חמישה דברים שאתם צריכים לדעת היום

רגע לפני שהיום מתחיל ואתם צוללים לעומס בעבודה או בלימודים, קבלו חמישה דברים שאתם ממש צריכים לדעת על היום

03/02/2015

בדרך לחופש

אתי אלון בדיון דיון בעתירה נגד שחרורה, ביהמ"ש המחוזי בלוד(צילום: ראובן קסטרו)

אתם צריכים לדעת שהיום ייקבע אם אתי אלון, שהורשעה ב-2003 בהונאת הענק בבנק למסחר, תצא לחופשי. ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר החליטה לפני כחודש לקצר את עונשה של אלון, שהורשעה במעילה של 250 מיליון שקלים ונשפטה ל-17 שנות מאסר. המדינה מתנגדת לשחרור אחרי מאסר של 12 שנים בלבד, בטענה כי אלון עלולה לחזור על העבירות ולכן הגישה עתירה. בבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד ייקבע היום אם העתירה תתקבל.

אות ועוד

תנ"ך גוטנברג(צילום: AP, DAB)

אתם צריכים לדעת שהיום לפני 547 שנה הלך לעולמו יוהאן גוטנברג, שאחראי לאחת ההמצאות החשובות ביותר של האלף הקודם - הדפוס. אמנם הסינים כבר גילו את זה קודם, אבל הגילוי שלהם לא זכה לשימוש נרחב. עד להמצאה של גוטנברג כל הספרים הועתקו בהעתקה ידנית. הוא זה שהצליח ליצור תבניות לאותיות, סגסוגת שעמדה בפני לחץ מכבשי הדפוס וכמובן את מכונת הדפוס. גולת הכותרת של המפעל שלו הייתה הדפסת עותקי הברית החדשה ומהדורות התנ"ך שאף זכו להיקרא "תנ"ך רוטנברג". גם בעולם המקוון נמצא לו מקום ועל שמו קרוי מיזם ליצירת ספרייה ממחושבת חופשית באינטרנט שכוללת ספרים ופרסומים שונים מתוך הקלאסיקה האנגלית והעולמית.

טוב לדעת (מקודם)

7 גורמי סיכון למחלות לב ודרך אחת לזיהוי מוקדם ומניעת נזקים ללב

מוגש מטעם שחל

40 שנה במדבר

כריכת חוברת "האלופים" לאחר הזכייה של הפועל באר שבע באליפות(צילום: באדיבות המשפחה, באדיבות מאיר ברד)

אתם צריכים לדעת שהיום תערוך הפועל באר שבע ערב חגיגי לציון 40 שנה לאליפות ההיסטורית של המועדון. ב-1975 זכו האדומים מבירת הנגב בתואר הראשון שלהם, שאליו צירפו אליפות נוספת מיד ב-1976, אלא שמאז הם לא שיחזרו את ההישג. לאירוע, שיתקיים במשכן לאמנויות הבמה בעיר, הוזמנו כוכבי שתי עונות האליפות, בראשות המאמן אמציה לבקוביץ' והכוכבים שלום אביטן, אליהו עופר, אברהם נומה ומאיר ברד, וכן שחקני הקבוצה שהיו שותפים לזכייה בגביע המדינה ב-1997.

אינתא עומרי

אתם צריכים לדעת שהיום לפני 40 שנה הלכה לעולמה הזמרת המצרייה אום כולתום, שהייתה אחת הידועות והאהובות בעולם התרבות הערבי. גם מי שלא מכיר אותה שמע ודאי את אחת הגרסאות הרבות לשירה המפורסם "אינתא עומרי" (אתה החיים שלי). הזמרת שהתפרסמה בקולה העשיר החלה בכלל את דרכה המוזיקלית כשהיא מחופשת לנער. אביה לימד אותה את הקוראן בעל פה וכשהייתה בת 12 צירף אותה כנער ללהקה שביים, שם שרה שירי דת. רק בשנות העשרים לחייה הפסיקה להופיע כשהיא מוסווית. במהלך הקריירה הארוכה שלה היא הופיעה בבגדאד, בדמשק, בביירות ובטריפולי ואפילו בארץ ישראל. בשנת 1975 מתה ממחלת כליות. אגב, בעת שהופיעה נהגה לאחוז בידה מטפחת ושמועה בלתי מבוססת גרסה שזו היתה טבולה בסם מעורר.

יש עוגת גזר?

עוגת גזר(צילום: Artoday)

אתם צריכים לדעת שהיום הוא "יום עוגת הגזר הבינלאומי", שאסור לבלבל אותו, חלילה, עם יום הגזר - שיחול רק באפריל. ההיסטוריה מלמדת שעוגת הגזר היא בעצם פיתוח של פודינג גזר, שמתכון שלו נמצא כבר ב-1591 ויש אפילו תיעוד משנת 1783 של עוגת גזר שהוגשה לג'ורג' וושינגטון במנהטן. באותה תקופה סוכר וממתיקים אחרים היו נדירים ולכן השתמשו בירקות להמתקת מאכלים. בזמן מלחמת העולם השנייה הממשלה הבריטית הגבילה את סוגי המזון והעדיפה לקדם מתכונים שבהם היה גזר, כמובן שגם מטעמי בריאות. אז אתם מוזמנים להכנס היום למאפייה הקרובה לביתכם ולשאול: "יש עוגת גזר?", כלשון הבדיחה עם הזקן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully