מצור באפריקה: קלצ'ניקובים מול מטוסו של נשיא צרפת

המטוס, ובו זוגתו של הולנד ושר החוץ, כותר על ידי חמושים מוסלמים במסלול ההמראה ברפובליקה המרכז-אפריקאית, והנשיא עצמו עמד כמה מטרים משם. החמושים עזבו אחרי משא ומתן

15/12/2013
חיילים צרפתים על מסלול ההמראה בבנגי, ממתינים למטוסו של הולנד(צילום: AP)

העיתון "לה פריזיאן" דיווח היום (ראשון) מחדל אבטחה חמור, ומגלה כי מורדים חמושים כיתרו את פמלייתו של נשיא צרפת פרנסואה הולנד בשבוע שעבר. התקרית, לפי העיתון, "הייתה עלולה להסתיים בטרגדיה גדולה". כעשרה עד עשרים מורדים חמושים הקיפו את מטוסו של הולנד ביום שלישי, בשעה שניצב על מסלול ההמראה בבנגי, בירת הרפובליקה המרכז-אפריקאית. הולנד עצמו עמד מטרים ספורים מהמטוס, כשנפרד ממארחיו המקומיים.

הולנד בא לביקור בבנגי ישירות מטקס האשכבה לנלסון מנדלה, ויממה אחר ששני חיילים צרפתים נהרגו בלחימה במדינה. בדיווח נכתב כי ארמון האליזה בפריז שמר על התקרית תחת מעטה כבד של חשאיות.

המורדים, "חמושים מכף רגל ועד השיניים", דהרו לעבר המטוס בחמישה ג'יפים. הם היו לבושים מדים ונשאו רובי קלצ'ניקוב, והקיפו את המטוס הקטן, שבו ישבו באותה עת זוגתו של הולנד ולרי טריירווילר ושר החוץ לורן פביוס. במטוס היו גם מפקד המודיעין הצבאי של צרפת, צלם חדשות, אנשי ביטחון צרפתים וכמה אנשי סגל של לשכת הנשיא.

כאוס מוחלט במרכז אפריקה: צרפת משגרת מאות חיילים

הולנד וזוגתו לחיים, ולרי טריירווילר. חוויה מטלטלת בשדה התעופה(צילום: רויטרס)

לאחר "חמש דקות ארוכות" של משא ומתן עם צוות האבטחה של הנשיא, הסכים מנהיג המורדים, שזוהה כאזרח סודאן, להורות לאנשיו לעזוב את המקום, מבלי שהתפתחו חילופי אש ומבלי שאיש נפגע. המורדים נמנו על המיליציה המוסלמית "סלקה", שאנשיה תפסו את השלטון במדינה בחודש מרץ, הדיחו את הנשיא פרנסואה בוזיזה ויצאו למסע נקמה נגד הרוב הנוצרי.

שר החוץ פביוס אמר בתגובה לרדיו בצרפת כי הוא "אינו מודע לתוכן הדיווח". בהמשך, מסר דובר משרד החוץ בפריז כי "דבריו של השר אינם מהווים הכחשה של 100%". שדה התעופה בבנגי נחשב למקום הבטוח ביותר ברפובליקה המרכז אפריקאית השסועה. הוא מהווה נקודת יציאה לכוחות הזרים הנלחמים במורדים, וסמוך לו יש מקלט זמני ל-30 אלף פליטי מלחמה.

מקור בלשכת הנשיא אמר ל"לה פיגרו", שדיווח הערב גם באתר האינטרנט שלו על התקרית, כי המצב בשדה התעופה היה "מתוח, מאוד מאוד מתוח". בכלי תקשורת אחרים בצרפת נכתב כי ההערכה היא שהמורדים היו שומרי ראשו של מישל דג'וטודיה, מנהיג ה"סלקה" שמינה את עצמו לנשיא המדינה. הוא פירק את המיליציה בעבר, אך רבים מאנשיה נותרו נאמנים למרותו, ובאנרכיה שנוצרה מאז לא ברור מי מנהיג את החמושים.

לקריאה נוספת
עוד השפלה לפרנסואה הולנד: 46% רוצים שוב את סרקוזי

עוד בוואלה!

אף פעם לא מאוחר: הכשרה מקצועית בתחום העיצוב בשנתיים בלבד

בשיתוף לימודי חוץ ויצו חיפה
נשים במסגד בבנגי צופות בפינוי גופות של תושבים שנרצחו במקום, בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully