מחאה בוואדי ערה: "מי ישלם המחיר על הצתת המסגד?"

1,200 הפגינו בצומת אום אל-פחם בעקבות הצתת מסגד בעיר. כוחות משטרה גדולים היו במקום, אולם לא נרשמו אירועים חריגים. "על הממשלה לנהוג כלפי פושעי 'תג מחיר' כטרוריסטים"

שלומי גבאי
צילום: שלומי גבאי, עריכה: טל רזניק

כ-1,200 בני אדם הפגינו אתמול (שני) בצומת אום אל-פחם במחאה על אירוע "תג מחיר", במהלכו הושחת מסגד ערק אל שבאב בעיר בשבוע שעבר, וכתובות נאצה רוססו על חומותיו. ההפגנה הסתיימה ללא אירועים מיוחדים, אולם במהלך ההפגנה נחסם לסירוגין לתנועה כביש 65.

כוחות משטרה, יס"מ ומג"ב גדולים נערכו במקום, אולם ההפגנה התנהלה ללא הפרות סדר מיוחדות. מפגינים חסמו את הכביש, אך מארגני ההפגנה פינו אותם. במשטרה חששו כי גורמים קיצוניים ישליכו אבנים על רכבים ישראלים העושים דרכם בכביש ואדי ערה. עם זאת, נרשם אירוע בודד של יידוי אבנים לעבר אוטובוס "אגד" של קו 845, שהסתיים ללא נפגעים וללא נזק.

עוד בוואלה! חדשות:
"נייהד את העיר": עיריית ירושלים החרימה חמץ למוסלמים
פירוק הרשות? לאבו מאזן יש יותר מדי להפסיד
ליברמן: עושה הכל כדי שאום אל-פחם תסופח לפלסטין

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
"ראש הממשלה, קח אחריות ותיאבק בגזענות". ואדי ערה, היום (צילום: שלומי גבאי)

המפגינים נשאו דגלי פלסטין, כמו גם שלטים, עליהם נכתב: "ראש הממשלה, קח אחריות ותיאבק בגזענות", ו"מי ישלם את המחיר על תג מחיר?". חברי הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש) ועיסאווי פריג' (מרצ) נכחו במקום, כמו גם חבר הכנסת לשעבר טאלב א-סנע וראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, שייח' ראאד סלאח.

"תג מחיר החוצה". המפגינים, היום (צילום: שלומי גבאי)

א-סנע אמר: "כמו שממשלת ישראל יודעת לפעול בדובאי ולתפוס ספינת נשק שמגיעה לתחומיה, חובה עליה ללכוד את חברי ארגון הטרור 'תג מחיר' ולהעמיד אותם לדין, מפני שהם ארגון טרור לכל דבר. זוהי אוזלת יד של המשרד לביטחון פנים, ויש לארגון טרור הזה לגיטימציה בתוך הממשלה".

ח"כ פריג' הוסיף: "שתיקתו של ראש הממשלה בנושא 'תג מחיר' היא נבזית ומובילה אותנו לאסון. מפלגת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט מובילה את ממשלת ישראל למקום מאוד לא טוב, ונותנת לגיטימציה לפושעים לבצע את זממם". פריג' טען כי על הממשלה לפצות את נפגעי אירועי תג מחיר "כפי שהיא מפצה את נפגעי פעולות האיבה", ושעליה "לנהוג כלפי הפושעים כארגון טרור".

שייח' ראאד סאלח וטאלב א-סנע, בהפגנה היום (צילום: שלומי גבאי)

מוקדם יותר אתמול, הגיבה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, להודעת הגינוי של שר החוץ, אביגדור ליברמן, להצתת המסגד, במסגרתו התייחס גם לכוונתו להעביר את העיר לשליטת הרשות הפלסטינית, ואמרה: "ליברמן מוביל מסע של 'תג מחיר' פוליטי נגד אזרחי ישראל הערבים ונציגיהם. דבריו הם הסתה ברורה שנועדה להבעיר את השטח בקרב אזרחי ישראל הערבים".

"במישור הערכי אין הבדל בין ההצעה להעביר את אוכלוסיית אזרחי ישראל הערבים לריבונות הרשות הפלסטינית, ולעודד בכך מהלך כפוי של שלילת אזרחות, יחד עם המהלך של העלאת אחוז החסימה, שנועד למנוע מהאזרחים הערבים ייצוג בכנסת, לבין שריפת המסגדים", הוסיפה גלאון, "שניהם צומחים מאותה קרקע של לאומנות וגזענות".

(עדכון ראשון: 20:40)

(צילום: שלומי גבאי)
(צילום: שלומי גבאי)
(צילום: שלומי גבאי)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully