ניסוי "מוצלח חלקית" במערכת ההגנה מפני טילים "חץ 2"

הניסוי המתוכנן מראש בוצע בשיתוף עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים במרכז הארץ. הוא נועד לבחון את יכולת מערכת היירוט בגרסתה החדשה. גורם המצוי בפרטים אמר שהניסוי "הצליח חלקית"

אמיר בוחבוט
09/09/2014
צילום: שי מכלוף, אביחי חדד, משרד הביטחון; עריכה: יאיר דניאל; קריינות: אביב אברמוביץ'

מנהלת חומה במשרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) ערכו היום (שלישי) ניסוי יירוט של מערכת ההגנה מפני טילים "חץ 2" במרכז הארץ. ניסוי זה נועד לבחון את יכולות המערכת בגרסתה החדשה, נגד איומים עתידיים. גורם המצוי בפרטי הניסוי אמר לוואלה! חדשות כי הניסוי "הצליח חלקית".

עוד בנושא צבא וביטחון:
חשש במשטרה: יותר חיסולים פליליים אחרי "צוק איתן"
שר הביטחון: "איראן מחדשת את הקשר עם עזה"
תושבים בגליל: "זיהינו נתיב מנהרה מלבנון"

במסגרת הניסוי שוגר טיל מיירט של המערכת על פי התכנית וביצע את שלבי הטיסה שתוכננו. המידע הרב שנאסף בניסוי הועבר לניתוח של מהנדסים. במשרד הביטחון הדגישו כי "לניסוי זה אין קשר לביצועי מערכת הנשק 'חץ' המבצעית המופעלת על ידי מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר".

עוד בוואלה!

אמן פאות ותוספות שיער, יש דבר כזה?

בשיתוף המרכז לפתרונות שיער
שובל הטיל ששוגר במסגרת הניסוי בשמי אשדוד, היום(צילום: שי מכלוף)

גורם ביטחוני בכיר סיפר כי בניסוי נבחן טיל "חץ" מדגם מתקדם שמיועד להתמודד עם איומים עתידיים. במסגרת הניסוי שוגר טיל מטרה מסוג "אנקור" לעבר הים התיכון. הרמתי התייחס לממצאי הניסוי ואמר כי מערכת השיגור והעקיבה עבדו כמתוכנן. "עדיין לא ניתן לקבוע את התוצאות הסופיות. נדרשים מספר ימים כדי לעבד את הנתונים".

מערכת ה"חץ" הפכה להיות מבצעית בשנת 2000. מאז נוצרו ארבע גרסאות למערכת. הגרסה הנוכחית היא זה שמגנה כיום על שמי המדינה. במסגרת הניסוי הבוקר נעשה ניסוי בגרסה עתידית למערכת "חץ 2" במטרה לשדרגה. במקביל, נמשך פיתוח מערכת "חץ 3" ליירוט טילים ארוכי טווח מעבר לאטמוספירה בגובה רב.

בחודש ינואר האחרון ערכו מנהלת "חומה" במשרד הביטחון וה-MDA, יחד עם נציגי התעשיות הביטחוניות, ניסוי טיסה מוצלח במערכת היירוט "חץ 3". הניסוי, השני שנעשה עד אז בטיל זה, נעשה משדה ניסויים במרכז הארץ.

השובל של הטיל, היום(צילום: שי מכלוף)

ממשרד הביטחון נמסר אז כי בניסוי נבחנו היכולות והביצועים של מערכת "חץ 3" החדשה, אשר אמורים לאפשר למרכיבים הקיימים של מערכת הנשק "חץ" להתמודד ביעילות רבה יותר עם איומים עתידיים על מדינת ישראל. "מיירט 'חץ 3' שוגר בהצלחה וביצע את כל שלבי הטיסה באטמוספרה ובחלל, בהתאם לתוכנית וליעדי הניסוי שהוגדרו מראש", נמסר בהודעה.

בפברואר 2013 הושלם בהצלחה ניסוי הטיסה הראשון של מיירט "חץ 3" במרכז הארץ. המערכת הינה חלק מרכזי ממערך ההגנה הרב-שכבתית שאת פיתוחה מוביל משרד הביטחון. מערך ההגנה הרב-שכבתית כולל 4 שכבות הגנה: מערכת "כיפת ברזל" (מבצעית), מערכת "שרביט קסמים" (בפיתוח) מערכת "חץ 2" (מבצעית) ומערכת "חץ 3" (בפיתוח).

ה"חץ" מהווה את השכבה העליונה במערך ההגנה של ישראל. השכבה האמצעית מורכבת ממערכת "שרביט קסמים". המערכת, הידועה גם כ"קלע דוד", אמורה ליירט רקטות וטילים בטווח קצר עד בינוני - 250-40 ק"מ – כגון אלה שבידי צבא סוריה, חמאס וחיזבאללה – בין היתר רקטות ובטילים מסוג פרוג, פאתח 110, זילזל 2 וזילזל 3. המערכת אמורה להיקלט בישראל במהלך 2015. השכבה התחתונה מורכבת ממערכת "כיפת ברזל", שמסוגלת ליירט רקטות קצרות טווח עד לטוול של 70 ק"מ. בידי ישראל תשע סוללות שנמצאות כבר בשימוש מבצעי.

(עדכון ראשון: 11:53)

לפניות לכתב אמיר בוחבוט: amirbohbot@walla.com

  • טילים
  • חץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully