מלחמה בדרום

ספרד תקפיא משלוחי הנשק לישראל בגלל המבצע בעזה

מדריד קיבלה את ההחלטה בשבוע שעבר, עקב ה"זעזוע מפגיעה בחפים מפשע". עם זאת, היקף המסחר אינו גדול והמשמעות סמלית בעיקרה. אתמול פורסם כי בבריטניה שוקלים צעד דומה

אמיר תיבון
05/08/2014
הפגנה נגד פעולות ישראל בעזה בעיר חיחון שבספרד, חודש שעבר(צילום: רויטרס)

ממשלת ספרד החליטה להקפיא את כל משלוחי הנשק מהמדינה לישראל לאור המצב ברצועה - כך דיווח אמש (שני) העיתון החשוב במדינה, "אל פאיס". על פי הדיווח, ההחלטה התקבלה ביום חמישי שעבר, בעקבות ה"זעזוע" של בכירי הממשל הספרדי מ"הפגיעה הנרחבת בחפים מפשע" ברצועת עזה במהלך המלחמה בדרום. משמעות החלטת ממשלתו של מריאנו רחוי היא סמלית בעיקרה, היות והיקף מכירות הנשק של ספרד לישראל אינו משמעותי, ועומד על כ-5 מיליון יורו בשנה.

ייתכן שממשלת ספרד לא תהיה האחרונה שתפגע בסחר הנשק עם ישראל. אתמול פורסם בעיתונות הבריטית כי בבריטניה שוקלים צעד דומה: הממשלה במדינה בוחנת מכירת מערכות וציוד צבאי לישראל בשווי שמונה מיליארד ליש"ט, והיא תבחן גם את רישיון המכירה עצמו - זאת עקב פעולת ישראל בעזה ב"צוק איתן". הדברים נמסרו ממשרדו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון. עם זאת, שרים בריטים אמרו שהם לא יקפיאו לחלוטין את רישוי מכירת הציוד הצבאי לישראל, משום שהם מאמינים שיש לה "זכות לגיטימית להגנה עצמית". החוזים - בעיקר למכירת תוכנות הצפנה, תקשורת צבאית וחלקי כלי נשק - ייבחנו בנפרד בכדי להבטיח שלא נעשה בהם שימוש ל"דיכוי", כך דווח בגרדיאן הבריטי.

מלחמה בדרום - כותרות אחרונות:
ישראל הסכימה להפסקת אש של 72 שעות מ-8:00 בבוקר
לא רק חמאס: באשכול נאלצים להתמודד עם האסבסט
שר טורקי: ”אם נבנה צינור מישראל יזרום בו דם ילדים”

גם בבריטניה שוקלים הקפאת משלוחי נשק לישראל. נתניהו עם ראש הממשלה הבריטי קמרון(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון)

בדאונינג סטריט, מעונו של ראש הממשלה קמרון, אישרו כי אכן מתבצעת בדיקה. זאת לאחר שקמרון התבטא בחריפות בעניין המשבר בעזה, ואמר כי האו"ם צדק כשגינה את הפצצת בתי הספר ברצועה, אירוע שכינה "שערורייה מוסרית". עם זאת, קמרון דחה את עמדתו של אד מיליבנד ממפלגת האופוזיציה נגד הכניסה הקרקעית של ישראל לרצועה והבהיר כי ממשלת בריטניה האשימה את חמאס בהסלמת המצב.

"אנחנו בוחנים בשעה זו את כל רישיונות הייצוא לישראל בכדי לאשר את מה שאנו רואים כראוי", אמר סגן הדובר של ראש הממשלה הבריטי. רישיונות ייצוא בשווי 42 מיליון ליש"ט הוענקו ל-130 חברות בריטיות, בין היתר למכירת רכיבים לטנקים ולמזל"טים.

לפניות לכתב אמיר תיבון: amir.tibon@walla.co.il

עוד בוואלה!

לעבור את אוגוסט בשלום: 11 מתכונים קלים לקיץ

בשיתוף שופרסל
לוחם מילואים נח על טנק אחרי צאתו מרצועת עזה, אתמול(צילום: AP)
כוחות צה"ל בשטח כינוס ליד גבול רצועת עזה. 4 באוגוסט 2014(צילום: רויטרס)
הרס ברפיח שברצועה לאחר תקיפת צה"ל(צילום: רויטרס)
מבנים שנהרסו בתקיפת צה"ל ברצועה(צילום: AP)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully