אלה זוכי עיטור הנשיא של 2014; איפה המזרחים?

לוואלה! חדשות נודע כי לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל יצטרפו השנה בקבלת העיטור היוקרתי הרב לאו, רות דיין וסטף ורטהיימר. מבדיקה עולה שרק מזרחי אחד זכה עד כה. צפו במהדורה

23/02/2014
צילום מסך

הרב הראשי האשכנזי לשעבר ישראל מאיר לאו, הפעילה החברתית רות דיין, והתעשיין סטף ורטהיימר יזכו בעיטור הנשיא לשנת 2014 – כך נודע לוואלה! חדשות. השלושה מצטרפים לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שדבר זכייתה בפרס כבר פורסם.

מסקירת הרשימה, יחד עם רשימת הזוכים משנים עברו, עולה כי מתוך 23 הזוכים ישנו רק מזרחי אחד – השר לשעבר אביגדור קהלני. כשליש מהזוכים הם זרים, כמו קלינטון ואובמה. כל השאר הם ישראלים או יהודים ממוצא אשכנזי. כמו כן, עד כה לא זכה שום ערבי בעיטור.

עיטור הנשיא הוא דבר חדש יחסית, והוא מוענק על ידי הנשיא שמעון פרס החל משנת 2012 ל"אנשים או לארגונים שתרמו תרומה יוצאת דופן לישראל או לאנושות". על פי התקנון שמופיע באתר הנשיא, כל תושב במדינה רשאי להגיש בקשת מועמדות מנומקת לו או לאחרים, והנשיא הוא שמחליט על הזוכים בעזרת ועדה מייעצת. ראש הוועדה הוא נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר, ולצדו יושבים הנשיא לשעבר יצחק נבון, פרופ' סוזי נבות, איש החינוך מוחמד עיסאווי, הרב ד"ר רצון ערוסי, איש ההייטק גיל שוויד ופרופ' אניטה שפירא.

על פי התקנון, נשיא המדינה וחברי הוועדה רשאים להציע מועמדים בעצמם לקבלת העיטור, אולם אף שבין חברי הוועדה יש ערבי ורב ממוצא תימני - הדבר לא בא לידי ביטוי ברשימת האנשים הזוכים. מקורב לוועדה מסר היום למהדורת וואלה! חדשות שמדובר בנקודה רגישה, ושהוא היה שמח אם היו יותר יוצאי עדות המזרח ברשימת הזוכים. לדבריו לא מדובר באפליה מכוונת, אבל כל הממליצים מגיעים מרקע דומה ולכן התוצאה דומה.

בבית הנשיא טענו בתגובה שאינם נוהגים לבדוק את אילן היוחסין של הזוכים, וחוזרו על כך שהוועדה הבוחרת מגוונת מאוד. "חברי הוועדה, אשכנזיים ומזרחיים כאחד, בוחרים אך ורק משיקולים עניינים – יחידי סגולה, המהווים דוגמה ומופת ותרמו תרומה יוצאת דופן למדינת ישראל. שום שיקול של 'מזרחי' או 'אשכנזי' לא נשקלים בוועדה, ואנחנו מוחים על הניסיונות לייחס לנשיא אפליה על בסיס עדתי".

עוד במהדורה:

נסיכת הגז, מתאגרף לשעבר או מנהיג לאומני – אנטישמי, האנשים שהובילו את המהפכה ומי מהם ישתלט על אוקראינה? ינוקוביץ' הודח והמהומות שככו אך המאבקים על עתידה של אוקראינה רק מתחילים. הנאום של יוליה טימושנקו, סמל המהפכה הכתומה של 2004 הבהיר למנהיגי המפלגות באופוזיציה כי המרוץ לנשיאות לא יהיה חף ממאבקים. מי הולך לרשת את מקומו של ינוקוביץ' והאם הוא יצליח להביא את בשורת הדמוקרטיה למדינה?

התפתחות בחקירת הירי לעבר מעון אקים: אחרי סערה ציבורית ומעצר חשודים התברר כי הירי שהיה לכאורה על מעון החוסים בצהלה הוא לא יותר מאשר עבודה לא מוצלחת של שיפוצניק עם יד קלה על המקדחה.

פרידה מאולימפיאדת סוצ'י: אולימפיאדת החורף הצליחה מעבר למצופה לא רק ביכולת להצניע ביקורת חיצונית על המדיניות של פוטין אלא גם הצליחה למשוך קהל צעיר ע"י כך ששילבה ענפי ספורט מתחום האקסטרים במשחקים האולימפיים.

מתרגמי הכתוביות פתחו בשביתה בגלל תנאי העסקה ירודים. דורון פישלר, מבקר הקולנוע של וואלה! תרבות מסביר למה זה צריך לעניין את כולנו.

תחזית: הלילה מעונן חלקית, מחר במהלך היום יהיה דומה, בשעות הערב צפוי גשם מקומי בצפון הארץ ובמרכזה.

עוד בוואלה!

כמו מבצע צבאי: מה עושים הטכנאים של בזק בכל חלקי הארץ?

בשיתוף בזק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully