מלחמה בדרום

לא רק חמאס: תושבי אשכול נאלצים להתמודד עם האסבסט

בשל הרקטות הרבות שפגעו בגגות הבתים של 7 מיישובי המועצה הסמוכים לגדר, התפזר החומר המסרטן ונאסר על הדיירים לשוב אליהם. השר פרץ הודיע כי משרדו יממן חלק מעלות החלפת הגגות

עדי חשמונאי
05/08/2014
צילום: לע"מ, עריכה: מתן חדד

מלבד איום הרקטות והמנהרות, תושבים רבים במועצה האזורית אשכול לא יוכלו לשוב לבתיהם בשל חומר האסבסט הרעיל. זאת, משום שמאות הרקטות שנורו על שבעה ישובים במועצה הממוקמים בקו הראשון לגבול, גרמו לגגות האסבסט של בתים רבים להישבר. כתוצאה מכך, התפזרו סיבי החומר הידועים כמסרטנים. השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, סייר אתמול (שני) ביישובים שנפגעו וסיכם עם ראש המועצה, חיים ילין, כי גגות האסבסט של 700 מבנים בשבעת היישובים יטופלו ויוחלפו.

"תושבי עוטף עזה ניצבים בפני סכנת הפצמ"רים ובמקרים רבים, כתוצאה מהפגיעות, גגות האסבסט הופכים לאיום מסוכן", אמר השר פרץ. "הודעתי למועצה האזורית שלשם הגנה על התושבים מאיום האסבסט, אנו נכין תכנית משותפת עם כל הגופים כדי להחליף גגות אסבסט במאות בתים בקו הראשון של היישובים בעוטף עזה". גורמים במשרד הוסיפו: "יש הרבה מאוד גגות שנפגעו, אבל גם גגות שעדיין לא נפגעו עלולים להיפגע ולסכן את בריאות התושבים".

מלחמה בדרום - כותרות אחרונות
דיווח: ישראל הסכימה להפסקת אש מ-8:00 בבוקר
החשוד למשטרה: "באתי לעשות פיגוע בתל אביב והתחרטתי"
בגבול מצרים: "חופרים תחתינו מנהרות וצה"ל מתעלם"

עוד בוואלה!

5 הנקודות הכי טובות בארץ לפיקניק לא שגרתי

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
גג של בית במועצה האזורית אשכול שנפגע מרקטה במהלך המבצע(צילום: מערכת וואלה! NEWS, המועצה האזורית אשכול)

בסיור שערך השר פרץ עם נציגי משרדו ונציגים מהמועצה האזורית עלה כי עלות הטיפול במטר רבוע של אסבסט נאמדת בכ-200 שקלים, וסך עלות הטיפול בכל שבעת היישובים יגיע לכשמונה מיליון שקלים. בתום הסיור נקבע כי המשרד להגנת הסביבה יממן למעלה מ-30% מההוצאות, 30% נוספים ימומנו על ידי החטיבה להתיישבות ואת היתר יממנו התושבים בעצמם באמצעות הפיצויים שאותם הם זכאים לקבל ממס רכוש.

"נכין תכנית משותפת עם כל הגופים כדי להחליף גגות אסבסט". השר עמיר פרץ(צילום: יותם רונן)

חדירה של סיבי אסבסט למערכת הנשימה עלולה לגרום למחלות קשות שאינן ניתנות לריפוי, והן מופיעות תקופה ארוכה לאחר החשיפה הראשונית לחומר. עם זאת, מכיוון שהאסבסט מסוכן לבריאות רק כאשר הוא מתפורר, אין מניעה מלשהות במבנים שבהם מותקן אסבסט במצב תקין.

(עדכון ראשון: 23:41)

בית שנפגע מרקטה ביישוב במועצה האזורית אשכול. 27 ביולי 2014(צילום: מערכת וואלה! NEWS, המועצה האזורית אשכול)
רקטה שפגעה בחנייה במועצה(צילום: דוברות המועצה האזורית אשכול)
בית באשכול שנהרס מרקטה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, המועצה האזורית אשכול)
רכב באחד מיישובי המועצה שנפגע מרקטה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות המועצה האזורית אשכול)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully