מחיר ההתעלמות מ"תג מחיר"

כמעט מדי יום מרוססות כתובות נאצה על מסגד או כנסייה או מנוקבים צמיגי מכוניות של מוסלמים ונוצרים מבלי שהממשלה עושה דבר בעניין. הגיעה העת שהרוב הדומם יאמר את דברו

ד"ר רון קרוניש
04/05/2014

יש לעצור את התפשטות מגפת פשעי השנאה בישראל באופן מידי. מגיפה זו חייבת להיעצר. הסוגיה דחופה ביותר ואין להמשיך לטאטא אותה מתחת לשטיח. בכל יום, ולעתים פעמיים ביום, מתרחשים פשעי שנאה ומקרי ונדליזם המבוצעים על ידי יהודים נגד מסגדים וכנסיות בישראל. אתמול, זה היה מסגד. היום כנסייה. במה יפגעו מחר? יותר מ-30 כנסיות ומסגדים נפגעו ממעשי ונדליזם בשנה האחרונה, ואף אחד מהמבצעים לא הובא לדין. השאלה היא מדוע?

אם המקרה היה הפוך – פגיעה של פלסטינים בבתי כנסת ומוסדות יהודיים – מבצעי הפשעים היו ודאי נעצרים באותו היום והיו ב"מעצר מנהלי". כולם יודעים זאת. משוא הפנים המוסרי שקוף לעיניי כל.

הכעס גובר והולך. אלפי יהודים וערבים מתחילים להפגין נגד התופעה, אך בכך אין די. יתכן שאנחנו צריכים מאות אלפי אנשים, ואפילו מיליונים. הגיע הזמן שהרוב השקט יתעורר ויתבע פעולה מהממשלה שלו.

מדהימה לחלוטין ובלתי ניתנת להסבר העובדה שממשלת ישראל מסתפקת בתשלום מס שפתיים על כך ומורה לרשויות אכיפת החוק לפעול במהירות ובאופן נמרץ לבלימת התופעה. ואז מאומה לא נעשה: חודש אחר חודש, שבוע אחר שבוע ויום אחר יום. והמצב מידרדר מדחי אל דחי.

עוד בוואלה!

השינוי מתחיל בהם: איך מלמדים ילדים להתחיל למחזר?

בשיתוף תמיר

כל ה"חשודים" מוכרים

לא זו בלבד שכלום לא נעשה עד כה מצדה של הממשלה לטיפול רציני בתופעה, מטרידה אותנו, הפעילים בקואליציית "תג מאיר" – הידיעה, שזהות מבצעי אותם פשעים ידועים היטב לרשויות החוק.

כרמי גילון, ראש השב"כ לשעבר אמר בחודש דצמבר האחרון שלא רק הילדים המבצעים מעשים אלה ידועים לשירות הביטחון, אלא גם הרבנים שלהם, המסיתים אותם לבצע פעולות אלה, מוכרים היטב לשרות הביטחון הכללי. בדיוק כפי שהרבנים שהסיתו בעבר היו ידועים היטב. יתרה מזו, ישנו חוק בישראל נגד הסתה והמרדה. על פי גילון, מעולם לא נעשה שימוש בחוק זה נגד רבנים אלה. והגיעה השעה להשתמש בחוק זה, ולאכוף אותו. דברים אלה נאמרו על ידי גילון בצורה הברורה ביותר.

כולנו יודעים מי הם, היכן הם נמצאים ובאיזה ישיבות הם לומדים ומטיפים. האם מדובר בעצימת עין אחת וכניעה לכוחות קיצוניים משיקולים פוליטיים צרים? האם זוהי "המדינה היהודית" שהממשלה שלנו תובעת מהפלסטינים להכיר בה? להיפך - פעולות אלו עומדות בסתירה לערכים יהודים הומניסטיים אמתיים. מדובר בחילול השם.

האם הממשלה שלנו איבדה לחלוטין את המצפון המוסרי שלה? כמו כן, מדוע איננו שומעים את יהודי התפוצות? הם מצטיינים בהשמעת קולם בכל הקשור לשטח תפילה לנשים ברחבת הכותל המערבי, או לנוכח תופעות של אנטישמיות באירופה, אבל מדוע לא שומעים אותם עכשיו? מדוע אינם משמיעים קול צעקה ברור: "זוהי לא ישראל שחלמנו עליה, זוהי לא המדינה היהודית שערכיה חקוקים במגילת העצמאות". הם צריכים לתבוע פעולה מהממשלה ורשויות אכיפת החוק של ישראל. מיד. לא בעתיד. לא אחרי שיגרם כל כך הרבה נזק.

והיכן היא המנהיגות הרבנית בישראל? ובתפוצות? הם צריכים להטיל את כובד משקלם למאבק בתופעה מיד, ללא דיחוי. בשבוע שעבר, קראנו בתורה בפרשת "קדושים" כיצד מוטל על העם היהודי לחקות את האלוהים לא רק באמצעות אהבת רעיהם כפי שהם אוהבים את עצמם, אלא גם בכל הנוגע ליחס לגר והנכרי החיים בקרבם. הגיע הזמן שהממשלה שלנו ורשויות אכיפת החוק יממשו ערך יהודי בסיסי זה.

הכותב הוא רב ומשמש כמנכ"ל המועצה המתאמת הבין דתית בישראל השותפה בקואליציית "תג מאיר"

מעוניינים לפרסם מאמר במדור הדעות? כתבו לנו למייל op-ed@walla.net.il

המאמרים המתפרסמים במדור הדעות משקפים את עמדת הכותבים בלבד

  • תג מחיר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully