מבצעי הלינץ' במחבל היהודי זוכו מניסיון רצח

ארבעה משבעת הנאשמים בלינץ' בעדן נתן זאדה, המחבל היהודי שירה למוות בארבעה בני אדם ב-2005, הורשעו בניסיון הריגה. מאות הפגינו מחוץ לבית המשפט בחיפה בקריאה לשחררם

קובי דוד
צילום: דניאל בוק, ערן גילווארג; עריכה: יאיר דניאל

בית המשפט המחוזי בחיפה זיכה היום (שני) את שבעת הנאשמים בביצוע לינץ' בחייל עדן נתן זאדה מאשמת ניסיון רצח. נעמאן בחוס, בן 37, הורשע בניסיון הריגה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. ארקאן כורבאג', בן 27, הורשע בחבלה בכוונה מחמירה ותקיפת שוטר, מוניר זקוט, בן 27, הורשע בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, באסל קדרי, בן 35, הורשע בניסיון הריגה ותקיפת שוטר, באסל חטיב, בן 29, הורשע בניסיון הריגה ותקיפת שוטר, פאדי נסראללה, בן 40, הורשע בחבלה בכוונה מחמירה ותקיפת שוטר בנסיבות מחמירות וג'מיל ספורי, בן 49, הורשע בניסיון הריגה ותקיפת שוטר בנסיבות מחמירות.

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - זה הזמן לפתרון טבעי וקבוע להתקרחות גברית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה
"מצפים שבית המשפט לא ינהג בגזענות". מאות המפגינים מחוץ לאולם בית המשפט, היום (צילום: ערן גילווארג)

השבעה הואשמו בכך שביצעו לינץ' בזאדה לאחר שרצח באוגוסט 2005 ארבעה תושבי שפרעם ביריות, ופצע 16 בני אדם - בצל אירועי ההתנתקות מעזה. זאדה, לבוש מדי צה"ל, עלה ב-4 באוגוסט 2005 לאוטובוס "אגד" שנסע מחיפה לשפרעם. כשהגיע האוטובוס לשפרעם, פתח זאדה בירי לעבר נהג האוטובוס ונוסעיו. בתגובה, נאסף המון זועם סביב האוטובוס וביצע בו לינץ' עד שמת.

בהכרעת הדין נכתב כי השוטרים שהוזעקו למקום היו מעטים ביחס להמון, ופעלו בתחושה של סכנת חיים, כשהם וזאדה מותקפים מכל עבר באבנים, חפצים, דחיפות, אגרופים ובעיטות. חלקם התעלפו, נפצעו והותשו. סכנת החיים שנשקפה לשוטרים התעצמה לאחר שנשפך דלק לתוך האוטובוס והיה חשש שיוצת. בשלב שלאחר שפיכת הדלק לאוטובוס, ניצל ההמון את ירידת חלק גדול מן השוטרים מהאוטובוס. אז הוכה זאדה קשות ומת.

השופטים, סגן נשיא בית הדין אילן שיף והשופטות חני הורוביץ וצילה, כתבו בהכרעת הדין: "ליבנו עם המשפחות השכולות, שבשל הפעולה המתועבת והרצחנית איבדו את יקיריהם. אולם, אין חברה ומדינה מתוקנת רשאיות להשלים עם נקמת דם ועם מעשה לינץ', אף כאשר המעשים מבוצעים כלפי רוצח נפשע. הנקמה היא לאלוהים והענישה, היא תפקידה של הרשות השופטת".

עו"ד נפאד דאוד, המייצג את ג'מיל ספורי, אמר לאחר הפסיקה: "במבט ראשון זה מאכזב. המשפחה מרגישה רע מאוד עם ההחלטה. הנאשם וגם המשפחה משוכנעים בחפותו, באליבי שלו ובגרסה שלו. הוא עצמו עדיין לא הגיב. לגבי ערעור, אנחנו נקרא את ההכרעה ונבחן את הדברים, עדיין מוקדם להחליט".

ממשפחתו של זאדה נמסר: "החלטת בית המשפט היום מבישה ופוגעת. ציפינו לראות הרשעה ברצח ולא פחות מכך. מדובר בעבירה שתועדה על ידי אמצעי התקשורת וכן על ידי מסוק משטרתי ובידי הפרקליטות היו את כל האמצעים והראיות על מנת להרשיע את המעורבים ברצח, ובמקום זאת הם הורשעו בעבירות מינוריות ורופסות".

"נאלצו לפרק את המשפחות ולאבד את מקור הפרנסה", הנאשמים בבית המשפט (צילום: ערן גילווארג)

מחוץ לבית המשפט הפגינו 600 בני אדם וקראו לשופטים שלא להעניש את רוצחי המחבל היהודי. מאות המפגינים, תושבי המשולש, הניפו דגלי פלסטין וקראו "צדק לנאשמים". במקום היו כוחות משטרה גדולים.

אחיו של אחד הנאשמים, לוטפי ספורי, תושב שפרעם, אמר לוואלה! חדשות לפני הכרעת הדין. "אסור להפלות בין דם לדם. המשפט כולו נוהל בגזענות וננקטה בו סחבת ארוכה. שבעת הנאשמים נאלצו לפרק את המשפחות ולאבד את מקור הפרנסה ואנו מצפים שבית המשפט לא ינהג בגזענות ויבטל את כתב האישום. במקום להאשים את הקורבן, על משטרת ישראל לעצור את מתכנני הפיגוע באוטובוס", אמר.

בהכנת הידיעה השתתף יהושע בריינר

לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully