נתניהו על המשבר בקואליציה: "אם לא ייפתר, נסיק מסקנות"

ראש הממשלה התייחס בפתח ישיבת הממשלה הבוקר למתיחות בקרב השרים. לדבריו, "אין יום שעובר בלי איומים ואולטימטומים". כמו כן, לוואלה! חדשות נודע כי לפיד ביטל פגישה עם נתניהו בשישי

30/11/2014
צילום: ג'ורג' גינסברג, עריכה: יאיר דניאל

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) למשבר בין מפלגות הקואליציה. לדבריו, "אין יום שעובר בלי איומים ואולטימטומים". נתניהו הוסיף כי "אני מקווה שנצליח לשוב להתנהלות תקינה" ואיים כי "אם לא, נסיק מסקנות".

בזמן שנתניהו לא דיבר במפורשות על מי מחברי הקואליציה, השר למודיעין ולעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ תקף באופן ישיר את שר האוצר יאיר לפיד. "הוא מתנהג כמו ילד בן 16", אמר שטייניץ בפתח הישיבה. "הוא רצה לעשות הכול בכוחות עצמו ועכשיו הוא מתלונן שלא עוזרים לו".

בתוך כך, לוואלה! חדשות נודע כי לפיד ביטל פגישה מתוכננת עם ראש הממשלה. השניים היו אמורים להיפגש ביום שישי האחרון, אולם מלשכתו של שר האוצר נמסרה בקשה לבטל את הפגישה.

עוד על המשבר בקואליציה:
דרעי: "לא נקים קואליציה אחרת בתנאי שנתניהו ילך לבחירות"
יורים ומדליפים: המשבר שדרדר את הממשלה לשפל חסר תקדים
ליברמן: מקווה שנמצא פשרה, לא הייתי ממליץ על בחירות

ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: GettyImages)

הבוקר תקף שר הביטחון משה יעלון בחריפות את לפיד. בריאיון לגלי צה"ל התייחס יעלון למשבר בקואליציה והגיב על ההאשמות מצד השר לפיד על כך שיעלון פוגע ביחסים עם וושינגטון. "אם יש דאגה בנושא היחסים עם ארצות הברית, איך בישיבה על נושא כל כך חשוב כמו מטוס הקרב החדש (F-35) הוא מצביע נגד העסקה, באופן שיפגע ביחסים - ככה לא מתפקדת ממשלה", אמר יעלון. "אם יש הסכם שעובדים עליו שנתיים מול האמריקנים, איך בסוף הוא מרים את ידו נגד?"

יעלון גם האשים את לפיד שעשה "תרגיל חשבונאי", שבמסגרתו הוצאות ביטחוניות שהיו אמורות להיות מתוקצבות מחוץ לתקציב הביטחון חושבו לבסוף כחלק מהתקציב הייעודי. "בחוץ מדווחים שכאילו קיבלנו תוספת של שישה מיליארד שקל. קיבלנו פחות. מעמיסים על תקציב הביטחון דברים שאמורים להיות ממומנים בנפרד", הוא הסביר. "אני מביא את זה כדוגמה מצדי, אך זה קורה גם במקומות אחרים".

בנוגע למשבר בקואליציה, הסביר יעלון כי ישראל לא צריכה בחירות, אך יש כבר אווירת בחירות. "לא שאני חושש מבחירות, הליכוד לא אמור לחשוש מבחירות, אך נוצר מצב שהממשלה לא מצליחה למשול כתוצאה מפעילות של שותפים לקואליציה", הוא אמר. "הם לא מצליחים למשול בכלל, ובכל הנוגע לתקציב הביטחון בפרט".

עוד בוואלה!

מהשדה לכפית - מה חשוב לדעת על אוכל תינוקות?

בשיתוף גרבר
"לפיד עשה תרגיל חשבונאי". שר הביטחון משה יעלון(צילום: ראובן קסטרו)

אתמול דיבר לפיד על המשבר בקואליציה ותקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת עמיתיו למפלגה. "הנושאים הדרמטיים - תקציב המדינה, יחסיה הבינלאומיים של ישראל, הביטחון האישי של האזרחים, סוגיית הדיור - תקועים במקום, וראש הממשלה עומד בצד. במקום זה מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה, בסקרים ובהישרדות פוליטית", האשים לפיד באירוע שבתרבות בתל אביב. לדבריו, "חמישה חברי מרכז ליכוד חזקים שולטים במדינה ומשפיעים על הפוליטיקאים שלה".

"צר לי שתקציב המדינה הוא בן ערובה לעסקנות פוליטיות", אמר. "התקציב נתקע כי אותם חברי מרכז יושבים על ראש הממשלה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב. אני לא מבין למה ראש הממשלה משתף עם זה פעולה. רפורמות כמו 'חוק מע"מ אפס' תקועות בגלל זה, ועל זה בדיוק המשבר. תקציב המדינה הוגש לממשלה וראש הממשלה הצביע בעד ואז ניתק מגע ולא דיבר אתנו".

בהתייחסו לאפשרות של הפלת הממשלה וקיום בחירות מוקדמות, הבהיר לפיד כי הוא אינו מפחד, אך זה לא מה שהמדינה צריכה כעת. "אם אני מחר בא ומודיע שאני פורש, יש מסיבה במרכז הליכוד כי כל הג'ובים יישארו בידיהם", הוא הוסיף.

לפניות לכתב אמיר תיבון: amir.tibon@walla.co.il

לפניות לכתב עמרי נחמיאס: omri_n@walla.net.il

  • בנימין נתניהו

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully