המלחמה על סוריה

מאגרי הנשק הכימי הראשונים פונו מסוריה דרך הים

אחרי עיכוב של שבוע, ספינה דנית יצאה מנמל לטקיה כשעל סיפונה החומרים הקטלניים שנאספו משני אתרי איחסון. צוות בינלאומי מעניק אבטחה למבצע, שצפוי להימשך עוד שבועות רבים

רויטרס
07/01/2014
צוות דני-נורבגי עוגן בקפריסין, לקראת משימה לפינוי הנשק הכימי של צבא אסד מנמל לטקיה בחופי סוריה. דצמבר 2013. רויטרס
הצוות הדני שהגיע לסוריה כדי לשנע את הנשק הכימי מחוץ לשטח המדינה(צילום: רויטרס)

האו"ם הודיע כי המאגרים הראשונים של הנשק הכימי של סוריה החלו לצאת את המדינה דרך הים. בהצהרה משותפת שפורסמה יחד עם הארגון למניעת נשק כימי (OPCW), נאמר כי חומרים קטלניים, שאוחסנו בשני אתרים בסוריה, הועברו לנמל לטקיה שבצפון סוריה, והועמסו על גבי ספינה המשרתת בצבא דנמרק. גם חיילים פינים משתתפים במבצע.

הספינה הפליגה מסוריה אל מים בינלאומיים, ותמתין שם עד שחומרים כימיים נוספים יגיעו לנמל לטקיה, יזוהו, יסומנו ויאובטחו. לאחר מכן, יושמד הנשק על גבי הספינה האמריקנית "קיי פריי". את האבטחה לשינוע הנשק מספק צוות בינלאומי, המורכב מחיילים ששלחו נורבגיה, סין ורוסיה.

לפי המתוכנן, מרבית הנשק יועבר לנמל חסוי באיטליה, ושם יועמס על גבי ספינה אמריקנית, שתיקח אותו למים בינלאומיים כדי להשמידו. החלק המסוכן ביותר במבצע הוא שינוע והשמדתם של 20 טונות גז חרדל; כימיקלים יציבים יותר יישלחו להשמדה בספינות נורבגיות ודניות, באתרים יבשתיים.

חיילים פינים ודנים בדרכם לנמל לטקיה, השבוע(צילום: AP)

במסגרת התכנית, תותקן על ה"קיי פריי" מערכת הידרוליזה ניידת הכוללת שימוש בכור טיטניום, במים מחוממים ובכימיקלים אחרים, על מנת להפוך את החומרים לבלתי שמישים לצרכי לחימה. הסוכנות להפחתת איומים צבאיים, זרוע של הפנטגון, היא שפיתחה את המערכת. עם זאת, עד כה לא נעשה בה שימוש מבצעי.

סוריה, האו"ם וה-OPCW החמיצו את תאריך היעד המקורי שנקבע למבצע שינוע הנשק הכימי מחוץ לגבולות המדינה. שינוע החומרים הכימיים לנמל לטקיה התעכב, בין היתר, בשל תנאי מזג האוויר, ובשל קרבות בין המורדים לצבא ולשאר הארגונים האיסלאמיים.

לפי ההסכם המקורי שנחתם בין דמשק לארה"ב ורוסיה, צבא סוריה התחייב להוציא את כל הנשק הכימי משטח המדינה עד 31 בדצמבר 2013, ולהשמיד את כל מאגרי הנשק ואת האמצעים לייצורו עד אמצע 2014. לפי ההערכות, מדובר ב-1,200 טונות של חומרים כימיים, שאוחסנו ב-23 אתרים.

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל
חיל הים של דנמרק שנשלח לסוריה לפנות את מאגרי הנשק הכימי של המדינה. ינואר 2014(צילום: AP)
חיל הים של דנמרק שנשלח לסוריה לפנות את מאגרי הנשק הכימי של המדינה. ינואר 2014(צילום: AP)
חיל הים של דנמרק שנשלח לסוריה לפנות את מאגרי הנשק הכימי של המדינה. ינואר 2014(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully