אש בבירה: "הזעקנו צוותים מכל הארץ, זה ייקח זמן"

השר לביטחון הפנים אהרונוביץ' הגיע למוקד השריפה בירושלים, שהובילה לפינוי מאות. התושבים: "האוויר היה מחניק עד כדי שיעול, כמה בתים ניזוקו, שוטרים ביקשו שנפנה את הבתים"

דנה ירקצי, יאיר אלטמן ויוסי אלי
25/06/2014
צילום: אריק אבולוף, שרית נח, תום ועדי – מבזקי חדשות בזמן אמת, עריכה: טל רזניק

מאז שעות הצהריים (רביעי) משתוללת שריפה ביער ירושלים, סמוך ליד ושם. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הגיע למוקד הדליקה. "אנחנו מתעסקים בעיקר בשכונות מאחוריי, בשכונות הסמוכות לשריפה", אמר אהרונוביץ'. "יש כמה דירות שעלו באש, את הנזקים של אותן דירות נבדוק לאחר מכן". באשר למאמצים לכיבוי השריפה, אמר "מטוסים עובדים, הזעקנו מכל הארץ כבאיות לירושלים. יש פה עשרות צוותים וכרגע הבעיה המרכזית זה ההשתלטות".

עוד בוואלה! חדשות:
גרמן הודיעה: לא יהיה שר"פ בבתי החולים הציבוריים
אם החטוף נגד נתניהו: "הסכם האסירים חסר אחריות"
היסטוריה: מעבידים יחויבו להעסיק בעלי מוגבלויות

מוקד השריפה ביער ירושלים(צילום: טלי מאייר )

השר אהרונוביץ' התייחס גם לשריפה סמוך ליישוב נטף, שהחלה להתפשט לכיוון הבתים. "גם שם התחלנו בפינוי כי יש חשש גם שם", אמר. "המאמץ המרכזי הוא בירושלים, המאמץ המשני הוא בנטף. זה ייקח כמה זמן, אבל אני מקווה שהשריפה תיכבה. זו לא שריפה ראשונה ולא אחרונה".

אברהם, תושב רחוב שמריהו לוין בקריית יובל ששהה עם בתו באותם רגעים ברחוב שפונה סיפר, "הייתי עם בתי בת השנתיים בבית חמי והתחלנו להריח ריח כבד של עשן, חלקיקים החלו להיכנס מהחלונות, התחלנו להבחין במסוקים באוויר". לדבריו, "הסתכלנו מהרחוב וראינו שבסוף הרחוב עולה עשן רב. למקום הגיעו כוחות משטרה רבים שסגרו את הרחוב ומנעו כניסה אליו, באמצעות מגפון הם קראו לכל התושבים לצאת מהבתים.

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן הזה יכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל

"זה ממש לא נעים באמצע היום לעזוב את הבית. הגיע לכיוון ביתנו איש משטרה וביקש מאיתנו לעזוב את הבית, עלינו לרכב ונסענו לבית של קרובי משפחתנו. כשיצאנו מהבית האוויר היה אביך מאוד והיה מחניק עד כדי שיעול, שמענו שכמה בתים ניזוקו, אנחנו מקווים שכוחות הכיבוי יעצרו את השריפה".

תום כלף, תושב אחד הרחובות הסמוכים סיפר, "בערך בשלוש בצהריים התחלנו להריח ריח שרוף ושמענו בחדשות שיש שריפה באזור נטף. לא חשבנו שזה יכול להגיע אלינו אבל הריח הלך והחריף וראינו הרבה עשן, ירדנו למקור העשן ואז ראינו שריפה גדולה ביער. אני חמש שנים פה וזו פעם ראשונה שאני רואה כזה דבר".

כלף הוסיף כי "אני גר עם כל המשפחה פה. אני כרגע שני רחובות מהשריפה, ברחוב גורדון. כולם עדיין בבית למרות שפינו חלק מהרחובות הסמוכים לנו. עזרנו לשוטרים לפנות את האזור והיה קטע מפחיד בשמריהו לוין – ראינו את השריפה ביער למטה ומתנדב של 'איחוד הצלה' אמר לנו ללכת מפה מהר. תוך שלוש דקות באמת זה הגיע עד למקום שהיינו בו ומזל שהוא הזהיר אותנו. השריפה התפשטה מהר מאוד. יש מסוק למעלה שמודיע לרחובות להתפנות בנוסף למסוקי הכיבוי. בינתיים אנחנו לא בסכנה של פינוי".

הר הרצל, היום(צילום: תמונות גולשים, אודליה בלעיש)
שריפה משתוללת בעין כרם, ירושלים(צילום: מערכת וואלה! NEWS, אסף אברס)

לילך זוננשיין המתגוררת ברחוב זנגוויל סיפרה, "התפננו מרצוננו בגלל העשן. אי אפשר היה לנשום פה. העשן היה בתוך הבית, יש לי שני ילדים ולא רציתי לקחת את הסיכון". היא הוסיפה כי "עכשיו חזרנו הביתה כי יש פחות עשן, כדי שהילדות יתרחצו וכדי שנוכל לארגן דברים למקרה שנצטרך להתפנות".

מנהל מינהל קהילתי יובלים, יחיאל לוי, הסביר על ההיערכות במינהל ובמתנ"סים לקראת קליטת התושבים שפונו. "מרגע שהתחילה השריפה פתחנו חפ"ק של החברה למתנסים בשני מוקדים: בפיליפ ליאון וברחוב שטרן ואנחנו ערוכים לקלוט משפחות ובודדים שיתפנו". לדבריו, "היו אצלנו כ-30 איש וחלקם כבר חזרו הביתה. חלק מחכים פה שיירגעו הדברים – בעיקר קשישים ונכים. צוות מהרווחה שנמצא כאן עושה טלפונים יזומים ומוודא עם קשישים ונזקקים אם הם צריכים עזרה. אנחנו נערכים ללילה, אם יהיה צורך בפינויים נוספים".

השריפה הגדולה הביאה גם לפינוי העובדים והמבקרים ביד ושם, הסמוך למוקד האש. בשעות אחר הצהריים החלה האש להתפשט לעבר מוסד ההנצחה הלאומי ובארבע אחר הצהריים הנהלת יד ושם קיבלה החלטה לפנות לאלתר את כל העובדים והמבקרים עקב חשש לשלומם. איריס רוזנברג, דוברת יד ושם, אמרה כי: "אנחנו מחזקים את ידי כוחות הכיבוי והביטחון ומקווים שהאש לא תגיע לתוך יד ושם".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הצטרף לחפ"ק שנפתח בהר הרצל, ומנהל משם את פעילות כלל הגורמים העירוניים בשטח. צוותי אגף חירום וביטחון פועלים בשטח לסייע לכוחות ההצלה בפינוי תושבים מהבתים באזור. גם צוותי אגף הרווחה נמצאים בשטח ונותנים מענה לצרכי התושבים שפונו מבתיהם אל מתנ"ס פיליפ ליאון בשכונה.

לפניות לכתבים:
דנה ירקצי - danayark@walla.co.il
יאיר אלטמן - talk2yaira@walla.com

שריפה בעין כרם, ירושלים(צילום: תמונות גולשים, קרדיט: ישראל אריאל)
שריפה השריפה כפי שנצפית מקומה 15 במגדל העיר, ירושלים(צילום: עמית ברק - סוכנות תצפית)
שריפה משתוללת בעין כרם, ירושלים(צילום: אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)
שריפה בעין כרם, ירושלים(צילום: טלי מאייר )
שריפה בעין כרם, ירושלים(צילום: תמונות גולשים, גיל שילה)
שריפות. צילום מסך
שריפות(צילום: צילום מסך)
שוטר בתהליך פינוי תושבים מבתיהם(צילום: טלי מאייר )
תושבים מפונים בירושלים(צילום: טלי מאייר )
שריפה בעין כרם מפנים תושבים מהבתים, ירושלים(צילום: טלי מאייר )
שריפת חורש בשכונת עין כרם בירושלים 25 ביוני 2014(צילום: אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)
שריפה משתוללת בעין כרם, ירושלים(צילום: אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)
שריפה בעין כרם, ירושלים(צילום: טלי מאייר )
השריפה מכיוון עין כרם(צילום: טלי מאייר )
שריפה משתוללת בעין כרם, ירושלים(צילום: אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)
שריפה בעין כרם, ירושלים(צילום: טלי מאייר )

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully