פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "נוזל עם אפקט של חומצה": מה הסכנות בחשיפה לאמוניה?

   בעקבות הדליפה באזור התעשייה בעמק חפר, נקראו תושבי האזור להסתגר בבתים. במד"א הדגישו כי הסכנה יחסית קטנה, אך הפצירו בתושבים להישמע להנחיות. "בריכוזים גבוהים, מדובר בסכנת חיים"

   "נוזל עם אפקט של חומצה": מה הסכנות בחשיפה לאמוניה?
   צילום: שלומי גבאי, ערן גילווארג; עריכה: מתן חדד, קריינות: אביב אברמוביץ'

   תושבי עמק חפר נקראו אמש (חמישי) להסתגר בבתיהם, בעקבות דליפת האמוניה שאירעה באזור התעשייה. במגן דוד אדום תגברו כוחות באזור, אך מדגישים שם כי הסכנה לתושבי האזור יחסית נמוכה. "ייתכן שבשעות הקרובות יהיה באוויר ריח חריף, אך אין זה אומר כי הדבר מסוכן", ציינו במד"א, אך הפצירו בתושבים להישמע להנחיות.

   "אמוניה היא גז רעיל", הסביר מנהל היערכות לאסונות במד"א, חיים רפלובסקי. "החומר נמצא בשימוש נפוץ מאוד במערכות קירור תעשייתיות. אם צריך לקרר לטמפרטורות מאוד נמוכות, משתמשים באמוניה. שכיח למצוא אמוניה בעיקר בתעשיית המזון. חדרי קירור גדולים במפעלי מזון מקוררים באמוניה".

   צוותי מגן דוד אדום באירוע דליפת האמוניה בעמק חפר (שלומי גבאי)
   צוותי מד"א בדרכם לאזור הדליפה, אמש (צילום: שלומי גבאי)

   מה מסוכן באמוניה?

   "כדי לקרר דוחסים את האמוניה, מה שהופך אותה לנוזל עם אפקט של חומצה", אמר רפלובסקי. "אם צינור שמכיל אמוניה נשבר, אדם שאינו ממוגן ובא במגע עם הנוזל בטמפרטורות נמוכות, יסבול מכוויות קור כימיות קשות".

   לדבריו, "הסכנה השנייה נעוצה בכך שכאשר אמוניה נוזלית דולפת ממכל, היא מתאדה והופכת לגז. הגז הזה מתפשט והאירוע הלך וגדל גם בגלל מזג האוויר. מאחר שיש מעט מאוד רוח, החומר לא מתפזר ונוצר מעין ענן אמוניה בשמי האזור. אם האירוע היה מתרחש בתחילת השבוע, עם הרוח והגשם, מצבנו היה טוב בהרבה. בשל מזג האוויר, יש הוראת הסתגרות בבתים, וכמו כן מומלץ לסגור את החלונות ולהימנע מלהדליק מזגנים".

   השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', בזירת דליפת האמוניה באזור התעשייה בעמק חפר, 6 בנובמבר 2014 (חטיבת דובר המשטרה)
   השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' בזירת האירוע, אמש (צילום: משטרת ישראל)

   מהי מידת הסכנה לתושבי הסביבה?

   "בעת חשיפה, עלולים לחוש תופעות כמו בחילה, סחרחורת וכאב ראש. חשוב לציין שלאמוניה יש ריח חריף מאד, שדומה לשתן. בריכוזים גבוהים, מדובר בסכנת חיים. התושבים באזור יריחו את הריח, אבל אין משמעות הדבר שהם נמצאים בסכנה בריאותית. מי שעלול להיות רגיש בעת חשיפה לחומר הם קשישים, ילדים ובעלי מחלות רקע. אני מבקש מהציבור להישמע להנחיות, להסתגר בבתיהם ולא להדליק מזגנים. במד"א תגברנו את הצוותים באזור השרון ואני קורא לכל מי שחש ברע להתקשר למוקד בטלפון 101".

   לפניות לכתבת מור שמעוני: mor.shimony@walla.com

   (עדכון ראשון: 23:40)

   נפגעים מדליפת אמוניה בשרון: כבאי נעדר, תושבים מסתגרים בבתיהם (שלומי גבאי)
   זירת האירוע, אמש (צילום: שלומי גבאי)
   צוות של מגן דוד אדום באזור דליפת האמוניה באזור התעשייה בעמק חפר, 06 בנובמבר 2014 (מד"א)
   זירת האירוע, אמש (צילום: מד"א)
   צוות של מגן דוד אדום באזור דליפת האמוניה באזור התעשייה בעמק חפר, 06 בנובמבר 2014 (מד"א)
   זירת האירוע, אמש (צילום: מד"א)