מצרים: שבע שנות מאסר לשלושה עיתונאי אל-ג'זירה

בית המשפט גזר עונשים כבדים על השלושה שהורשעו ב"הפצת שקרים" ובתמיכה ב"אחים המוסלמים". שר החוץ קרי ביקש אמש מסיסי להקל בעונשים. נאשם נוסף שוחרר אחרי ששבת רעב 147 יום

סוכנויות הידיעות
23/06/2014
עיתונאי אל-ג'זירה בבית המשפט בקהיר בחודש שעבר. מימין: באהר מוחמד, פיטר גרסט ומוחמד פהמי(צילום: AP)

בית המשפט במצרים גזר הבוקר (שני) עונשי מאסר כבדים על שלושה עיתונאים מרשת אל-ג'זירה, שהורשעו בעבירות טרור והסתה.

המשפט, בבית הדין הפלילי בקהיר, התנהל ללא הצגת ראיות לאשמתם של השלושה, שהכחישו את טענות התביעה לפיהן פעלו ל"הפצת שקרים באמצעות פרסומים כוזבים".

השלושה - הכתב האוסטרלי פיטר גרסט, המפיק המצרי באהר מוחמד ומנהל תחנת אל-ג'זירה בקהיר, המצרי-הקנדי מוחמד פהמי - הורשעו בתמיכה ב"אחים המוסלמים". נאשם רביעי שנשפט בהיעדרו נידון ל-10 שנות מאסר. בבית המשפט נכחו הבוקר שגרירים זרים, בין היתר מאוסטרליה ומבריטניה.

בסך הכל עמדו לדין 20 נאשמים, תשעה מהם עובדי רשת אל-ג'זירה. משפט העיתונאים עורר ביקורת בינלאומית חריפה נגד מערכת המשפט במצרים, הפועלת לרמוס את חופש העיתונות ביתר שאת מאז עלייתו של סיסי לשלטון.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, שביקר אתמול בקהיר, ניסה גם הוא ללחוץ על הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי לבטל את תיקי האישום. גם ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, התקשר לסיסי וקרא לשחרור העיתונאים.

בחודש שעבר, וללא נימוק:
מצרים זיכתה צלם אל-ג'זירה ועשרות מתומכי מורסי

השופט בקהיר, הבוקר, עם משקפי שמש לעיניו:

תנועת "האחים המוסלמים" הוצאה מהחוק אחרי הדחתו של הנשיא מוחמד מורסי בשנה שעברה, והוכרזה ארגון טרור. קהיר הסתכסכה מאז עם קטאר, שאל-ג'זירה נמצאת בבעלות בית המלוכה שלה.

שלושת העיתונאים נעצרו בחודש דצמבר 2013, במסגרת פשיטת כוחות הביטחון על תומכיו של מורסי, והוחזקו מאז במעצר בכלא "טורה". בשבוע שעבר שוחרר ממעצר עיתונאי נוסף של אל-ג'זירה שהועמד לדין בפרשה, עבדללה אל-שאמי. הוא שבת רעב במשך 147 ימים במחאה על מעצרו, ובית המשפט הורה לשחררו מחשש להידרדרות במצבו הבריאותי.

לקריאה נוספת
"האקרים של הממשל האמריקני פרצו למחשבי אל-ג'זירה"

עוד בוואלה!

התחרות המתוקה ביותר בעולם חוזרת לישראל

בשיתוף גרבר
עבדללה אל-שאמי, ששוחרר אחרי שביתת רעב ארוכה, בשבוע שעבר בקהיר(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully