וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דווקא כשהתותחים רועמים

הרב בריאן לורי

27.7.2014 / 9:40

מי שמבקש להצר את צעדיהם, לא מבין כנראה את חשיבות פעילותם של ארגוני זכויות אדם במדינה דמוקרטית, במיוחד בישראל, במיוחד במלחמה. נשיא הקרן החדשה עונה למבקרים

כפי שקרה בעימותים אלימים קודמים, אנו עדים פעם נוספת למאמץ מתואם של אנשים בישראל להכפיש ולרפות את ידיהן של קבוצות בישראל העוסקות בהגנה על זכויות האדם. כמה ראשי עיריות מהנגב חתמו על מודעה ב"ג'רוזלם פוסט" המופנית אלי ומבקשת שהקרן החדשה לישראל תימנע מתמיכה בפעילות כזו.

ממקום מגורי בסן פרנסיסקו, איני יכול לטעון שאני מכיר מקרוב את ההרגשה של ריצה למרחב מוגן תחת איום הטילים ארוכי הטווח של החמאס. אך למרות זאת, אני זוכר כיצד הרגשתי כשחייתי בירושלים במשך כמה ימים במלחמת ששת הימים, כאשר נכנסנו ויצאנו מהמקלטים לעתים קרובות. גם ב-1990 ישבתי בחדר אטום בזמן המתקפה של סדאם חוסיין על ישראל. לכן אני חש אהדה רבה לאזרחי ישראל העוברים ימים קשים ומצטרף למביעים סלידה מהאסטרטגיה של החמאס לשגר טילים על מטרות אזרחיות ללא אבחנה.

הפגנות פעילי שמאל מול הפגנת פעילי ימין בכיכר הבימה, יולי 2014. דרור עינב
"היעדרו של מנגנון כזה בעזה היא נקודה שחורה נוספת למשטר החמאס". הפגנה נגד מבצע "צוק איתן" בתל אביב/דרור עינב

תמיכתה של הקרן החדשה לישראל בארגוני זכויות האדם בישראל אינה מנוגדת בשום צורה לגינוי שלנו לטקטיקות של החמאס. התמיכה נובעת מהמחויבות שלנו לדמוקרטיה בישראל. קבוצות המשמשות ככלבי שמירה של זכויות האדם פועלות בכל דמוקרטיה בעולם. הן מבטיחות שקול בלתי תלוי ידווח על פעילות הממשלה ומשמשים ככוח בולם ומאזן מפני ניצול אפשרי לרעה של כוח. היעדרו של מנגנון כזה בעזה היא נקודה שחורה נוספת למשטר החמאס.

רגעים כגון אלה הם רגעי מבחן לאופייה של חברה. חברה שמתעלמת מקבוצות של זכויות אדם, משתיקה אותן או לא מתירה להן לעשות את עבודתן, נכשלה במבחן. מדינות כגון רוסיה, מצרים ואיראן אוסרות, מגבילות או מונעות כספים מפעילי זכויות האדם. לישראל שאיפות גבוהות יותר.

מבצע "צוק איתן": כל הכתבות, המאמרים והפרשנויות

מאחר ופגיעה בזכויות האדם שכיחה יותר בערפל המלחמה, תפקידם של ארגוני זכויות האדם חשוב עוד יותר בזמנים כאלה. רבים מהדו"חות של ארגונים כאלה יפנו תשומת לב להתנהגות מסוימת של הצבא או ימתחו עליה ביקורת, דבר שמכעיס ישראלים רבים. עובדה זו נכונה במיוחד כאשר צה"ל נכנס לעזה בכדי להילחם בחמאס וכאשר קשה לזהות את המטרות הצבאיות הלגיטימיות בתוך אוכלוסייה אזרחית צפופה. זהו מתכון לטרגדיות ואסונות, כפי שראינו באובדן חייהם של כל כך הרבה ילדים צעירים בעימות האחרון.

מבלי להתחשב בחוסר הפופולריות של עבודת האגודה לזכויות האזרח, בצלם, רבנים לזכויות אדם וקבוצות אחרות העומדות על המשמר בישראל, ומבלי להתחשב עד כמה דיווחיהם מכאיבים וקשים לקריאה, הקרן החדשה לישראל לא תיסוג מתמיכתה בקבוצות אלה. אופייה ועתידה הדמוקרטיים של ישראל חשובים לנו יותר מדי. אחרי מבצע "עופרת יצוקה" ב-2009, הצבא ציין באופן ספציפי את המידע שסיפק ארגון "בצלם" כגורם שהביא לשינויים בנהלים המבצעיים על מנת להגן טוב יותר על חיי אזרחים ורכושם.

גם בצבא הודו: חקירות הארגונים מסייעות

חלק מהסלידה של מנהיגים בישראל מפעילותם של ארגוני זכויות אדם נובעת מההשלכות שהיו לדו"ח גולדסטון, אשר האשים לראשונה את צה"ל בפגיעה מכוונת באזרחים ואשר מחברו חזר בו לאחר מכן מטענותיו. כפי שהתברר, כאשר הדו"ח התפרסם, חלק מקבוצות זכויות האדם שבהן אנו תומכים התנגדו למסקנה המסוימת של הדו"ח וטענו שהיא לא אומתה בעזרת ראיות. ולמרות השקרים עתירי המימון של ארגונים קיצוניים הקשורים לימין הלאומני הקיצוני, דו"ח גולדסטון התבסס כמעט כולו על מידע הזמין לציבור בפרסומים של ארגוני זכויות אדם, על הצהרות של ממשלת ישראל ועל מקורות צבאיים. לו ממשלת ישראל הייתה פותחת בחקירה משלה לגבי מבצע "עופרת יצוקה", כפי שנעשה לגבי כל מבצע צבאי שקדם לה, דו"ח גולדסטון אולי לא היה מתפרסם כלל או לכל הפחות היה מתאר את ההקשר המדויק שבו התרחשו המאורעות. בטווח הרחוק, העובדה שבישראל יש קהילה ביקורתית של פעילי זכויות אדם מבטיחה שבני ברית ידידותיים יבינו שישראל היא עדיין דמוקרטיה ליברלית המצייתת לכללים מוגדרים.

למרות שדו"חות המתפרסמים על-ידי ארגונים ישראליים להגנת זכויות האדם זוכים לפרסום ותשומת לב ברחבי העולם, אנו בקרן החדשה לישראל מאמינים בלהט כי הקהל החשוב ביותר שאליו צריכים ארגוני זכויות האדם בישראל לפנות הם עמיתיהם הישראלים, לרבות מערכת המשפט בישראל. לישראל יש עיתונות חופשית, אזרחים מעורבים, מערכת משפט חזקה ובלתי תלויה והיסטוריה של ועדות חקירה רשמיות. דו"חות על מעשי עוולה חייבים להיות מוצגים לקהלים אלה. איננו מסכימים עם ארגונים הקוראים להתערבות בינלאומית במיוחד בטרם שניתנה לישראל הזדמנות לבחון בעצמה את החלטותיה ופעולותיה.

אנו גם מתנגדים ולא נממן שום ארגון המגיש תביעה מחוץ לישראל בניסיון להביא בכירים מישראל למשפט בבתי דין זרים. כארגון המוביל לדמוקרטיה ושוויון בישראל, משימתנו היא לפעול עם ישראלים המבקשים לחזק את המוסדות הדמוקרטיים, לרבות ועדות חקירה ומערכת המשפט.

בסופו של דבר, קהילת זכויות האדם בישראל ותומכיה הם פטריוטים. עבודתם קשה עד מאוד בזמנים כאלה. אנו רוצים לצפות מישראל לעמוד בסטנדרטים שהציבה לעצמה כדמוקרטיה ליברלית עם צבא מוסרי המכבד את חיי האדם וכאומה שעושה חשבון נפש גם בזמנים הקשים ביותר על מנת להבטיח הגינות יסודית של פעולותיה. זו הסיבה שתמיד נעמוד לצדם של מגני זכויות האדם בישראל.

עוד בוואלה!

חווית גלישה וטלוויזיה איכותית בזול? עכשיו זה אפשרי!

לכתבה המלאה

הכותב הוא נשיא הקרן החדשה לישראל

מעוניינים לפרסם מאמר במדור הדעות? כתבו לנו למייל op-ed@walla.net.il

המאמרים המתפרסמים במדור הדעות משקפים את עמדת הכותבים בלבד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully