וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תיעוד נדיר: כשלש"י עגנון נודע שזכה בפרס נובל

בשנת 1966 זכה הסופר ש"י עגנון בפרס נובל לספרות. 47 שנים אחרי פרסם ארכיון המדינה את שיחת הטלפון בה התבשר על זכייתו בפרס." זה עורבא פרח. לבי לא מוכן לזה"

ארכיון המדינה פרסם לאחרונה תיעוד נדיר של שיחת הטלפון בה התבשר הסופר הישראלי ש"י עגנון על זכייתו בפרס נובל לספרות לשנת 1966. עד כה היה ידוע כי כאשר הגיע לביתו שר החינוך והתרבות זלמן ארן לבשר לו על החלטת ועדת הפרס, הגיב עגנון בחוסר אמון ואמר "עורבא פרח". כעת ניתן לשמוע את זה - כשהתקשר אליו הכתב יגאל לוסין מקול ישראל ובישר לו על הזכייה, עגנון סירב להאמין, כינה את הידיעה על זכייתו "עורבא פרח", ביקש שלא לפרסם את הידיעה לפני שתהיה מוסמכת לחלוטין ואף הצהיר כי אין בכוונתו לספר על כך לאשתו.

עגנון אף הוסיף שבדרך כלל יש לו "הרגשת הלב, ואם אינו מרגיש כלום - תדע לך שאין בזה כלום". בשפה ציורית, כפי שכתב, אמר עגנון כי "לבי לא מוכן לזה", וביקש מהכתב "אם יש לו איזשהי השפעה, הייתי רוצה לעכב את הידיעה. יכול לצאת חוכא ואיטלולא". את הסיבה לחוסר ההתלהבות מהפרס הוא הסביר: "אני לא איש כזה, שאוהב פרסים. בשבילי, לכתוב עמוד אחד בלשון הקודש כהוגן, בלי שגיאות, חשוב לי מכל הפרסים שבעולם. כשהודעת לי את הידיעה, לא שמחתי אף לרגע".

האזינו לשיחה באדיבות ארכיון המדינה

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully