מתקפת הטרור בפריז

עצרות תמיכה ברחבי המזרח התיכון: "לטרור אין גבולות"

מירושלים עד רמאללה, מתוניס ועד ביירות, הפגינו המונים בעד חופש הביטוי ונגד הטרור בעקבות גל האלימות ששוטף את צרפת. בקהיר נשאו עיתונאים את עטיהם מעלה ובתוניס התאבלו על מות בנו של הרב הראשי. כך נראה "אני שרלי" במזרח התיכון

יאיר אלטמן
צילום: גדעון צנטנר, עריכה: מתן חדד

מלבד יותר משלושת המיליונים שצעדו היום (ראשון) ברחובות פריז וערי צרפת האחרות, גם בישראל ובמדינות סביבה השתתפו אלפי אזרחים בעצרות תמיכה וסולידריות, בעקבות שורת הפיגועים בבירה פריז בשבוע האחרון, שהביאו למותם של 17 בני אדם.

כאלף בני אדם השתתפו בעצרת הזדהות עם העם הצרפתי ועם הקהילה היהודית בצרפת, בלשכת ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. "הצער הוא עמוק, האבל הוא כבד מאוד, אבל ידע העולם שזה לא נשמר רק למדינת ישראל ועם ישראל", אמר הרב הספרדי הראשי של ירושלים שלמה עמאר.

גל טרור בצרפת - כותרות נוספות:
שני מיליון בצעדת הזיכרון לנרצחי מתקפת הטרור בפריז
בלב בריסל: מערכת עיתון פונתה בשל התרעה על פצצה
הדילמה של יהודי צרפת: האם עלייה לישראל שווה את המחיר?

טוב לדעת (מקודם)

כך תשפרו את הביצועים במיטה - עם מבצע בלעדי לחגים

לכתבה המלאה
עצרת התמיכה בירושלים, היום (צילום: רויטרס)

"הטרור, אין לו גבולות, ואם ימשיכו לגמגם הטרור רק ילך ויגבר", הוסיף. "חייבים לדבר בנחרצות ולפעול באומץ ובעוז. יחד עם זאת, אנחנו לא נשברים. אנחנו כואבים ומתאבלים, אך לא נשברים". בעירייה הוחלט כי 1,500 דגלי צרפת, ישראל וירושלים ייתלו ברחבי העיר, יוצב שלט ענק בכיכר פריז, עליו יוכלו תושבי העיר לכתוב דברי הזדהות, ובנוסף, העירייה תפתח חדר מצב מיוחד לקליטת עולים מצרפת בעיר.

"הטרוריסטים הפוגעים בפריז ובירושלים הם היינו הך"

"זו הייתה מתקפה על חופש העיתונות וחופש הביטוי, ומתקפה על העם היהודי", אמר ברקת. "העולם כולו מבין היום את מה שאנחנו בעשורים האחרונים חווים בירושלים. הטרור הרצחני מונע באמצעות האיסלאם הקיצוני. הטרוריסטים הפוגעים בפריז ובירושלים הם היינו הך, ומונעים מאותה שליחות מוות נגד דרכנו המשותפת".

אחת המפגינות מציגה את תמונת ארבעת היהודים שנרצחו במרכול הכשר בפריז, בהפגנה בתל אביב (צילום: רויטרס)

בתל אביב, עצרת ספונטנית התכנסה ברחבת המכון הצרפתי, בהשתתפות עשרות בני אדם. אחד ממארגני העצרת סיפר לוואלה! חדשות כי הוא חש "הזדהות מוחלטת עם גורל הצרפתים במאבק נגד הטרור ונגד הקיצוניות, וקודם כל ביטוי של סולידריות עם העם הצרפתי".

לא רק בישראל, כאמור, ציינו את האירועים הכואבים בפריז. מדינות רבות במזרח התיכון מתמודדות בתקופה האחרונה מול איום מתמשך מצד ארגונים איסלאמיסטיים קיצוניים, ובראשם "המדינה האיסלאמית" (דאעש). גם התהדקות הצנזורה במדינות מסוימות באזור הפכה למוקד חלק מההפגנות היום.

הפגנת התמיכה בביירות (צילום: AP)

בביירות, בירת לבנון, הפגינו היום עיתונאים זרים ומקומיים, יחד עם אזרחים, בתמיכה בחופש הביטוי ונגד הקיצוניות. "לא לחיזבאללה, לא לדאעש, לא לטרור, כן לחירות", נכתב על אחד השלטים שהונפו במקום. בקהיר, עיתונאים ועיתונאיות הפגינו בתמיכה בחופש הביטוי, ונשאו את עטיהם מעלה. בתוניסיה הצפון אפריקנית, כותרות העיתונאים התאבלו על מותו של יואב חטאב, אחד מההרוגים במרכול "היפר כשר", ובנו של הרב הראשי של הבירה תוניס.

ההפגנה בקהיר (צילום: AP)

ברמאללה, עשרות פלסטינים יצאו לרחובות בגינוי הטבח במערכת "שרלי הבדו" והפיגוע במרכול הכשר, בצעדה שאורגנה על ידי הרשות. "זה מסר פלסטיני לעם הצרפתי שאנחנו עומדים לצדכם נגד הטרור", אמר בכיר הרשות יאסר עבד רבו. "אנחנו קורבנות הטרור, כמוכם, ויחד נוכל לשמור על הערכים שלמענם אנו נלחמים – ערכי החופש, החירות ובייחוד חופש הביטוי והשוויון בין האומות והגזעים".

בהכנת הידיעה השתתפה דנה ירקצי.

שלט הזדהות עם הטבח ב"שרלי הבדו" בהפגנה בקהיר היום (צילום: AP)
עיתונאים מציגים עטים בקהיר (צילום: AP)
ביירות, היום (צילום: AP)
העצרת ברמאללה (צילום: רויטרס)
גם ילדים השתתפו. רמאללה, היום (צילום: רויטרס)
"אני שרלי" ברמאללה (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully