שילם מזונות 12 שנים וגילה - הילד בכלל של המאהב

לפני שנתיים גילה גבר מהצפון שהוא אינו אביו של ילד שסבר כי הוא בנו הביולוגי. הוא תבע מגרושתו מאות אלפי שקלים וטען שידעה זאת וגרמה לו לנכות נפשית. השופט השתכנע חלקית

  • מזונות
  • גירושים
עדי חשמונאי
"מתקשה להירדם בלילות" (צילום: ShutterStock)

גבר מצפון הארץ יפוצה ב-44 אלף שקלים לאחר שהתגלה כי שילם לגרושתו דמי מזונות על ילד שלאחר מכן הסתבר כי הוא אינו בנו הביולוגי. כשבנם הקטן היה בן שנתיים החליטו יוסי ואלינה (שמות בדויים) להתגרש. מאז עברו 12 שנים שבמהלכן שילם יוסי דמי מזונות מלאים. אולם רק אחרי שדרש לערוך בדיקה גנטית לפני כשנתיים, הוא גילה לתדהמתו כי הוא אינו אביו הביולוגי של הילד.

עוד בוואלה! חדשות:
מורה ביקשה מתלמידיה: ”נסחו מכתב התאבדות”
אישה הרה אכלה סושי בירושלים - והפילה את העובר
צה”ל: מילואימניקים יוכלו לעשן מריחואנה רפואית

עוד בוואלה! NEWS

לא חייבים לסבול: טיפולים להקלת מיגרנות

לכתבה המלאה

יוסי החליט להגיש תביעת נזיקין בסך 440 אלף ש"ח נגד גרושתו בגין הנכות הנפשית שנגרמה לו לטענתו כתוצאה מהבשורה הקשה. לדברי יוסי, הנכות הנפשית ממנה הוא סובל גורמת לו לנדודי שינה. כמו כן לדבריו, נגרם לו צער רב, בושת פנים ונזק בריאותי אותם העריך בכ-300 אלף ש"ח.

אף שלכאורה זכה בעתירה שהגיש לבית המשפט לענייני משפחה בנצרת, פסק בית המשפט כי הוא יקבל רק 10% מהסכום אותו תבע. זאת בין היתר מאחר שלא המציא מסמכים רפואיים שהוכיחו כי אכן לקה בנכות נפשית. "התובע הודיע בכתב התביעה, כי ישקול להגיש חוות דעת מומחה לעניין נכותו או לעתור לכך, אך לא הוגשה חוות דעת או בקשת מינוי מומחה", קבע השופט אסף זגורי, סגן נשיא בית המשפט לענייני משפחה.

בנוסף, טען השופט, היו ליוסי דרכים לדעת כי הילד המדובר אינו בנו הביולוגי והוא ציין כי הוא תפס בעבר את אלינה "על חם" עם מאהב. כמו כן, הוא הוסיף כי יוסי לא היה מופתע מתוצאות הבדיקות הגנטיות. "גם הראיות הנסיבתיות שנחשפו בבית המשפט תמכו דווקא בעובדה שלא היה מופתע כפי שטען מתוצאות הבדיקה הגנטית"

תפס בעבר את האם עם מאהב. (צילום: ShutterStock)

"כן יש לזכור כי בעת שהנתבעת הרתה עם הקטין, א' גר באותה דירה עם הצדדים וקיים קשרים אינטימיים עם הנתבעת. ועוד נוסיף, כי התובע לא הכחיש דברי הנתבעת בעדותה, כי מי שהלך עמה לבדיקות בהריון היה א' ולא הוא. מי שהלך לטיפת חלב כאשר הקטין נולד היה זה א' ולא הוא. הדבר בהחלט מלמד על כך שלתובע חייבת הייתה להידלק 'נורה אדומה' והיא אכן בהקה וגרמה לו לספקות שקיננו בו אך פחתו כאשר הנתבעת וא' הביאו לעולם ילד משותף".

השופט: המתנה "תמוהה"

כאמור, אחרי גירושיהם של יוסי ואלינה, התחתנה אלינה עם המאהב שלה והשניים הביאו לעולם ילד נוסף. לאור חתונתה השנייה של גרושתו והשתלשלות הנסיבות שקדמו לה, הביע השופט את תמיהתו על ההמתנה "התמוהה" של יוסי עד ליום שבו החליט לדרוש לערוך בדיקת אבהות. המתנה שנמשכה 12 שנים תמימות. "בית המשפט סבור, כי אדם שיודע או חושש שהקטין אינו בנו, 'לא יירה לעצמו ברגל' ויציין בהסכם גירושין שהוא אבי הקטין והוא חב במזונותיו אלא יעלה זאת בפני בית המשפט או במסגרת הסכם הגירושין", קבע השופט.

גם דרישתו של התובע שגרושתו תחזיר לו רטרואקטיבית את דמי המזונות ששילם לחינם, נדחתה ברובה. זאת מאחר שהוא לא המציא מסמכים שהוכיחו כי אכן שילם דמי מזונות למעט מסמך אחד שהצביע כי הוא שילם דמי מזונות בסך 6,000 ש"ח בלבד במהלך 12 השנים שחלפו מאז התגרש. "התובע טוען כי שילם דמי מזונות, ברם אין בידיו אישורים ואסמכתאות לביצוע מלוא התשלומים", פסק השופט. "אפתח ואומר, כי נכון הייתי להסתפק אף באישורים נסיבתיים מצד התובע המעידים על התשלום כמו העברה בנקאית, או משיכת כספים מחשבון הבנק אך התובע לא המציא ולו דף חשבון אחד לרפואה שיכול לתמוך בטענותיו, כי שילם מדי חודש בחודשו במזומן את דמי המזונות".

יחד עם זאת, קבע השופט כי על הנתבעת להחזיר לתובע 6,500 ש"ח עבור דמי המזונות ששילם, כולל הפרשי ריבית והצמדה. "ברור שמרגע שניתן פסק הדין לאבהות ושוב אין מדובר בספקות של התובע לעניין אבהותו ביחס לקטין אלא בעובדה קיימת, יש לכך השפעה רגשית לא מבוטלת עליו ועל תחושותיו כמו גם על הקשר שלו עם הקטין – קשר שעודנו קיים לדבריו". כך קבע השופט שהחליט כי גרושתו של התובע תפצה אותו ב 37,500 ש"ח נוספים בגין עוגמת הנפש שנגרמה לו.


לפניות לכתבת עדי חשמונאי: adihashmonai@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully