משפט הולילנד מגיע להכרעה בעליון

הסיקור העולמי: "אדריכל מלחמת לבנון 2" בדרך לכלא

אתרי החדשות הזרים סיקרו בהרחבה את הרשעתו בשוחד של ראש הממשלה לשעבר אולמרט, אך נזהרו מלהעמיק בפרשה הסבוכה והפתלתלה - שאפילו בישראל מתקשים להסבירה

אוריה כנף
31/03/2014
עריכה: גדי וינסטוק, קריינות: אביב אברמוביץ'

(צפו בסיקור הדרמה בבית המשפט היום)

הרשעה של מנהיג מדינה לשעבר היא עניין מסקרן עבור עיתונאים זרים. ואכן, כלי התקשורת ברחבי העולם סיקרו הבוקר (שני) בהרחבה את הפסיקה, בה הורשע ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בשוחד בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

אך לא היה קל לאתר את הידיעות הללו: רובן נקברו בתחתית עמודי הבית של אתרי החדשות הזרים. חלקן לא זכו אפילו להגיע אליו. הכותרות הראשיות באתרים רבים הופקעו לדיווחים הנוגעים לדו"ח האקלים של האו"ם שפורסם הבוקר. מסביב נפרשו ידיעות שונות, שכנראה סיקרנו יותר את הגולשים בעולם: חילופי אש בין שתי הקוריאות או תוצאות הבחירות בטורקיה, המשבר באוקראינה, וכרגיל - הניסיונות המתמשכים לאתר את המטוס המלזי, המתעתע במחפשיו זה יותר משלושה שבועות.

רבים מאתרי החדשות שסיקרו את הרשעתו הדרמטית של ראש הממשלה הישראלי לשעבר הסתפקו בידיעות קצרות; המחסור בזמן להכנה מראש של דיווחי עומק, או חוסר העניין עבור הקהל המקומי, תרמו את שלהם; לא מעט מהאתרים הגדולים הסתפקו במשיכת כתבות ראשוניות מסוכנויות הידיעות הבינלאומיות (אי-פי, רויטרס או סוכנות הידיעות הצרפתית). אולי אחרי שנשיא ישראלי הורשע באונס, הרשעה בשוחד היא כבר פחות מסקרנת; ואולי דווקא חוסר ההבנה בתיק הסבוך והפתלתל הרתיע את האתרים הזרים מלצלול לעומק הפרשה. לפיכך, הכותרות היו אובייקטיביות למדי, ונזהרות מלחרוג מטווח ההרשעה.

אהוד אולמרט ושולה זקן, הבוקר בבית המשפט המחוזי בת"א(צילום: מערכת וואלה! NEWS, עידו ארז)

העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס", הנוטה בדרך כלל לספק נבואות קודרות לעתידה של ישראל ולנתח את הנעשה בה, הסתפק בתחילה בפרסום כתבה של סוכנות הידיעות רויטרס. תחת הכותרת "בית משפט בישראל הרשיע את ראש הממשלה לשעבר אולמרט בפרשת שוחד", נכתב כי "ככל הנראה" ההרשעה תמנע ממנו לשוב לפוליטיקה.

אולמרט הוגדר בכתבה כ"איש מרכז, שזכה להכרה בינלאומית בשל מאמציו להסדר שלום עם הפלסטינים". כעבור שעתיים, פורסם דיווח מפורט ומעמיק בהרבה מאת שליח העיתון לישראל, ג'ודי רודורן, בו הוזכר הרקע הפוליטי האמיתי ממנו הגיע אולמרט. "מדובר בהרשעה החמורה ביותר אי פעם נגד בכיר ישראלי בדרג כזה", קובעת רודורן.

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: הסוד לשיפור כעת במבצע

מוגש מטעם "גברא"
סיקור ההרשעה ברשת בי-בי-סי, הבוקר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

ברשת בי-בי-סי מספקים רקע ביוגרפי קצר: "אולמרט מונה לראש ממשלה בינואר 2006, אחרי שאריאל שרון לקה בשבץ. בשנים 2003-1993 הוא כיהן כראש העיר ירושלים". ב"גארדיאן" מספקים תזכורת מסוג שונה: "כראש ממשלה, אולמרט ייזכר כאדריכל מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 ואדריכל המבצע בעזה, שהחל ב-27 בדצמבר 2008 וארך שלושה שבועות".

ה"קוריירה דלה סרה" האיטלקי מדגיש: "אהוד אולמרט הוא ראש הממשלה הישראלי הראשון המורשע בשחיתות (...) לפי הפסיקה, מיליוני דולרים לא-חוקיים עברו מיד ליד במסגרת מיזמי נדל"ן, תוך כדי עבירות על חוקי תכנון ובנייה".

בעיתון הספרדי "אל-מונדו" מדווחים מהשטח: "הפסיקה של השופט (דוד) רוזן חוללה רעידת אדמה פוליטית ותקשורתית בישראל. לא רק משום שהיא פוסלת את האפשרות שאולמרט יחזור לשלטון, אלא גם משום שהוא צפוי ללכת לכלא".

"זה לא יום קל עבור אולמרט", מצטט ה"וושינגטון פוסט" בקצרה את רועי בלכר, פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר.

uriah_c@walla.net.il

סיקור ההרשעה ב"גרדיאן" הבריטי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
ב"אל-ערביה" הסתפקו בכותרת מסוכנות הידיעות הצרפתית: "רה"מ לשעבר של ישראל הורשע בשוחד".(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
ה"קוריירה דלה סרה": ראש הממשלה לשעבר אולמרט הורשע בשחיתות.(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
ה"דר שפיגל": "ראש הממשלה לשעבר אולמרט הורשע בפרשת נדל"ן"(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
סוכנות הידיעות הצרפתית סיפקה השראה לרבים בסיקור ההרשעה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
סיקור ההרשעה ב"לה מונד" הצרפתי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
סיקור ההרשעה ב"אל-מונדו" הספרדי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully