מלחמה בדרום

"אומץ לב סיכל חטיפה": המנהרה שבה הוברח סגן גולדין

סגן מפקד סיירת גבעתי הבחין שסגן הדר גולדין נעלם דרך פיר מנהרה. לאחר שמפקדו נהרג, הודיע בקשר: "קודקוד נפל, אני לוקח פיקוד", ורדף אחר המחבלים לאורך 750 מטרים באקדח שלוף. כך זה קרה

אמיר בוחבוט
06/08/2014
צילום: רשת אל ג'זירה, יוסי ציפקיס, דובר צה"ל; עריכה: גדי וינסטוק; קריינות: אביב אברמוביץ'

ביום שישי האחרון, שעות ספורות לפני תחילתה של אחת מהפסקות האש, זיהה כוח של סיירת גבעתי תצפיתן של חמאס על גג מבנה בפאתי השטח החקלאי של רפיח. מפקד סיירת גבעתי, רב-סרן בניה שראל, קצין שרבים ייעדו אותו לגדולות בשל יכולות הפיקוד שלו, החליט לנטרל את האיום תוך כדי איגוף החשוד ולכידתו, מבלי לפתוח באש. הכוח בפיקודו של רס"ן שראל החל לסרוק את מבנה הבית ואת החצר. כשעה ורבע לאחר תחילתה של הפסקת האש יצא מחבל מפיר מנהרה בחצר ופתח באש לעברם. אז, ככל הנראה, הוא פוצץ את עצמו בקרבתם. כתוצאה מכך נהרגו רס"ן שראל וסמל-ראשון ליאל גדעוני.

מלחמה בדרום - כותרות אחרונות
"חמאס ויתר על כל התנאים המוקדמים"
תרחיש האימים של צה"ל על כיבוש רצועת עזה
"מתחיל לראות אור": מסע השיקום של קצין ההנדסה

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"
"קודקוד הרדוף. אני לוקח פיקוד". רס"ן בניה שראל בתמונתו האחרונה לצד מפקד גדוד הסיור של גבעתי, סא"ל א'(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

כוח בפיקודו של סגן מפקד הסיירת, סגן איתן, שמע את הירי ופתח באש לעבר מחבל נוסף שהיה במקום. הוא גילה את המחבל לבוש מדי צבא, כשהוא שרוע על רס"ן שראל. סגן איתן שלף את מכשיר הקשר שלו ועדכן את מפקדיו. "קודקוד (רס"ן שראל, א"ב) הרדוף (מת). אני לוקח פיקוד". בצד השני של רשת הקשר הייתה דממה ארוכה, כשבכירים בצבא, בהם מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, מתקשים לעכל את הבשורה הקשה.

פתח המנהרה שדרכו הכניסו המחבלים את הקצין החטוף(צילום: צילום מסך, צילום מסך מ"אל-ג'זירה")

סגן מפקד הפלוגה הבחין שסגן הדר גולדין, שחיפה על רס"ן שראל, נעלם. הוא הבין שגולדין נחטף ונלקח דרך פיר המנהרה. הוא הודיע על כך למפקד גדוד הסיור של חטיבת גבעתי, סגן-אלוף א', ועל כך שהוא יורד בגפו ובניגוד לפקודות לתוך המנהרה על מנת לבצע מרדף אחרי החוליה.

סגן איתן התקדם בתוך המנהרה עם אקדח שלוף וצעד מרחק של כ-750 מטר כשהוא מזהה את סימני הדם והגרירה של מפקד הצוות גולדין. אחרי דקות ארוכות הבחין כי המנהרה מסתעפת לכמה כיוונים ושבמקום יש שלטים בערבית לכל כיוון - עדות לעיר התחתית שנבנתה מתחת לפני הקרקע. מכיוון שהקשר עם המפקדים נותק בשל עומק המנהרה, ולאחר שאיבד את הכיוון שאליו נמלטו החוטפים, החליט הסמ"פ לעצור ולחזור על עקבותיו.

רץ 750 מטרים במנהרה אחר המחבלים. סגן איתן פוגש את הוריו של סגן הדר גולדין בביתם בכפר סבא, אתמול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, "יוקי צלמים" באדיבות איתמר כהן)

לאחר שהעביר למפקדו, סא"ל א', את המידע החיוני שאסף, הוסר הספק והוכרז נוהל חניבעל. בעקבות ההכרזה החלו כלי טיס, כוחות שריון וסוללות ארטילריה להפציץ יעדים חשודים במרחב כדי לסכל את בריחת החוליה שבידיה הוחזק גולדין. בתום יממה של התקפה מסיבית על רפיח, שעל פי כמה מתושביה הייתה הקשה ביותר אי פעם, הוחלט להפסיק את החיפושים. זאת עקב ההערכה כי ההפצצות על מתחם המנהרה והסביבה הביאו לקריסתה על החוטפים ועל גולדין.

הבית המופגז הסמוך למנהרה שאליה הוברח גולדין(צילום: צילום מסך, רשת אלג'זירה)

הממצאים שאותרו במנהרה בזכותו של סגן איתן הועברו לידי הרבנות הצבאית, וזו הכריזה בהתייעצות מומחים על סג"מ גולדין חלל צה"ל. הוא הועלה לאחר מותו לדרגת סגן. באוגדת עזה שיבחו את סגן איתן על כך "שחתר למגע והפגין יוזמה ואומץ לב נדיר שתכליתם הייתה למנוע את חטיפת הקצין". גורמים בפיקוד הדרום אמרו כי תישקל הענקת עיטור לקצין, ולשם כך תוקם ועדה שתיבחן את פועלו.

לפניות לכתב אמיר בוחבוט: amirbohbot@walla.com

סגן איתן במהלך ניחום אבלים בבית משפחתו של סגן הדר גולדין בביתו בכפר סבא, אתמול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, "יוקי צלמים" באדיבות איתמר כהן)
נשיא המדינה ראובן ריבלין במפגש עם סגן איתן, אתמול(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, מארק ניימן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully