אסון המעבורת רחוק מסיום: גורלם של עשרות טרם התברר

10 גופות נמשו עד כה מהמים, באזור שבו עלתה באש המעבורת "נורמן אטלנטיק", אולם התקשורת הלקויה בין היוונים לאיטלקיים מאפילה על המשך מאמצי החילוץ ועל בירור נסיבות השריפה. "הפרטים שהועברו מהחברה לא נכונים"

סוכנויות הידיעות
31/12/2014
ניצולי המעבורת מגיעים לנמל ברינדיזי, איטליה(צילום: רויטרס)

"כשהמעבורת תחולץ, אנחנו ככל הנראה נמצא קורבנות נוספים" - כך אמר אמש (שלישי) התובע הכללי של בארי שבדרום-מזרח איטליה, ג'וזפה וולפה. התובע אחראי לפתיחת החקירה הפלילית בנוגע לנסיבות השריפה שפרצה ביום ראשון על כלי השיט, ועל מאמצי החילוץ. עד כה, נמסר על 10 הרוגים ולפחות 200 שחולצו בשלום. ואולם גורלם של עשרות רבות טרם התברר, וככל שהזמן עובר, התקשורת הלקויה בין הרשויות ביוון ובאיטליה רק מעיבה על המשך מאמצי החילוץ ועל פענוח המקרה.

גם בית המשפט העליון ביוון הורה על פתיחת חקירה בנוגע לנסיבות השריפה על גבי "נורמן אטלנטיק", בדרכה מנמל פטרס ביוון לנמל האיטלקי אנקונה. שר התעבורה הימית של יוון, מילטיאדיס ורויטסיוטיס, קרא "להאיץ את מאמצי החקירה, על מנת להבהיר את פרטי המקרה". עם הגעת חלק מהשורדים לחוף מבטחים, החלו להתקבל דיווחים שונים בנוגע למספר הנוסעים על המעבורת, ונראה כי הרשויות רק מתרחקות מלהבין את מה שאירע בלב ים.

עוד בוואלה! חדשות:
"פינוי המעבורת הושלם" - אך גופות נוספות נמשות מהים
מרוץ נגד הזמן לחילוץ הלכודים מהמעבורת הבוערת
מאות עדיין לכודים במעבורת הבוערת: "אש בכל מקום"

טוב לדעת (מקודם)

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

מוגש מטעם שחל
כ-40 בני אדם שהופיעו ברשימת הנוסעים במעבורת טרם חולצו(צילום: רויטרס)

כ-40 בני אדם שהופיעו ברשימת הנוסעים במעבורת טרם חולצו או שנמצאו גופותיהם. לא ברור אם הם עתידים להימצא במים או על סיפון המעבורת – או שמדובר בכלל בטעות ברשימת הנוסעים, והם מעולם לא היו עליה.

אורניה טיראו, שחולצה מהמעבורת, סיפקה בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית הסבר אפשרי לחוסר ההתאמה בנתונים: "בהתחלה, אנשים נכנסו לסירת ההצלה הגדולה ביותר. הם הכניסו אותם למים, אבל לאחר מכן אמרו לנו שהם לא חולצו".

"צוות המעבורת לא היה מוכן למקרה חירום"(צילום: רויטרס)
"בהתחלה, אנשים נכנסו לסירת ההצלה הגדולה ביותר. הם הכניסו אותם למים, אבל לאחר מכן אמרו לנו שהם לא חולצו"

עם זאת, השר היווני ורויטסיוטיס הודה כי לפחות אדם אחד הופיע פעמיים ברשימה של חברת ANEK, מפעילת המעבורת. "יש לי ספק גדול שכל השמות ברשימה אמיתיים", אמר. בעוד המעבורת נגררת לכיוון חופי אלבניה, שם אולי יתבררו פרטים נוספים, ביקורת קשה הוטחה בצוות המעבורת, על כך שלא היה מוכן כראוי למקרה חירום.

נוסעים רבים שחולצו סיפרו כי התעוררו בבוקר השריפה בעקבות העשן הסמיך שחשו – ולא הודות לאזעקות חירום או לקריאות אנשי הצוות. הם הבהירו כי בשום שלב לא קיבלו הוראות בנוגע למה שעליהם לעשות, ומהומה גדולה התעוררה סביב ההגעה לסירות ההצלה. אוטה קילגר, נוסעת ממינכן, גרמניה, סיפרה כי ראתה גבר שדחף נשים, ילדים ומבוגרים, על מנת להבטיח לעצמו מקום בסירת הצלה.

ניצולי המעבורת "נורמן אטלנטיק" בנמל ברינדיזי, איטליה. רויטרס
חשש כי ליקויי הבטיחות לא תוקנו כראוי(צילום: רויטרס)

המעבורת עברה ביקורת בטיחות ב-19 בדצמבר, ובסופה התגלו כמה ליקויים. עם זאת, בביקורת חוזרת ביום למחרת נקבע כי הליקויים תוקנו. כעת עלה החשש כי הליקויים לא תוקנו כראוי, אלא רק דווח עליהם ככאלה. בימים הקרובים צפויה המעבורת להגיע לחוף באלבניה.

(עדכון ראשון: 23:00)

ניצולי המעבורת "נורמן אטלנטיק" בנמל ברינדיזי, איטליה(צילום: רויטרס)
ניצולי המעבורת "נורמן אטלנטיק" בנמל ברינדיזי, איטליה(צילום: רויטרס)
ניצולי המעבורת "נורמן אטלנטיק" בנמל ברינדיזי, איטליה(צילום: רויטרס)
ניצולי המעבורת "נורמן אטלנטיק" בנמל ברינדיזי, איטליה(צילום: רויטרס)
ניצולי המעבורת "נורמן אטלנטיק" בנמל ברינדיזי, איטליה(צילום: רויטרס)
  • מעבורת
  • יוון
  • איטליה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully