הותר לפרסום: רצח שריה עופר בבקעה - על רקע לאומני

מחקירת הרצח בברוש הבקעה עולה כי שני הצעירים הפלסטינים אספו מידע על ביתו של עופר כדי לשדוד אותו, אך עם התחזקותם בדת החליטו לרצוח אותו כ"מתנה לעם הפלסטיני"

יהושע בריינר
14/11/2013
צילום: שלומי גבאי, עריכה: מיכאל ברגמן

(הלווייתו של שריה עופר, בחודש שעבר)

עוד בוואלה!

מצעד הלהיטים: 9 מתכוני חובה לארוחת שבועות טעימה במיוחד

בשיתוף שופרסל

הרקע לרציחתו של אלוף-משנה (במיל') שריה עופר לפני כחודש בבקעת הירדן היה לאומני – כך הותר לפרסום היום (חמישי). כזכור, יומיים לאחר הרצח, עצרו השב"כ וצה"ל את עודה חרוב, בן 18, ואת בשיר חרוב, בן 21, תושבי כפר סמוך לחברון, בחשד שרצחו את עופר. כעת ניתן לפרסם כי בחקירתם בשב"כ נחשף כי שבועיים לפני הפיגוע הגיעו השניים לברוש הבקעה, שם התגורר עופר עם אשתו, במטרה לאסוף מידע על המקום לצורך שוד שאותו תכננו.

במהלך הביקור הבינו השניים כי עופר הוא קצין בכיר המחזיק ברשותו נשק. בשלב זה, החליטו השניים לרצוח את עופר, לדבריהם "כמתנה לעם הפלסטיני ולאסירי חמאס לרגל חג הקורבן". בחקירתם סיפרו השניים כי שבועיים לפני הפיגוע החלו להתחזק בדתם, ובמסגרת זו התפללו להצלחת הפיגוע טרם יצאו לבצעו.

ברוש הבקעה בבוקר הרצח(צילום: יותם רונן)

בליל הרצח הגיעו השניים אל ברוש הבקעה, כשהם מצוידים במקוש וגרזן, והמתינו לעופר ולרעייתו. בשלב מסוים יצא עופר מהבית, ואז תקפו אותו השניים ורצחו אותו. רעייתו מוניק הצליחה להימלט מהמקום.

שני החשודים החלו לברוח דרומה, ואף שקלו לחצות את הגבול ולברוח לירדן. לאחר שנמלכו בדעתם, יצרו קשר עם חברם עאבד שואמרה, בן 27, תושב הכפר א-רם הסמוך לירושלים, על מנת שזה יבוא ויבריח אותם ממקום הפיגוע. שואמרה אסף אותם עם מכוניתו, שם סיפרו לו על הרצח שביצעו. בשלב זה הגיעו לביתו בכפר, ושם החליפו בגדים ונעליים.

לאחר מעצרם של החשודים מסר השב"כ כי המניע נמצא בבדיקה, ובמערכת הביטחון אמרו אז כי לא ברור אם אכן מדובר באירוע לאומני. בשב"כ נחקרה גם אפשרות שלפיה המניע לרצח היה פלילי.

תושבים המתגוררים סמוך לברוש הבקעה, אתר ששימש בעבר כפר נופש, התעקשו מיד אחרי הפיגוע כי החשודים רצחו את עופר בשל היותו יהודי. "הניסיון להגדיר את האירוע כפיגוע פלילי היא סוג של מניפולציה לכאורה של גורמים מסוימים, המבקשים לא לקחת אחריות על רצף האירועים בחודש האחרון", אמר אחד מהם. "הממצאים בשטח מעידים באופן חד-משמעי על כך שמדובר ברצח ברוטלי ואכזרי על רקע לאומני, וכל ניסיון לתאר זאת אחרת עושה עוול ליאיא (שריה) עופר ולכל מפעל ההתיישבות".

כל החשודים הודו במיוחס להם, ובימים הקרובים צפויה הפרקליטות הצבאית להגיש נגדם כתב אישום.

עוד בנושא:
אשת הנרצח: "איך הצליחו לעשות את זה ליאיא?"
"הלוחם האגדי" נרצח 40 שנה בדיוק אחרי שאחיו נפל
האם ניתן היה למנוע את הרצח בבקעה?

לפניות לכתב יהושע בריינר: joshjosh@walla.com

  • שריה עופר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully