וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מסועפות ומפותלות עם קווי תקשורת: המנהרות של חמאס

17.7.2014 / 12:22

אחרי סיכול חדירת המחבלים ממנהרה הלילה, במערכת הביטחון מעריכים שיש לחמאס עוד מנהרות מוכנות לפעולה לצורך החדרת מחבלים או הפצצת כוחות צה"ל. "האיום עדיין מרחף באוויר"

צילום: דובר צה"ל, שי מכלוף, רויטרס; עריכה: גדי וינסטוק; קריינות: אביב אברמוביץ'

גורם ביטחוני בכיר התייחס לניסיון החדירה של 13 מחבלים הלילה (חמישי) מרצועת עזה באמצעות מנהרה בין הקיבוצים כרם שלום וסופה בגבול רצועת עזה. "אם הפיגוע הזה היה יוצא אל הפועל, היום הזה היה שחור וצה"ל היה נאלץ להיגרר לתוך פעולה קרקעית כדי לגבות מחיר כבד", אמר הגורם לוואלה! חדשות. "הערכה שלנו היא שהם התכוונו לחדור לאחד היישובים לבצע מסע הרג או לחטוף ישראלים. זה איום משמעותי על המדינה והוא עדיין מרחף באוויר". במערכת הביטחון מעריכים כי יש עוד "מנהרות נושמות" – מנהרות שנחפרו עד לשטח ישראל ומוכנות לפעולה – שחמאס יכול להפעיל אם יחליט לעשות כן.

במשרד הביטחון הופקדו מיטב המומחים על מציאת פתרון לבעיית המנהרות ומערכי הלחימה התת-קרקעיים המאפיינים לא רק את רצועת עזה אלא גם את לבנון, בחסות ארגון חיזבאללה. קצין בכיר בצה"ל אמר השבוע כי "אין לצה"ל שום אמצעי שיודע לאתר מנהרות, יש רק אמצעים מסייעים". שירות הביטחון הכללי אף העביר לאחרונה התראה אודות האפשרות לפיגוע מנהרה בדרום רצועת עזה. בשל כך, נערכו כוחות צה"ל מובחרים לאפשרות של חדירה בשבועות האחרונים.

מבצע "צוק איתן" - כל הכותרות:
למרות הפסקת האש: רקטות נורו לדרום הארץ
פורסם תיעוד של התקיפה בעזה שגרמה למות 4 ילדים
מבצע "צוק איתן", היום העשירי: עדכונים שוטפים

כלי הנשק שנמצאו במנהרה בכרם שלום. יולי 2014. דובר צה"ל
המנהרה שממנה חדרו המחבלים הלילה/דובר צה"ל

בשנים האחרונות הצליח חמאס ליצור מנהרות מתוחכמות, מסועפות ומפותלות, באורך של שני קילומטרים ויותר ובעומקים שונים עד יותר מ-25 מטרים, הניתנות לשיקום גם אם צה"ל מצליח לאתר את פתחיהן. הן כוללות שקעי חשמל וקווי תקשורת, ואפשר להחדיר באמצעותן עשרות לוחמים לשטח ישראל. חמאס הגדיר את מיקום המנהרות והצוותים שאחראים על בנייתן מסווגים ביותר. חלק מהמנהרות הללו נועדו להחדיר מחבלים, חלקן נועדו לפוצץ מוצבים או סיורים של צה"ל וחלקן להעביר לוחמים מאזור לאזור.

את התגובה לאיום המנהרות מוביל חיל ההנדסה באמצעות פלוגת "סמור" של יחידת יהל"ם, המתמחה באיתור מנהרות, הפענוח המתווה שלה ובטיהורן מחומרי חבלה וממחבלים. נוסף על כך, חיל ההנדסה מפעיל כלים כבדים שמטרתם לחפור לעומק הקרקע ולאתר את פתחי המנהרה וההסתעפויות שלה. ככל שהתרחב האיום והגיעו התרעות רבות יותר על עצם קיום מנהרות, כך יותר ויותר יחידות בצה"ל החלו לעסוק באיום מתחת לקרקע, ובהן יחידת שלדג, כדי להיערך לאיומים השונים בכמה חזיתות.

sheen-shitof

עידן חדש בלייזר

החברה הישראלית שהמציאה את מסירי השיער עושה זאת שוב

בשיתוף Epilady
נשק שנמצא במנהרה בכרם שלום. יולי 2014. דובר צה"ל
איום אסטרטגי. כלי הנשק שנותרו בפתח המנהרה/דובר צה"ל

בעזה יש כיום 12,000 אנשים העוסקים בחפירת מנהרות ובעלי תפקידים שונים בתחום, מרביתם מובטלים בשל המלחמה שהכריזו המצרים בציר פילדלפי שבגבול בין מצרים לרצועה. עד היום נסגרו יותר מ-90% המנהרות מתחת לציר פילדלפי.

את חשיבותן של המנהרות הבינו בחמאס אחרי מלחמת לבנון השנייה, שבה הצליח חיזבאללה לעכב את צה"ל ולהסב לו אבדות במסגרת המלחמה מבונקרים שכונו "שמורות הטבע", שבהם איבד צה"ל מיתרונו המובהק בלוחמת היבשה. לכן, לשם השגת יתרון כשזה בחר חמאס בשלושה ערוצים: ייצור של רקטות בכמויות גדולות ומסוגים שונים, המוכיחות את יעילותן במבצע "צוק איתן", רכישת מערכים מסווגים כמו מזל"טים ובניית מנהרות.

לפניות לכתב: amirbohbot@walla.com

כלי הנשק שנמצאו במנהרה בכרם שלום. יולי 2014. דובר צה"ל
כלי הנשק שנמצאו במנהרה בכרם שלום. יולי 2014/דובר צה"ל
נשק שנמצא במנהרה בכרם שלום. יולי 2014. דובר צה"ל
נשק שנמצא במנהרה בכרם שלום. יולי 2014/דובר צה"ל
פתח המנהרה שנחשפה בכרם שלום. יולי 2014. דובר צה"ל
תיעוד האירוע/דובר צה"ל
סיכול חדירת מחבלים בכרם שלום. יולי 2014. דובר צה"ל
סיכול חדירת מחבלים בכרם שלום. יולי 2014/דובר צה"ל
כרם שלום. יולי 2014. שי מכלוף
כוח צה"ל בזירת האירוע ליד כרם שלום/שי מכלוף

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully