האסירים מוחים על האזנה לשיחותיהם – בקללות

נוהל חדש דורש מהאסירים להזדהות בקולם לפני תחילתה של שיחת טלפון, המוקלטת על ידי בית הסוהר. "המחסל" אבנר הררי מחה על הנוהל – והקליט קללה עסיסית נגד הסוהרים. האזינו

יוסי אלי
צילום: דניאל בוק, עריכה: טל רזניק

"אני מבקש להתקשר החוצה עכשיו" – זהו המשפט שאסירים נדרשים לומר לאחרונה על מנת שקולם יזוהה והם יוכל לטלפן למישהו שנמצא מחוץ לגבולות הכלא. אם לא יאמרו זאת בדרך זו, שיחותיהם ייחסמו. כך קרה גם במקרה של אבנר הררי, מי שבעבר נחשב ל"מחסל" של ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל. בדיון בוועדת הפנים של הכנסת היום (רביעי) נחשף כי שירות בתי הסוהר דורש מאסירים לתת חתימות קול ביומטריות מאסירים, מבלי שהוסמך לכך בחוק. הנוהל החדש גרם להתנגדות בקרב האסירים, ואחד מהם החליט למחות עליו. בדיון היום הושמעה שיחה של הררי, שבה במקום לומר את המשפט הנדרש, אמר: "אני מבקש להתקשר החוצה עכשיו, יא מז**** בתחת".

הדיון בוועדת הפנים עסק במערכת שח"פ – מערכת טלפוניה משוכללת שברשות השב"ס, המסוגלת להאזין לשיחות, לנטר ולהקליט אותן. בדיון עלו שאלות ותלונות רבות הנוגעות למערכת. בפתח הדיון התברר כי השב"ס פעל בניגוד להנחיית יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (הליכוד), שביקשה בדיון קודם שלא להפעיל את המערכת עד לבירור עתירה העומדת ותלויה בבג"ץ. התברר כי למרות בקשתה של רגב, שב"ס הפעיל את המערכת ב-13 מתוך 22 בתי הסוהר. רגב הורתה כי הוועדה תפנה לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' וליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין על מנת לקבל הנחיות כיצד יש לפעול כאשר השב"ס פועל בניגוד להחלטות הכנסת.

עוד בנושאי משפט ופלילים:
גופת חייל בן 19 שנעדר נמצאה בשולי כביש בנשר
עדות הקטינה: "ברלד הבטיח שאופיע בטלוויזיה"
בעל פיצוצייה נרצח בנתניה, החשוד נלכד

טוב לדעת (מקודם)

שיטת השחייה שתשנה לכם את החיים (ותהפוך אתכם לחטובים)

לכתבה המלאה

הנוהל לא מוצג לאסירים במלואו

רגב ביקשה מהשב"ס להתייחס לכמה סוגיות. כך לדוגמה, בדיון התברר כי מחיר השיחה נמוך בממוצע ממחיר שיחה באמצעות טלכרט. עם זאת, שיחה באמצעות מערכת "בינת" שבה עושים שימוש אנשי השב"ס כעת יקרה בהרבה מאשר השימוש בטלפון נייד או הנייח מחוץ לכלא. לפי הנתונים, בעוד אסיר ישלם 0.14 שקלים לדקה, מחוץ לכלא עלות שיחה לדקה היא 0.072 שקלים לדקה.

עוד התברר כי השב"ס עצמו אינו רשאי להאזין לשיחות, ולדבריהם של נציגי השב"ס, אכן אינו מאזין. המשטרה או השב"כ יכולים לבקש צו בית משפט להאזנה. אלא שבדיון הודה משרד המשפטים כי עדיין אין בחוק הסדרה לנטילת חתימות קול ביומטריות. נציגי השב"ס הסבירו מצדם כי נעשה שימוש בחתימת הקול כדי לאפשר את ההתקשרות – שאותה ניתן גם לעשות גם באמצעות "כרטיס קרבה". האסירים מתבקשים לחתום על אישור למתן חתימת קול, אולם הנוהל לא מוצג להם במלואו.

תפעיל מבקרים שיוודאו כי האסירים מבינים על מה חתמו. יו"ר הוועדה רגב (צילום: נועם מושקוביץ)

יו"ר הוועדה רגב דרשה כי עד שהנושא יוסדר, כל 7,000 האסירים העושים שימוש במערכת יוחתמו מחדש ותוסבר להם מהות המערכת ומשמעות מתן חתימת הקול. בנוסף, דרשה רגב כי לא ייעשה שימוש במאגר הקול בכל הנוגע לעבירות מהעבר. רגב אף ציינה בתום הדיון כי תפעיל כמה מבקרים על מנת לוודא שאסירים שאישרו בחתימתם את נטילת חתימת הקול אכן הבינו את משמעות חתימתם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully