכיפת חריגות בביצוע תוכניות העבודה של תמ"א 38 או מפגעי עשן או זיהום אוויר. עם זאת, במידה ותוגש תלונה בתחנה הנושא ייבחן ויינתן כל סיוע ככל האפשרי מול הרשויות המוסמכות לטפל במפגעים הנ"ל. לעניין הטענות הנוגעות לאופן התבטאות היומנאי, הנושא ייבחן ובמידת הצורך יטופל".

לפניות לכתבת דנה ירקצי: danayark@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully