ישיבת חירום: "סכנה אסטרטגית למדע בישראל"

ראש הממשלה כינס בלשכתו ישיבה בהשתתפות בכירי השרים, בשל קשיים במו"מ בין ישראל לאיחוד האירופי על הצטרפות לתכנית המחקר, ברקע חרם ההתנחלויות. על הכף: 1.5 מיליארד שקלים

אמיר תיבון

ישיבת חירום בלשכת ראש הממשלה: נתניהו כינס הערב (שני) ישיבה דחופה בהשתתפות כמה שרים בכירים, כדי לדון במגעים על הצטרפות ישראל להסכם המחקר והפיתוח האירופי, "אופק 2020". הצטרפות ישראל להסכם היוקרתי נמצאת בסכנה, על רקע המדיניות האירופית להחרמת ההתנחלויות. אם ישראל תחליט שלא להצטרף להסכם, האקדמיה וגופי המחקר בארץ יפסידו כ-1.5 מיליארד דולרים. בישיבה משתתפים שר האוצר יאיר לפיד, שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי, שר הכלכלה נפתלי בנט, שר החוץ, אביגדור ליברמן וסגנו זאב אלקין.

בשלושת החודשים האחרונים התקיים משא ומתן בין ישראל לאיחוד האירופי כדי ליצור נוסחה שתאפשר לישראל להצטרף להסכם, אך בשבועיים האחרונים הצד האירופי הקשיח את עמדותיו. האירופים דורשים מישראל להכריז שההסכם לא יחול מעבר לגבולות 1967. כמה גורמים בכירים בישראל, בהם השר פרי ופקידים בכירים במשרד החוץ, הציעו לקבל את הדרישה הזו - בתנאי שהאירופים יסכימו להכניס להסכם סעיף הקובע שההכרה בגבולות 1967 לא תחול על הסכם אחרים. באיחוד האירופי לא מוכנים בשלב זה להסכים לכך, ולכן הצטרפות ישראל להסכם עומדת בסימן שאלה.

עוד בוואלה!

"אנחנו נותנים מענה לכשל שוק שקיים ומעודדים ייצוא ומסחר בינ"ל"

לכתבה המלאה

"ככה נראה בידוד בינלאומי"

מטרת ההתייצעות שכינס נתניהו הערב היא לנסות ולהצל את המשא ומתן עם האירופים, שאמור להסתיים השבוע. אם ישראל לא תצטרף להסכם בימים הקרובים, גופי המחקר והמדע בישראל יפסידו את רוב המענקים הגדולים שכלולים במסגרת "אופק 2020". גורם בכיר שמעורב בדיונים הגדיר את התסריט הזה "סכנה אסטרטגית למדע בישראל". הגורם הוסיף כי "מעבר להפסד הכספי, אי-הצטרפות להסכם תרחיק את ישראל מהקהילה המדעית הבינלאומית. ככה נראה בידוד בינלאומי".

"ישראל צריכה להפנים שההסכמים לא יחולו מעבר לגבולות 1967" (צילום: רויטרס)

הדיון הערב התכנס לאחר שבשעות הצהריים נועד נתניהו בישיבה מצומצמת עם שר המדע והטכנולוגיה, יעקב פרי, ועם סגן שר החוץ אלקין. פרי ואלקין חלוקים בדעותיהם בנוגע לתגובת ישראל לצד האירופי: אלקין הציע אמש להפסיק את המשא ומתן עם אירופה, לנוכח הקשחת התנאים מהצד האירופי. פרי, לעומת זאת, דורש מנתניהו להוביל "בליץ דיפלומטי" מול מנהיגי מדינות אירופה ומול שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, בניסיון להגיע לפשרה שתציל את תקציבי המחקר.

גורם דיפלומטי אירופי, שמעורב במגעים מול ישראל בנושא, הגדיר את השר פרי כ"מבוגר האחראי" בצד הישראלי, ואמר כי "אם המגעים היו רק מול אלקין, הם היו קורסים". הגורם הוסיף כי "אירופה מעוניינת שישראל תצטרף להסכם. ישראל היא המדינה היחידה מחוץ לאירופה שיכולה להצטרף לאופק 2020. כדי להצטרף, ישראל צריכה להפנים שההסכם הזה, וגם כל ההסכמים העתידיים בין ישראל לאיחוד האירופי, לא יחולו מעבר לגבולות 1967".

עוד בנושא
שגריר האיחוד בראיון לוואלה!: החרמת ההתנחלויות תרמה למשא ומתן
למה גנז אלקין דוח של משרד החוץ על החרם האירופי?
למרות הלחץ: האיחוד האירופי אישר את החרם על ההתנחלויות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully