תכנית נתניהו: בלי נשיא לחצי שנה, והסמכויות יצומצמו

ראש הממשלה ממשיך לקדם את ההצעה. לבני ולפיד קידמו בעבר הצעות דומות. "לא חסרה היתכנות"

עמרי נחמיאס
11/05/2014
צילום: לע"מ, מור שאולי, טל אנגלנדר, ערוץ הכנסת; עריכה: יאיר דניאל; קריינות: אביב אברמוביץ'

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לקדם את יוזמתו לדחות את הבחירות לנשיאות בחצי שנה, למרות התנגדותם של כמה מחברי סיעתו. על פי הצעה שמקדם נתניהו, אשר מהווה ריכוך ליוזמה המקורית עליה דווח בשבוע שעבר, מוסד הנשיאות לא יבוטל כליל, אולם תישלל מהנשיא הזכות להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מראשי הסיעות בכנסת, לפי שיקול דעתו הבלעדי.

עוד בוואלה! חדשות:
ג'ודי שלום ניר מוזס: "הייתי שמחה להיות בבית הנשיא"
לאחר ההפגנה בעפולה: עימותים, עצורים ויידוי אבנים
"ההשוואה בין נאציזם ל'תג מחיר' עוברת את הגבול"

על פי הצעת נתניהו, שנתמכת בשתי הצעות דומות של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ויו"ר התנועה ציפי לבני, ראש המפלגה הגדולה ביותר הוא זה שירכיב באופן אוטומטי את הממשלה, מבלי שלנשיא תהיה מעורבות בעניין. בפרק הזמן שבו יידחו הבחירות, יכהן יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין באופן זמני כממלא מקום הנשיא.

עוד בוואלה!

צפו: העשיר החליט להתווכח עם המלך ושלף תירוץ משכנע

מוגש מטעם שובה ישראל
על פי הצעתו, ראש המפלגה הגדולה יקים את הממשלה. נתניהו(צילום: שלומי גבאי)

לכל אחד מראשי המפלגות אינטרס שונה לקדם את היוזמה. נתניהו היה מעדיף שהסמכות להטיל את הרכבת הממשלה על אחד מראשי הסיעות לא תהיה בידיו של הנשיא. ללבני יש אינטרס לקדם את היוזמה, בגלל טראומת בחירות 2009 - אז הייתה קדימה המפלגה הגדולה ביותר אך לא הרכיבה את הממשלה. שלישי הוא לפיד, שהצעה ברוח דומה נכללה בתכנית המקורית שלו לשינוי שיטת הממשל. סיעת יש עתיד תדון בנושא מחר בצהריים.

רבים מחברי הכנסת של הליכוד אמרו כי יתנגדו ליוזמה, אולם גורמים המעורים בגיבוש ההצעה אמרו הבוקר (ראשון) לוואלה! חדשות: "שחקני המפתח הן השותפות הקואליציוניות. מגישושים שנעשו, זה לא חסר היתכנות". לדברי הגורמים, "יש רצון להימנע ממצב שבו יש הרבה מפלגות, ולנשיא יש יכולת לא לממש את רצון העם באשר למי יעמוד בראשות הממשלה".

ראש הממשלה המריא אמש ליפן, וישוב ארצה רק בסוף השבוע. בנוסף, בעוד כשלושה שבועות תיסגר מליאת הכנסת ליומיים בגלל חג שבועות. הבחירות לנשיאות ייערכו בטווח שבין ארבעה לשישה שבועות מהיום, ושינוי בשיטה, אם יתרחש, יצטרך לעבור בימים הקרובים.

תומך בהצעת נתניהו. השר יאיר לפיד(צילום: יואב דודקביץ')

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully